Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
CBOS w styczniu 2010 r. zbadał kilka aspektów działalności społecznej Polaków.
Oto główne wyniki raportu CBOS-u opublikowanego na początku 2010 r.:
- Większość (65%) badanych przez CBOS Polaków wyraża postawę prospołeczną i uważa, że należy być wrażliwym i gotowym do pomocy innym ludziom, 24% jest zdania, że należy skoncentrować się na walce o swoje sprawy, nie zważając na innych.
- W ostatnich latach minimalnie, ale systematycznie umacnia się wśród Polaków przekonanie o skuteczności wspólnego działania. W 2009 r. 66% respondentów CBOS zgodziło się z opinią, że osoby takie jak oni są w stanie działając z innymi rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, miasta lub pomóc potrzebującym. W 2002 uważała tak połowa ankietowanych. Poglądowi temu sprzyja młody wiek, wyższe wykształcenie i zamieszkiwanie w większym mieście. Nieufność co do sensu wspólnego działania wyraża 25% (w 2002 r. 39%). Najczęściej osoby starsze, renciści, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, rolnicy, robotnicy wykwalifikowani.
- 58% respondentów zna w swoim środowisku (parafii, szkole, wśród przyjaciół, znajomych z pracy) społeczników – osoby, które dobrowolnie i nieodpłatnie pracują na rzecz innych. To wzrost o 5% w stosunku do poprzedniego roku.
- Znajomość społeczników w swoim środowisku nie oznacza gotowości do współpracy z nimi w bezinteresownym działaniu na rzecz społeczności lokalnej lub potrzebujących. Większość badanych (53%) nie zna nikogo, z kim gotowych byłoby współpracować w takiej działalności (w 2004 r. 46%).
- 54% badanych przez CBOS Polaków deklaruje, że zdarzyło im się bezinteresownie i nieodpłatnie pracować na rzecz swojego środowiska lub osób potrzebujących. To wzrost w stosunku do roku poprzedniego (było 47%), ale wciąż mniej niż w latach 2002-2006 r. (było 58-56%).
- W badaniu CBOS 20% Polaków zadeklarowało, że w 2009 r. pracowało nieodpłatnie na rzecz swojego środowiska, osiedla, kościoła lub potrzebujących. Przytłaczająca większość – 80% badanych nie ma takich doświadczeń (bez zmian w stosunku do roku ubiegłego). Najwięcej spośród nich – 56% – angażowało się w tę pracę w wymiarze do 6 dni w roku, 26% na co najmniej 2 tygodnie. Społecznicy deklarowali średnio 24 godziny pracy na osobę rocznie (to wzrost, w 2002 r. było 18 godzin).
- Zaledwie 6% badanych zadeklarowało, że zaangażowało się w wolontariat w ramach organizacji. Najczęściej były to osoby młode w wieku 18-24 lata (15%), szczególnie studenci (20%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (12%), szczególnie kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla (16%).
Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 stycznia 2010 na liczącej 1052 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków .
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.