Sprawdzą i ocenią, czy obiekty publiczne w miastach-gospodarzach EURO 2012 rzeczywiście będą dostępne dla niepełnosprawnych kibiców. Oto cel Fundacji TUS, która realizuje w Polsce oficjalny projekt UEFA. Zebrane dane będą dostępne dla każdego przez stronę www.niepelnosprawnik.eu oraz www.cafefootball.eu.
Przyjrzą się obiektom EURO 2012 i oznakują miejsca przyjazne
Jak będzie wyglądała realizacja zadania? Wolontariusze fundacji odwiedzą w Gdańsku, Poznaniu, Wrszawie i Wrocławiu miejsca najczęściej uczęszczane przez kibiców i sprawdzą ich dostępność pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Uwzględnią przy tym specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach inwalidzkich, bądź mających ograniczone możliwości poruszania się, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Dodatkowo, właściciele i menedżerowie różnych obiektów dostaną materiały "Respect Inclusion - Football with No Limits" z informacjami o tym, jak niewielkim kosztem dostosować placówkę dla osób niepełnosprawnych, a także dla ich rodzin oraz przyjaciół.
Miejscom dostępnym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym zostaną przyznane oficjalne naklejki "Respect Inclusion – Football with No Limits".
Niepełnosprawni na arenach sportowych
W Europie żyje blisko 50 milionów osób niepełnosprawnych. 50% z nich nigdy nie uczestniczyło w żadnym wydarzeniu sportowym.
Mistrzostwa są okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na respektowanie praw osób niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać, że korzystanie z przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych praw człowieka. Ponadto. brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia osobom niepełnosprawnym ich codzienną aktywność.
Źródło: Fundacja TUS