Dostępność to łańcuch współzależności. To, czy miasto będzie dostępne dla wszystkich, zależy od działań poszczególnych instytucji i ich pracowników, organizacji pozarządowych, firm, a także każdego z nas – mieszkańców. Potrzeba dostępności jest niezaprzeczalna. W 2022 roku w Polsce aż 2,3 miliona osób posiadało orzeczenie o niepełnosprawności (dane GUS).
Do grupy osób ze szczególnymi potrzebami nalezą także m.in. kobiety w ciąży, rodzice z małymi dziećmi czy seniorzy. Dostępność jest kluczowa dla jakości życia wszystkich mieszkańców, dlatego musimy nie tylko o niej rozmawiać, ale przede wszystkim działać na rzecz jej wdrażania.
Prezydent m.st. Warszawy oraz Fundacja Kultury bez Barier zapraszają na Kongres #City4All. Miasta Dostępne, który odbędzie się 26–27 listopada w Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie zgromadzi samorządowców, koordynatorów ds. dostępności, przedstawicieli firm odpowiedzialnych za wdrażanie działań ESG oraz organizacji pozarządowych, aby wspólnie zastanowić się, jak kreować przyszłość miast przyjaznych wszystkim mieszkańcom.
Kongres odbywa się w ramach Warszawskiej Akademii Dostępności 2.0 – największego w Polsce programu wsparcia dla koordynatorów ds. dostępności, którego celem jest poprawa dostępności usług i przestrzeni miejskiej. Projekt realizowany jest przez Fundację Kultury bez Barier we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy i finansowany przez miasto stołeczne Warszawa.
„Warszawska Akademia Dostępności” powstała w odpowiedzi na realne potrzeby budowania świadomości, wiedzy i kompetencji zarówno wśród koordynatorów ds. dostępności, jak i osób zarządzających oraz podejmujących decyzje. Coraz więcej instytucji i organizacji dostrzega, jak ważne jest praktyczne i skuteczne wdrażanie dostępności, aby odpowiadać na potrzeby mieszkańców” – mówi Donata Kończyk, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności. „W tym celu ważna jest wymiana doświadczeń i poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwolą lepiej zrozumieć, czym jest dostępność i jak skutecznie ją wdrażać. Dlatego Kongres City4All. Miasta Dostępne stanowi doskonałą przestrzeń do stawiania trudnych pytań i wspólnego szukania odpowiedzi, które przybliżą nas do tej wizji” – dodaje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
Przestrzeń Kongresu została zaprojektowana z myślą o dostępności. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na cyfrowo dostępne prezentacje, tłumaczenia na polski język migowy (PJM), wsparcie asystentów oraz pętlę indukcyjną dla osób korzystających z aparatów słuchowych.
Podczas Kongresu odbędą się cztery panele tematyczne:
- Wyzwania zapewniania dostępności w mieście – z udziałem przedstawicieli miast wyróżnionych prestiżową nagrodą Access City Award.
- Przestrzeń publiczna i mobilność – rozmowa o dostępności placów zabaw, zabytków oraz o aspektach dostępnościowych w mobilności i zrównoważonym rozwoju.
- Zdrowie i długowieczność – dyskusja na temat związku czystego powietrza, profilaktyki zdrowotnej i dostępności.
- Rekreacja i sport – o tym, jak zapewniać dostępność zajęć i obiektów sportowych, aby każdy mógł cieszyć się aktywnością fizyczną.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Rejestracja dostępna jest na stronie: https://bit.ly/KongresCity4All. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką dostępności i zrównoważonego rozwoju miast.
Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier