Dr Grzegorz Wrona o zmianach prawa w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci
„To rok wyjątkowy, ponieważ mamy aż cztery obszerne zmiany w tym zakresie, istotne szczególnie z perspektywy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci” – mówi dr Grzegorz Wrona, omawiając zmiany, które zaszły w roku 2023 w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy
Grzegorz Wrona – doktor nauk prawnych, adwokat, certyfikowany specjalista oraz superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, autor komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy dyrektorze Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz członek Grupy Ekspertów Rady Europy ds. działań przeciwko przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (GREVIO), członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci w 2023 roku
Pierwszą zmianą omawianą przez dr Wronę jest nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, która weszła w życie 22 czerwca 2023 roku. Drugą, Ustawa wprowadzająca zmiany do tejże, ale także do Ustawy o Policji i Ustawy o Żandarmerii Wojskowej, która weszła w życie 15 sierpnia br.
Omówienie można obejrzeć w serwisie YouTube.
Kolejna zmiana to istotne z punktu funkcjonowania systemu na terenie gminy to Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury Niebieskiej Karty i wzorów formularzy Niebieskiej Karty. Ostatnią omawianą zmianą jest Ustawa zmieniającą Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy i inne ustawy, potocznie zwana „Ustawą Kamilka”, która w części już weszła w życie, a w części wejdzie w życie 15 lutego 2024 roku.
Omówienie do obejrzenia w serwisie YouTube.