W czwartek, 21 listopada, w Dniu Aktywnego Obywatela uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor LO Pani mgr inż. Monika Szypuła.
Wydarzenie rozpoczęło się debatą uczniów. Jej teza brzmiała: Polska jest krajem dyskryminacji. Zwolennikami byli: Paulina Bochniak, Kinga Fudali, Aneta Nowak i Jakub Zagól w przygotowaniach wspomagani przez Paulinę Cichą. Drużynę opozycji tworzyli: Kamila Ciężadło, Tomasz Idzi, Maciej Jakubowski i Paulina Małek. Dyskusja była bardzo zagorzała. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tezy swoje dysponowali sporym wachlarzem argumentów – dotyczących równości płci, związków partnerskich, wyznawanej religii, czy koloru skóry. W wyniku głosowania publiczności, przewagą dwóch głosów, wygrała drużyna opozycji. Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!
Po krótkiej przerwie uczniowie liceum wysłuchali prelekcji Pana Mateusza Mrozowskiego pt. Społeczeństwo jakości. Opowiedział on w niej czym jest partycypacja społeczna, wolontariat oraz motywował uczniów do kierowania swoim życiem, wybrania życia w społeczeństwie jakości oraz bycia aktywnym.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z gośćmi Dnia Aktywnego Obywatela – Panem Jackiem Juszkiewiczem – Starostą Wielickim oraz Panem Mirosławem Mrozowskim – Wicestarostą Wielickim. Obaj Panowie zapewniali, że są otwarci na spotkania i rozmowy z młodymi mieszkańcami powiatu oraz zachęcali uczniów do interesowania się tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu i dbania o wspólne dobro społeczności lokalnej.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy Obywatel, podczas którego padło kilkanaście pytań do publiczności dotyczących praw i obowiązków obywateli oraz partycypacji społecznej. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone projektowymi gadżetami.
Równolegle do opisanych wyżej wydarzeń odbywały się targi lokalnie działających organizacji pozarządowych. Udało się na nie dotrzeć następującym organizacjom:
- Oddziałowi Miejskiemu Polskiego Towarzystwa Tutystyczno-Krajoznawczego w Wieliczce,
- Pracownia Informacji Młodzieżowej i Edukacji Samorządowej,
- Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Wielicka Wieś”,
- Stowarzyszeniu Wiosna z projektem Szlachetna Paczka.
Podczas targów promowane było również Centrum Aktywnego Obywatela działające w ramach projektu Partycypacja społeczna w praktyce – wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Dziękujemy serdecznie przedstawicielom wszystkich prezentujących się organizacji.