W kwietniu o autyzmie na całym świecie mówi się więcej niż zwykle, a 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jednym z problemów dorosłych autystów są trudności ze znalezieniem pracy. W Polsce są realizowane nieliczne inicjatywy próbujące zmienić tę trudną rzeczywistość, takie jak projekt Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”, który uruchomiono dzięki grantowi duńskich Fundacji VELUX.
Autyzm jest coraz większym problemem na świecie. Według szacunkowych danych w Polsce ok. 30 tys. osób jest dotknięta tym schorzeniem, w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. dorosłych, a liczba ta stale wzrasta. Problem wykluczenia dotyczy również rodzin autystów, co łącznie daję grupę ok. 100 tys. osób. Sen z powiek rodziców dzieci z autyzmem spędza przyszłość ich podopiecznych. Ich sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo trudna. Dziś w Polsce pracuje tylko 1 proc. osób z autyzmem. Tymczasem, jak podkreśla Sebastian Cycuła, prezes Stowarzyszenia „Dalej Razem”, – „Doświadczenia państw zachodnich świadczą o tym, że odsetek osób z autyzmem, które mają pracę może być znacznie większy”. I dodaje – „Osoby te mogą pracować, jeśli tylko dostaną taką szansę. Dopasowanie miejsca pracy do ich potrzeb nie jest wielkim problemem. O ich ograniczeniach należy pamiętać, ale warto skupić się na ich potencjale. Dając im szansę pracy w przyjaznej atmosferze i traktując ich jak innych zatrudnionych, można zyskać bardzo wartościowych pracowników”.
Jednym z projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” jest przedsiębiorstwo społeczne Dalej Razem Sp. z o. o., stworzone z myślą o osobach z autyzmem. To jedno z pierwszych takich przedsięwzięć na ogólnopolskim rynku pracy. Firma funkcjonuje od lipca ubiegłego roku i zatrudnia obecnie 12 osób z zaburzeniami spektrum autyzmu. W najbliższym czasie planowane jest przyjęcie do pracy kolejnych dwóch, a docelowo liczba ta ma zwiększyć się do 20 pracowników.
„Powodem powołania do życia takiej firmy był fakt, że część z naszych podopiecznych zbliżała się do wieku zawodowego i wiedzieliśmy, że jeśli nie znajdziemy dla nich pracy po ukończeniu szkoły, ich możliwości będą marnotrawione. Dzięki partnerstwu z Fundacjami VELUX nasze marzenia okazały się realne” – wyjaśnia prezes Cycuła.
Przed uruchomieniem firmy prowadzony był projekt „Dalej Razem. Multimedia”, w którym pod okiem grafika, fotografa, filmowca i programisty podopieczni Stowarzyszenia zdobywali specjalistyczne umiejętności pozwalające na realizację zleceń z zewnątrz. Obecnie w firmie są trzy działy: poligraficzny, multimedialny i rękodzieła. Praca jest dostosowana do stopnia niepełnosprawności pracowników. Pytany o ocenę funkcjonowania przedsiębiorstwa zatrudniającego osoby z autyzmem i słuszność decyzji o jego powołaniu, prezes Stowarzyszenia „Dalej Razem” odpowiada – „Wiemy, że osoby z autyzmem mogą i chcą pracować. Praca ma dla nich takie samo znaczenie, jak dla każdego. Czyli oprócz miejsca, w którym zarabia się pieniądze, praca to także miejsce realizacji pasji, nawiązywania kontaktów społecznych oraz coś, co definiuje status życiowy. Dla naszych pracowników bardzo ważny jest fakt, że pracują w firmie, a nie np. w warsztatach pracy zajęciowej oraz realizują prawdziwe zlecenia dla wymagających klientów”.
Powstanie firmy było możliwe dzięki wsparciu Fundacji VELUX, które przekazały na ten cel ponad 4 mln zł. Otrzymane dofinansowanie pozwoliło na wyremontowanie pomieszczeń i zakup nowoczesnego wyposażenia firmy, a także zatrudnienie osób z autyzmem i profesjonalnego zespołu terapeutów wspierających podopiecznych.
Stowarzyszenie „Dalej Razem”
Fundacje VELUX
Źródło: VELUX Polska sp. z o.o.