Artyści z kolektywu massmix skutecznie wciągają dzieci w tajniki sztuki ulicy. Uczniowie podstawówki i gimnazjum potrafią już robić vlepki, szablony i wycinać magnesy. Finałem nietypowych lekcji plastyki będzie mural ich autorstwa na ścianie szkoły przy ul. Hożej 11/15.
Warsztaty odbywają się kilka razy w tygodniu w ramach projektu „Gymix – edukacja poprzez działania w przestrzeni publicznej”. Zajęcia prowadzą artyści z kolektywu massmix w pracowni V9.
Uczniowie podzieleni są na grupę gimnazjalną i młodszą w wieku podstawówki. Gimnazjaliści odbyli już 6 godzin zajęć. – Na zajęciach malują własne kompozycje, np. z figur geometrycznych. Natomiast młodsza grupa sukcesywnie obrzuca salę gimnastyczną coraz to większą ilością magnesów. Biją też rekordy wysokości, gdzie lądują magnesy ;) – mówi Mrufig z fundacji Vlepvnet.
Gymix jest odpowiedzią na niedostateczny poziom wychowania plastycznego w szkołach. – Szkoły nie uwrażliwiają na nowe nurty i trendy w kulturze. Nie tłumaczą istoty sztuki współczesnej, która często wykracza poza klasyczne formy i jest mylona z wandalizmem – mówi Justyna Górska z Fundacji Vlepvnet. Gymix ma przede wszystkim kreować wiedzę praktyczną o sztuce współczesnej i włączać młodych ludzi do prac z artystami.
Projekt Gymix, który trwa od miesiąca realizowany jest przez fundację Vlepvnet. Mural wieńczący projekt będzie namalowany przez uczniów w wieku od 6 do 14 lat.
Zespół Szkół nr 68 przy ul. Hożej w Warszawie jest pierwszą placówką, z którą Fundacja Vlepvnet nawiązała współpracę w ramach projektu Gymix. Być może projekt będzie początkiem długotrwałej współpracy organizacji pozarządowych z placówkami oświatowymi.
– Propozycja Fundacji wydała mi się interesująca z uwagi na możliwość realizacji przez uczniów projektu, który uwzględnia edukację artystyczną dzieci i młodzieży, zwłaszcza pokazanie kierunków sztuki współczesnej – jej form i sposobu realizacji. Wrażliwość młodych ludzi, baczne obserwacje i możliwość realizacji swoich pomysłów pod kierunkiem artystów na pewno przyczyni się do powstania pracy, która zmieni nasze otoczenie. Uważam, że szkoły w taki właśnie sposób mogą włączać się do promocji sztuki współczesnej, a korzyści na pewno będą obustronne – mówi Ewa Soszyńska, dyrektor Zespołu Szkół nr 68 przy ul. Hożej w Warszawie.
Gymix jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.
Źródło: Fundacja Vlepvnet