Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”. To kolejna inicjatywa OTOP mająca na celu ochronę mew i rybitw zasiedlających wyspy.
Drapieżnictwo jest procesem naturalnym i nieodłącznym elementem interakcji między gatunkami. Jednak w wyniku działalności człowieka wpływ drapieżników na swoje ofiary bywa nieproporcjonalnie duży. Przykładem może być intensywny wzrost populacji lisa jako skutek stosowania szczepionki przeciw wściekliźnie czy też obecność obcych gatunków inwazyjnych: np. norki amerykańskiej wprowadzonej do środowiska przez człowieka, która dziesiątkuje rodzime populacje ptaków. Szczególnie narażone na działanie drapieżników naziemnych są ptaki gniazdujące w dużych koloniach lęgowych – na przykład mewy i rybitwy.
Jedna z ważnych w skali regionalnej kolonii lęgowych mew i rybitw zlokalizowana jest na wyspie zbiornika Nyskiego. Wyspę tę zasiedla w niektóre lata ponad dwa tysiące par lęgowych śmieszki, do siedemdziesięciu par rybitwy rzecznej i do dziesięciu par mewy czarnogłowej. Tutejsze kolonie lęgowe dwóch pierwszych gatunków są jednymi z największych w regionie, a populacja rzadkiej mewy czarnogłowej należy do najważniejszych w skali kraju. W poprzednich latach OTOP prowadził prace związane z odkrzaczaniem tej wyspy, co pozytywnie wpłynęło na liczbę gniazdujących tu ptaków.
Niestety, w roku 2016, a także w niektórych wcześniejszych latach, odnotowano tu wysoki poziom drapieżnictwa ze strony lisa i norki amerykańskiej, który mocno zredukował liczebność gniazdujących ptaków. Celem prowadzonego przez OTOP projektu jest ograniczenie drapieżnictwa poprzez montaż płotków przeciw drapieżnikom, a także wypracowanie długoterminowego planu rozwiązania tego problemu na tej wyspie. Ochrona tej dużej kolonii w istotny sposób przyczyni się do wsparcia stanu krajowej populacji mewy czarnogłowej oraz regionalnych populacji śmieszki i rybitwy rzecznej.
Projekt finansowany jest z funduszu HeidelbergCement/BirdLife International przy wsparciu Górażdże Kruszywa Sp. z o.o.
Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków