Potrzebujecie sprzętu komputerowego i rozwoju infrastruktury IT, a nie wiecie, jak aplikować o dotacje? Poniżej podpowiadamy, jak zbadać swoje potrzeby, jakie modele komputerów rozważyć i jak szacować budżet. Dodatkowo informujemy też o programie, dzięki któremu będziecie mogli uzyskać pomoc doraźną w przypadku awarii sprzętu.
O czym pamiętać, wnioskując o dotację sprzętową?
POTRZEBY: laptop lekki (do 1,5 kg), bo często podróżujesz, czy nieco cięższy? 13-, 14- czy 15-calowy? Z dodatkowym monitorem czy bez? Z dodatkową kartą graficzną czy nie? Jakich aplikacji będziesz używać i czy pracujesz dużo online poza zasięgiem WiFi? Bo wtedy przyda się modem wwan i moduł na SIM w komputerze. Te pytania zadajemy sobie często dopiero tuż przed zakupem, ale polecamy zbadać swoje potrzeby z wyprzedzeniem, jeszcze przed składaniem wniosku o dotację. Wpłyną one znacząco na budżet.
MODEL: nawet jeśli masz jakiś upatrzony model komputera, dobrze jest nie podawać konkretnego modelu we wniosku, np. Dell 3490 procesor i3-8generacji, dysk 240 GB.
Od czasu aplikowania o dotację do czasu jej otrzymania mija czasem kilka miesięcy i dany model komputera może zwyczajnie nie być już dostępny na rynku albo może mieć inny procesor. Dlatego lepiej wpisać we wniosku dotacyjnym ogólnie np. laptop 14”.
STAN: jeśli nie ma takiego wymogu w regulaminie dotacji, warto nie pisać, że sprzęt ma być fabrycznie nowy.
BUDŻET: Jesteśmy w dynamicznym, silnie popytowym roku, w którym ceny na laptopy wzrosły od początku roku o ok. 20%. Ten trend może się utrzymać.
Dlatego, jeśli regulamin dotacji nie limituje ceny zakupu na komputer, warto do dzisiejszej ceny wybranego wstępnie modelu komputera założyć budżet o 20% wyższy. Jeśli ceny nie wzrosną, a Ty otrzymasz dotację, możesz kupić komputer w wyższej konfiguracji.
Zwyczajowo, budżet zadania powinien być sporządzony w kwotach brutto, jeżeli Twoja organizacja nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Jeżeli istnieje taka możliwość, kwoty podane w budżecie powinny być kwotami netto. Oczywiście potwierdź to jeszcze w regulaminie dotacji.
GENERACJA i minimalne wymogi: warto planować zakup sprzętu nowoczesnego, na procesorach Intel Core i5 lub i7 najlepiej 5., 6. i wyższej generacji, z Windowsem 10 PRO i dyskiem SSD oraz minimum 8GB pamięci RAM. Szczególnie polecamy serię Dell Latitude, HP Probook i Elitebook oraz HP Zbook, a także Lenovo Thinkpad, modele z serii X1, które już od lat są ciekawą konkurencją dla Macbooków Pro i Air.
GWARANCJA: warto zadbać o to, aby sprzęt był objęty gwarancją. W standardzie w Techsoup oferujemy 12-miesieczną gwarancję, którą można rozszerzyć za dodatkową opłatą do maksymalnie 3 lat. Takie rozszerzenie gwarancji zostanie wliczone w cenę sprzętu i nie jest dodatkową pozycją na fakturze.
AKCESORIA: często pomijana pozycja w aplikowaniu o dotację, a przecież etui czy plecak na komputer to element, który chroni sprzęt przed uszkodzeniami i zapewnia ochronę na lata.
Programy centralne (ogólnopolskie), w których można aplikować jeszcze o sprzęt:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Priorytet 5 PROO, edycja 2020 (aplikacje do 30 listopada 2020 – w ramach linii pomoc doraźna, np. awaria sprzętu)
https://www.niw.gov.pl/kontakt/proo/proo-2020/
Z ofertą sprzętu regenerowanego TechSoup można zapoznać się na tej stronie. Z przyczyn technicznych nie publikujemy wszystkiego na stronie, więc polecamy kontakt bezpośredni z nami. Faktury sprzętowe nie zawierają w opisie informacji o tym, że sprzęt jest refabrykowany/używany.
Źródło: TechSoup