Działalność nierejestrowana również dla NGO. Postulat Stowarzyszenia Nowoczesnej Edukacji Prawnej
Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej zwróciło sie do z wnioskiem do Ministra Rozwoju i Technologii o umożliwienie prowadzenia działalności nierejestrowanej organizacjom pozarządowym.
Utrudnienie dla NGO
Organizacje pozarządowe w każdym wypadku, gdy osiągają dochody z działalności, muszą rejestrować się w rejestrze przedsiębiorców, nawet gdy przeznaczają je na działania statutowe. Mogą korzystać z formy działalności odpłatnej, ale to utrudnia pozyskiwanie funduszy za pomocą takich jak np. sponsoring wydarzeń czy sprzedaż publikacji lub gadżetów. Działalność odpłatna zakłada bowiem równowagę przychodów i kosztów.
W przypadku sponsoringu bowiem pojawia się (wyłącznie formalnie) zysk, który wymusza wpis do rejestru przedsiębiorców nawet w przypadku małych kwot i nawet jeśli 100% dochodu jest przeznaczona na działalność pożytku publicznego (np. kulturalną, sportową, naukową, edukacyjną).
Co można zmienić w ustawie?
Warto zatem przewidzieć możliwość działalności nierejestrowanej również dla organizacji pozarządowych. Warunkiem powinno być przeznaczanie dochodu wyłącznie na działalność pożytku publicznego.
Wszystkie przychody powinny być też ewidencjonowane w księgach rachunkowych lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów w odpowiednich rubrykach.
Odnośny przepis w ustawie Prawo przedsiębiorców mógłby brzmieć:
1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez organizację pozarządową, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207).
2. Dochody z tej działalności są przeznaczane wyłącznie na działalność pożytku publicznego.
3. Przychody są wykazywane w księgach rachunkowych lub uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
- Art. 5 ust. 2, 3, 4 i 6 stosuje się odpowiednio, przy czym określonych w tych przepisach wpis następuje do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
W przypadku zwiększenia procentu dla działalności nierejestrowanej osób fizycznych albo przejścia obliczania przychodu na rozliczenie roczne, takie zasady powinny być rozszerzone również o organizacje pozarządowe.
Korzyść dla NGO i przedsiębiorców
Zmiana będzie z korzyścią dla działalności społecznej i pozyskiwania funduszy na działalność pożyteczną społecznie
Zmiana spowoduje też ułatwienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy będą mogli łatwiej reklamować swoje usługi przez sponsorowanie pożytecznych społecznie wydarzeń, jak organizowane przez organizacje pozarządowe, mecze sportowe, koncerty czy festiwale, co obecnie jest niemożliwe.
Będzie to zatem korzystne dla budowania strategii CSR zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.
Koła gospodyń wiejskich już mogą
Warto dodać, że koła gospodyń wiejskich mają taką możliwość w określonym zakresie (art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo przedsiębiorców w związku z art. 24 ust. 1 ustawy o kołach gospodyń wiejskich) - w zakresie sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, żywności regionalnej oraz biletów wstępu na występy artystyczne koła
Inne organizacje pozarządowe nie powinny być w gorszej sytuacji prawnej niż te koła.
Nie ma naszym zdaniem sensu ograniczanie przedmiotowe w przypadku organizacji o różnym zakresie działalności, bo trudno wymienić je tak precyzyjnie jak w przypadku kół. Istotne będzie to, by nie przekraczać kwoty wskazującej, analogicznej do działalności nierejestrowanej osób fizycznych.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.