Dzień Aktywnego Obywatela w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie [RELACJA]
W pierwszy wiosenny czwartek (27 marca 2014) w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 im. gen Władysława Sikorskiego w Krakowie odbyła się siódma edycja Dnia Aktywnego Obywatela.
Całe wydarzenie rozpoczęło się targami organizacji pozarządowych o godzinie 9.30. Podczas targów prezentowały się nie tylko lokalnie działające organizacje, ale i te, w których działania uczniowie mogą angażować się na terenie szkoły. Spośród lokalnie działających organizacji na targach pojawiły się następujące organizacje:
- Fundacja „Dr Clown”,
- Fundacja Nowe Centrum,
- Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie",
- Ognisko TKKF Przyjaciel Konika,
- Pracownia Informacji Młodzieżowej i Edukacji Samorządowej,
- Stowarzyszenie „Budujemy Nadzieję”,
- Stowarzyszenie Manko,
- Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nowej Huty.
Spośród szkolnych organizacji w targach NGO udział wziął Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie. Podczas trwania Dnia Aktywnego Obywatela prezentowane było również Centrum Aktywnego Obywatela.
Przed godziną 11 rozpoczęła się część właściwa Dnia Aktywnego Obywatela. Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia przez Pana Dyrektora Krzysztofa Sekundę uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w debacie, której teza brzmiała: Polska byłaby lepiej rozwinięta mając społeczeństwo obywatelskie. Zwolennikami tezy byli: Konrad Kaczmarczyk, Mateusz Nogieć, Filip Rajczyk oraz Michał Rosół. Natomiast jej przeciwnikami byli: Adrian Grzyb, Artur Mróz, Krzysztof Mzyk i Mateusz Włodarczyk. Po przedstawieniu zasad przez Marszałka, wedle których miała toczyć się debata, głos został oddany pierwszym Mówcom.
Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zwolennicy tezy jako przykład państwa mającego społeczeństwo obywatelskie oraz bardzo dobrze rozwiniętego podali Szwajcarię. Mówcy przekonywali, że Polska stara się budować społeczeństwo obywatelskie wskazując m.in. na duże zaangażowanie obywateli w wolontariat oraz że skutkiem tego będzie lepsze prosperowanie naszego państwa. Natomiast strona przeciwna oponowała iż Polska nie jest w stanie zbudować społeczeństwa obywatelskiego. Po wysłuchaniu pytań z publiczności i odpowiedzeniu na nie ostatni Mówcy wygłosili zakończenia.
Na zakończenie debaty nastąpiło głosowanie publiczności. Za tezą zagłosowały 22 osoby, „przeciw” były 24, od głosu wstrzymały się 2 osoby. Tym samym debatę wygrali przeciwnicy tezy. Właśnie ta drużyna poprzez swoją argumentację przekonała do swojego stanowiska większą ilość osób niż zwolennicy tezy. Za zaangażowanie i przygotowanie do debaty Członkowie obu drużyn otrzymali nagrody książkowe.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część wydarzenia. Prelekcję Motory i hamulce wzrostu obywatelskiego wygłosił Pan Mateusz Mrozowski. Przekonywał on uczniów, że każdy może zdecydować o swoim życiu, że to od każdego z nas zależy, jak ukształtuje swoje życie oraz że im wcześniej zaczniemy to robić tym lepsze będą skutki. Pan Mateusz mówił też o możliwościach związanych z oddziaływaniem i kształtowaniem lokalnej społeczności, jakie mają młodzi ludzie, a także o pojęciu partycypacja społeczna i jej narzędziach.
Kolejnym etapem Dnia Aktywnego Obywatela było spotkanie z Panem Janem Żądło - Dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Pan Dyrektor opowiadał o organizacjach pozarządowych działających w Krakowie, ich liczbie i obszarach działania. Zachęcał uczniów do znalezienia swojego pola do aktywności. Pan Żądło opowiadał również o Miejskim Ośrodku Wsparcia Inicjatyw Społecznych, do zadań którego należą m.in. rozwój wolontariatu, wspieranie III sektora i współpraca z jego przedstawicielami, współorganizacja szkoleń oraz inspirowanie wydarzeń i imprez integrujących społeczność lokalną. Uczniowie zadali Panu Dyrektorowi również kilka pytań na inne interesujące ich tematy m.in. organizacji Igrzysk, czy odłączenia Nowej Huty od Miasta Krakowa.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy Obywatel. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z prawami i obowiązkami obywateli oraz wcześniej usłyszaną prezentacją, czyli pytania związane z partycypacją społeczną. Można było wygrać gadżety projektowe w postaci pendrive’a lub koszulki.
Całe wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w nie osób.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie – Pana Krzysztofa Sekundy – za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela. Ogromne podziękowania należą się Pani Barbarze Cynk, Pani Beacie Wojtyle i Pani Jadwidze Surowieckiej za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty i organizację wydarzenia ze strony szkoły. Dziękujemy serdecznie również Panu Dyrektorowi Janowi Żądło za uświetnienie wydarzenia swoją obecnością oraz spotkanie z młodzieżą.
Katarzyna Maźnica
Specjalista ds. aktywizacji młodzieży
- Projekt Partycypacja społeczna w praktyce -wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- Zapraszamy na stronę internetową projektu www.partycypacjaspoleczna.org oraz fanpage na facebook’u https://www.facebook.com/PartycypacjaSpoleczna.
- Zachęcamy do zgłaszania Państwa szkół do udziału w projekcie – kontakt cao@partycypacjaspoleczna.org