Drama stosowana w Koninie! - warsztaty dla terapeutów z Polski
Jak rozwiązywać problemy? W jaki sposób inicjować rozwój podopiecznych? Jak radzić sobie z emocjami i nazywać uczucia? Na te wszystkie i wiele więcej pytań znaleźli odpowiedź uczestnicy warsztatów z dramy stosowanej, które odbyły się w dniach 19-21 czerwiec 2015 roku w Koninie. Organizatorem była Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina.
Przez trzy dni w Konińskim Centrum Organizacji Pozarządowych piętnastka wspaniałych terapeutów, opiekunów i wolontariuszy pracujących z osobami z niepełnosprawnością z całej Polski, pod okiem trenerki dramy stosowanej Aleksandry Chodasz (założycielki i ekspertki Stowarzyszenia Trenerów Dramy STOPKLATKA, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych) pogłębiała swoją wiedzę.
Praca z osobami z niepełnosprawnością jest codzienną, ciężką walką o rozwój podopiecznego. Terapeuta musi umieć zareagować na każdą sytuację i stwarzać odpowiednie warunki do postępu. Dzięki metodom dramy angażującym ciało, umysł i uczucia, terapeuta nie tylko może wpływać na podopiecznego ale również na własny rozwój.
Drama stosowana jest jedną z najskuteczniejszych metod edukacyjno-profilaktycznych, używaną w pracy z grupami, w tym również z osobami z niepełnosprawnością, wykorzystującą: improwizacje, fotografie, rzeźbę, stymulatory a także elementy teatru obrazu. Jej założeniem jest wykorzystanie naturalnej umiejętności człowieka do wchodzenia w różne role społeczne w celu osiągnięcia zamierzonej zmiany. W bezpiecznej sytuacji uczestnicy mogą poruszać trudne tematy i szukać pozytywnych rozwiązań. Niezwykle istotnym elementem jest późniejsze omówienie uczuć i emocji towarzyszącym odgrywaniu konkretnych scen.
Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy w kilkuosobowych zespołach stworzyli własne scenariusze zajęć, które będą mogli realizować w przyszłości w swojej pracy.
Zdaniem uczestników był to wspaniały, inspirujący czas, kiedy mogli wcielić sie w różne role i pozbyć nawyków, nabrać nowego spojrzenia na świat i życie. Wszyscy wyjechali z nową energią i chęcią do dalszej pracy.
Projekt "Arteterapia drogą do twórczej integracji" współfinansowany jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i 1% podatku.