W minioną środę, 22 stycznia 2014, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Bochni odbył się Dzień Aktywnego Obywatela.
Całe wydarzenie rozpoczęło się targami organizacji pozarządowych o godzinie 9.30. Podczas targów prezentowały się nie tylko lokalnie działające organizacje, ale i te, w których działania uczniowie mogą angażować się na terenie szkoły. Spośród lokalnie działających organizacji na targach pojawiły się następujące organizacje:
- Polski Związek Niewidomych Okręg Małopolski Koło Powiatowe w Bochni,
- Stowarzyszenie "Rodzina Kolpinga w Bochni",
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Proszówek.
Szkolne organizacje podczas Targów NGO reprezentował Samorząd Uczniowski II LO w Bochni. Podczas trwania Dnia Aktywnego Obywatela prezentowane było również Centrum Aktywnego Obywatela.
Po godzinie 10 rozpoczęła się część właściwa Dnia Aktywnego Obywatela. Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia przez Panią Dyrektor Ewę Rachfalik uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w debacie, której teza brzmiała: Demokracja to najlepszy system rządzenia. Zwolennikami tezy byli: Natalia Trestka, Kinga Szewczyk, Kamil Kliszczyk i Piotr Zabiegała. Natomiast jej przeciwnikami: Paweł Olszański, Mariola Bartosik, Anna Pączek oraz Monika Lisak. Rolę Marszałka debaty pełnił Mateusz Mrozowski, wspomagała go Beata Kukla. Po przedstawieniu zasad, wedle których miała toczyć się debata, uczniowie rozpoczęli dyskusję.
Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zwolennicy tezy podkreślali, że rozmawiać chcą o demokracji jako systemie, nie o państwach, w których ten system działa.
Podczas, gdy Przeciwnicy tezy obstawali przy tym, iż nie można rozdzielać tych dwóch rzeczy. Podczas debaty, zarówno drużyna Propozycji, jak i Opozycji wykorzystywała wiele pomocy – wyświetlali oni różnego rodzaju mapki, wykresy, czy rysunki mające poprzeć ich argumenty.
Tuż przed wygłoszeniem zakończeń przez Mówców z obu drużyn Marszałek udzielił głosu publiczności. Ta okazała się być bardzo aktywna. Padło wiele pytań, kierowanych szczególnie w stronę drużyny Opozycji.
Celem wyłonienia zwycięzców debaty przeprowadzono głosowanie publiczności. Tym razem tezę poparło 27 osób, „przeciw” było 28 uczniów. Tym samym debatę wygrała drużyna Opozycji. Właśnie ta drużyna poprzez swoją argumentację przekonała do swojego stanowiska większą ilość osób niż broniący tezy. Za zaangażowanie i przygotowanie do debaty Członkowie obu drużyn oraz asystentka marszałka debaty otrzymali nagrody książkowe.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część wydarzenia. Prelekcję Pociąg Obywatelski – wsiadasz czy zostajesz? wygłosił Pan Mateusz Mrozowski. Przekonywał on uczniów, że każdy może zdecydować o swoim życiu, że to od każdego z nas zależy, jak ukształtuje swoje życie oraz że im wcześniej zaczniemy to robić tym lepsze będą skutki. Pan Mateusz mówił też o możliwościach związanych z oddziaływaniem i kształtowaniem lokalnej społeczności, jakie mają młodzi ludzie, a także o pojęciu partycypacja społeczna i jej narzędziach.
Kolejnym etapem Dnia Aktywnego Obywatela było spotkanie z Panem Jackiem Pająkiem – Starosta Bocheński. Pan Starosta, w nawiązaniu do debaty, opowiedział o demokracji z jego punktu widzenia. Mówił o tym, jak ważne jest interesowanie się lokalną społecznością oraz działanie na jej rzecz. Wspominając swoje licealne czasy zdradził uczniom, że to właśnie wtedy zdecydował, że chce być politykiem i działaczem. Zachęcał uczniów do wzięcia swoich losów w swoje ręce, bo teraz są w decydującym dla ich życia, zarówno zawodowego, jak i społecznego, momencie.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy Obywatel. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z prawami i obowiązkami obywateli oraz wcześniej usłyszaną prezentacją, czyli pytania związane z partycypacją społeczną. Można było wygrać gadżety projektowe w postaci pendrive’a lub koszulki.
Całe wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w nie osób.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor II LO w Bochni – Pani Dyrektor Ewy – za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela. Ogromne podziękowania należą się Panu Jerzemu Noskowiakowi za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty i organizację wydarzenia ze strony szkoły. Dziękujemy serdecznie również Panu Jackowi Pająkowi za obecność oraz spotkanie z młodzieżą.
Katarzyna Maźnica
Specjalista ds. aktywizacji młodzieży
- Projekt Partycypacja społeczna w praktyce - wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- Zapraszamy na stronę internetową projektu www.partycypacjaspoleczna.org oraz fanpage na facebook’u https://www.facebook.com/PartycypacjaSpoleczna.
- Zachęcamy do zgłaszania Państwa szkół do udziału w projekcie – kontakt cao@partycypacjaspoleczna.org