Portal, na którym można udostępniać i wypożyczać sale, sprzęt albo wystawy działa od dziś w nowej odsłonie. Spółdzielnia zaprasza wszystkich warszawiaków i warszawianki, którym bliska jest ekonomia współdzielenia, do współpracy.
Chcesz zorganizować warsztaty szycia pluszaków? Zarezerwuj maszyny do szycia i odpowiednią przestrzeń. A może organizujesz piknik szkolny i przydałby Ci się namiot, leżaki, maszyna do popcornu albo do przypinek? Może potrzebujesz plenerową jengę, hamak lub sprzęt do sztuki cyrkowej na podwórkową integrację? Myślisz o sąsiedzkiej potańcówce, wystawie archiwalnych fotografii lub garażówce, ale nie wiesz, skąd wziąć nagłośnienie, podesty sceniczne, sztalugi, ramy, wieszaki, stoliki?
– Ze Spółdzielni! – odpowiadają organizatorzy projektu.
Spółdzielnia (dawniej: Spółdzielnia Kultury) jest portalem internetowym za pośrednictwem którego mieszkańcy i mieszkanki Warszawy od 2017 roku wypożyczają nieodpłatnie tzw. zasoby. W bazie Spółdzielni jest ich ponad 500. W tym 298 to przeróżne sprzęty (meble, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodnicze), a 200 to przestrzenie (np. sale warsztatowe, kuchnie, ogrody). Największym zainteresowaniem cieszą się właśnie różnorodne przestrzenie, w których można się spotykać i realizować swoje pomysły.
Wypożyczać można też wystawy (np. ilustracji dla dzieci albo fotografii z gór), spektakle (np. spektakl lalkowy dla dorosłych, spektakl lalkowy dla dzieci) albo umiejętności (np. warsztat napraw rowerowych albo pracy z ciałem w tańcu). Z bazy zasobów może skorzystać każda osoba, która wykorzysta je organizując niekomercyjne, bezpłatne działanie społeczne, edukacyjne lub kulturalne.
Portal działa w duchu idei ekonomii współdzielenia, a celem jego powstania jest ułatwienie realizacji oddolnych niekomercyjnych działań w Warszawie. Projekt rozwija się dzięki społeczności osób, którym bliska jest idea dzielenia się zasobami. Bazę zasobów dostępnych na stronie Spółdzielni tworzą przedstawiciele 160 organizacji, instytucji, biznesu oraz osoby prywatne. Za pośrednictwem Spółdzielni z innymi dzielić się może każdy chętny, wystarczy założyć konto i dodać rzeczy, przestrzenie, umiejętności lub produkty kultury, którymi chcemy się podzielić.
Od 12 października Spółdzielnia Kultury zmienia swoją nazwę na Spółdzielnia (choć adres internetowy pozostaje bez zmian: spoldzielniakultury.waw.pl). Krótsza nazwa i nowa grafika wynikają z rozwoju strony i dostosowania funkcjonalności do potrzeb użytkowników i użytkowniczek. Nowy logotyp i identyfikacja wizualna przygotowane zostały przez Aleksandrę Jasionowską. Wyraziste kolory, spójne i dynamiczne elementy pokazują, jakie znaczenie ma współdzielenie i współpraca. Wszystkie zmiany na stronie pomagają w intuicyjnym poszukiwaniu tego, czego potrzebujemy do swoich działań, jednocześnie wskazując, że ekonomia współdzielenia to coś atrakcyjnego i dostępnego.
Można już odwiedzać nową stronę internetową Spółdzielni lub śledzić jej odnowiony profil na Facebooku.
Projekt realizowany jest we współpracy Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i Domu Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy