Życzylibyśmy sobie spójnego prawa, bo łatwiej by nam było wtedy pracować - mówi Iwona Olechowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu. W środę, 21 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego.
Zapytaliśmy, czego życzyliby sobie z tej okazji bohaterowie tego święta.
Janina Kędziak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zelowie zwraca uwagę na potrzebę redukcji pracy biurowej. - Jest jej za dużo, pracownicy socjalni są nią za bardzo obciążeni. Na pewno przydałoby nam się więcej czasu na właściwą pracę socjalną, pracę w środowisku - podkreśla.
Pytana o pożądane zmiany w prawie, wskazuje na niewystarczającą liczbę pracowników socjalnych. - Obecnie jeden pracownik socjalny działa w środowisku liczącym dwa tysiące osób. Moim zdaniem zdecydowanie więcej pracowników socjalnych powinno być w terenie - zaznacza Janina Kędziak.
- Czego możemy sobie życzyć? Tego, żeby nasi klienci byli wyrozumiali dla naszych słabości oraz żebyśmy mieli spójne prawo, bo łatwiej by nam było wtedy pracować - mówi z kolei Iwona Olechowska, starszy specjalista pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sandomierzu.
Również według niej największym problemem, który utrudnia właściwe wykonywanie obowiązków, jest niejasne prawo.
- Częste zmiany przepisów, brak przepisów wykonawczych, z czym borykamy się np. w ustawie o świadczeniach rodzinnych, niedomówienia czy zmiana interpretacji - to wszystko bardzo utrudnia nam pracę - wylicza Olechowska.
Beata Januszkiewicz, p.o. kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łabiszynie zaznacza, że zmiany w prawie są potrzebne nie tylko z perspektywy pracowników socjalnych, ale też odbiorców świadczeń.
- Potrzebne są zmiany w kryteriach uprawniających do pomocy, ale trzeba o tym dyskutować. Jeżeli słyszymy o propozycji wliczania do dochodów świadczeń rodzinnych, w rezultacie czego niejedna rodzina z pomocy otrzyma więcej niż najniższy zarobek, to nie wiem, czy będzie to motywowało do szukania i podjęcia pracy - wskazuje.
Pracownicy socjalni pytani przez nas o ich zarobki odpowiadali, że w obecnej sytuacji panującej na rynku pracy nie wypada im narzekać.
Redakcja Serwisu Samorządowego PAP życzy pracownikom socjalnym spełnienia ich życzeń!
21 listopada został ustanowiony Dniem Pracownika Socjalnego zapisem ustawy o pomocy społecznej z 1990 r. Jest to polski odpowiednik Social Work Action Day (Dnia Pracy Socjalnej) obchodzonego przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych w Europie od 1996 r. w każdy drugi wtorek listopada. /aba/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP