W samo południe. Pomimo upału i wakacyjnego nastroju do InfoQultury przyszło kilkuset warszawskich aktywistów. Spotkali się z urzędnikami i miejskimi ekspertami, żeby przećwiczyć wypełnianie formularza wniosku dotacyjnego.
Komisja Dialogu Społecznego ds. Kultury i Biuro Kultury zaprosiły warszawskie organizacje pozarządowe do siedziby InfoQultury na spotkanie związane z konkursem dotacyjnym z zakresu upowszechniania sztuki we wszystkich jej dziedzinach poprzez prezentację najciekawszych i innowacyjnych wydarzeń artystycznych.
Podczas spotkania zostały omówione kryteria formalne i merytoryczne opisane w ogłoszeniu konkursowym oraz innych dokumentach związanych z procesem przyznawania dotacji. – To spotkanie pokazuje, że warszawscy działacze interesują się tym, co dzieje się w mieście. Pojawiły się nowe twarze. Uczestnicy szkolenia zadawali rzeczowe, merytoryczne pytania. To dobry znak – komentował Grzegorz Lewandowski, przewodniczący KDS ds. Kultury.
Również Aldona Machnowska-Góra (Teatr Konsekwentny, ENTER) uznała spotkanie za udane: – Zaskoczyła mnie skala zainteresowania tematem. Najwięcej kontrowersji wzbudził nowy zapis, który mówi, że nie można teraz we wkładzie własnym finansowym umieszczać wkładu własnego pozafinansowego, z wyjątkiem pracy wolontariuszy. Praca wolontariuszy może stanowić nie więcej niż 5% wkładu własnego. Każda aplikująca organizacja musi zapewnić minimum 5% wkładu pieniężnego. Ten wkład może pozyskać od sponsora, z opłat za bilety, darowizny, innej pozamiejskiej dotacji lub ze składek członkowskich.
– Wymogi formalne w stosunku do ubiegłorocznych zostały naprawdę uproszczone. Każdy z Państwa, kto wpisze się na naszą listę, dostanie przygotowaną przez nas symulację wypełnienia wniosku, na której znajdą Państwo odpowiedzi i najważniejsze pytania. Jeśli coś będzie dla Państwa nadal niejasne zapraszam do Biura Kultury. Chętnie służę pomocą – deklarował Marcin Jasiński, Naczelnik Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Dokumenty przygotowane przez Miasto nie są pozbawione błędów, dlatego organizatorzy spotkania zachęcają do wnikliwej analizy. Zarządzenie Prezydent m.st. Warszawy różni się nieco od rozporządzenia dotyczącego samego konkursu i błędów formalnych sformułowanych przez Centrum Komunikacji Społecznej.
Do poniedziałku, 10 sierpnia do godziny 15.00 organizacje pozarządowe mogą składać swoje oferty: – Najlepiej osobiście, bo oferta do 15.00 musi znaleźć się w Biurze Kultury, nie obowiązuje tu, jak w przypadku innych konkursów data stempla pocztowego. Uczulam również, że ofertę na dany projekt można składać tylko w jednym konkursie miejskim. Złożenie tej samej oferty do BK i dzielnicy się wyklucza i dyskwalifikuje organizacje na jakiś czas – radzi Machnowska-Góra.
– Zapraszam na kolejną Wieczernicę na Chłodną 25, tym razem chcemy porozmawiać o wskaźnikach i mierzalności kultury. Zapraszamy na spotkanie z ekspertem i do debaty. Przyjdźcie. Poznajmy się – zachęcał na zakończenie spotkania Lewandowski.
Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy
ul. Smolna 10a, 00-375 Warszawa
tel. 22 257 97 23
Źródło: inf. własna