Dotacja dla NGO z dzielnicy i z biura miasta – czy takie same?
27% warszawskich NGO ubiegało się w 2014 r. o dotacje i z biur Urzędu m.st. Warszawy, i z urzędów dzielnic. Mając te dwa doświadczenia, NGO mogły porównać spójność regulacji związanych z dotacjami na tych dwóch poziomach. Jaka jest ich ocena?
Ile NGO się ubiega
Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje ogólnomiejskie – od biur Urzędu m.st. Warszawy oraz dzielnicowe – w wydziałach urzędów dzielnic Warszawy, startując w otwartych konkursach ofert lub składając wniosek o tzw. mały grant.
Ile NGO dostaje
Jak NGO widzą spójność regulacji dotacyjnych
27% warszawskich organizacji starało się (z sukcesem, bądź nie) o dofinansowanie zarówno ogólnomiejskich biur, jak i dzielnicowych wydziałów. Te organizacje zostały poproszone o ocenę̨ spójności przepisów dotyczących dotacji na tych dwóch poziomach.
Pozostaje więc grupa organizacji, która postrzega zasady oceny wniosków, kontroli finansowej i merytorycznej projektów oraz ich rozliczania jako niespójne. Niejednolitość zasad stosowanych w miejskich biurach i dzielnicowych wydziała w zakresie oceny wniosków konkursowych widzi 30% NGO; w zakresie finansowej oraz merytorycznej kontroli realizacji projektów 27-28% NGO; w zakresie rozliczania projektów – 20% NGO.
– Podejrzewałam, że grupa NGO, które wskazują na niespójność stosowanych regulacji, będzie większa – mówi Alina Gałązka, przedstawicielka organizacji, która współpracowała z Urzędem m.st. Warszawy przy tzw. "procedurze konkursowej". – Uważam, że 20 – 30% to niezbyt dużo, biorąc pod uwagę fakt, że UM Warszawa przekazuje bardzo dużo dotacji, przepisy dotyczące realizacji zdań publicznych są rozbudowane i zajmuje się tym wiele różnych osób z różnych części urzędu. To siłą rzeczy powoduje, że zdarzają się różne interpretacje.
Oczywiście można to poprawić. UM Warszawa z inicjatywy CKS próbuje zresztą doregulować przepisy lokalne dotyczące dotacji, ale prace te, w których zresztą biorę udział, prowadzone przez wieloosobowy zespół urzędników z różnych jednostek i przedstawicieli organizacji zostały zastopowane. Od wielu miesięcy czekamy na nowe rozporządzenie do znowelizowanej jesienią 2015 ustawy o pożytku. A to ono jest „prawem-matką” dla wszelkich regulacji samorządowych.
Chciałam jednak podkreślić, że przeregulowanie jest zawsze złe, a sprawy, którymi zajmują się NGO w projektach dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia. Nie łudziłabym się zatem, że da się wymyślić takie przepisy, które przewidzą każdą sytuację, a przy tym nie zabiją biurokratycznie pozarządowej aktywności – komentuje A. Gałązka.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
O dotację z miejskich biur w 2014 roku starało się 44% warszawskich fundacji i stowarzyszeń, z urzędów dzielnic – 33% organizacji.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)