Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Ostatnia, z dziesięciu zaplanowanych w projekcie "Partycypacja społeczna w praktyce – wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski", edycja Dnia Aktywnego Obywatela odbyła się w miniony czwartek w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8.00 od uroczystego otwarcia dokonanego przez Panią Dyrektor mgr inż. Janinę Turek. Następnie głos został oddany uczniom szkoły. Dwie czteroosobowe drużyny dyskutowały nad tezą Polska jest krajem dyskryminacji. W drużynie Propozycji znaleźli się: Justyna Pawlik, Bartosz Boguń, Michał Sikorski i Dariusz Wądolny. Drużynę Opozycji stanowili: Kornel Głuszek, Tomasz Kaszycki, Dawid Sołtys oraz Radosław Targosz.
Reklama
Jeszcze przed wygłoszeniem expose przed obie drużyny wśród publiczności zostało przeprowadzone badanie opinii. Publiczność wypowiedziała się, czy zgadza się czy też nie z tezą debaty. Następnie przystąpiono do dyskusji. Zarówno członkowie drużyny Propozycji, jak i Opozycji byli bardzo dobrze merytorycznie przygotowani do dyskusji nad wybraną tezą. W trakcie dyskusji zostały poruszone przeróżne wymiary dyskryminacji od rasowej, przez płciową po dyskryminację osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele obu drużyn przywoływali indywidualne przypadki dyskryminacji, ale nie zapominali również o posłużeniu się znalezionymi wynikami badań i statystykami. Przed zakończeniem dyskusji do debaty włączyła się również publiczność kierując pytania do obu drużyn. Po wygłoszeniu mów końcowych przez obie ze stron nastąpiło głosowanie publiczności, która zadecydowała o zwycięstwie jednej z drużyn.
Przed debatą 20 osób głosowało za tezą, 10 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Natomiast po debacie za tezą było 17 osób, a przeciw 18, nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z takimi wynikami głosowania w debacie zwyciężyła drużyna Opozycji. Wszyscy debatujący odebrali dyplomy oraz nagrody książkowe i gadżety projektowe.
Drugą część spotkania składała się z trzech elementów: prelekcji o partycypacji społecznej, spotkania z przedstawicielem samorządu oraz quizu wiedzy Świadomy Obywatel. Prowadzący, Mateusz Mrozowski, podczas prezentacji pt. Pociąg obywatelski wyjaśnił młodzieży czym jest partycypacja społeczna oraz starał się zmotywować uczniów do angażowania się w sprawy lokalnej społeczności oraz do działania na rzecz jej rozwoju. Następnie o powiedzenie kilku słów został poproszony Starosta Wadowicki, Pan Jacek Jończyk. Starosta przekonywał uczniów, że warto angażować się w działalność organizacji pozarządowy i dzięki robieniu czegoś dobrego rozwijać własne umiejętności i poszerzać swoje horyzonty. Na zakończenie drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy Świadomy Obywatel. Pytania dotyczyły praw i obowiązków obywateli oraz partycypacji społecznej, a nagrodami za prawidłowo udzielone odpowiedzi były gadżety projektowe.
Po rozdaniu wszystkich nagród nastąpiło zakończenie tej części wydarzenia. Na ręce Dyrekcji oraz zaangażowanych w organizację Dnia Aktywnego Obywatela nauczycieli przekazane zostały podziękowania.
Ostatnią częścią Dnia Aktywnego Obywatel były, dziejące się równolegle do pozostałych wydarzeń, targi organizacji pozarządowych. Wzięły w nich udział następujące organizacje działające lokalnie:
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej - Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Karol” -Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity - Stowarzyszenie „AGRADO”, - Stowarzyszenie Inicjatywa Wolne Wadowice, - Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej
oraz Centrum Aktywnego Obywatela (działające w ramach naszego projektu) i Szkolny Wolontariat prezentujący obecnie realizowane przez siebie projekty. W targach udział wzięli wszyscy uczniowie I LO.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach Pani mgr inż. Janiny Turek za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela. Ogromne podziękowania należą się Panu mgr Tomaszowi Cupakowi oraz Panu mgr Pawłowi Potocznemu za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty oraz organizację wydarzenia ze strony szkoły. Dziękujemy również Panu Jackowi Jończykowi, Staroście Wadowickiemu, za uświetnienie wydarzenia swoją obecnością oraz spotkanie z młodzieżą. Oczywiście dziękujemy też wszystkim uczniom biorącym udział w tym wydarzeniu.
* Projekt Partycypacja społeczna w praktyce- wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. * Zapraszamy na stronę internetową projektu www.partycypacjaspoleczna.org oraz fanpage na facebook’u https://www.facebook.com/PartycypacjaSpoleczna.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.