W dniach 5-6 listopada 2024 roku w Towarzystwie Wioślarskim The Tides odbędzie się doroczna konferencja Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania zmian, które zaszły w tej instytucji po objęciu kierownictwa przez Michała Brauna w marcu 2024 roku.
Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w inspirujących debatach z decydentami, interesujących wykładach i spotkaniach sektorowych, a także osobiście porozmawiać z aktywistami i pracownikami Instytutu. Nie zabraknie odniesienia do 35 lat III Sektora w Wolnej Polsce. Odbędą się również sesje tematyczne, otwarte dyskusje i konsultacje – wszystko, by wspólnie budować przyszłość III Sektora w Polsce.
Konferencja będzie przestrzenią spotkań i wymiany myśli na temat najważniejszych tematów dotyczących trzeciego sektora. Ważnym punktem wydarzenia będzie rozmowa na temat polityki dotyczącej organizacji pozarządowych, w której wezmą udział ministrowie i przedstawiciele III Sektora. W trakcie wydarzenia odbędzie się także debata podsumowująca 35-lecie III Sektora w demokratycznej z udziałem kluczowych liderów i liderek Sektora na przestrzeni lat.
„NGO-sy stanowią fundament funkcjonowania demokratycznego państwa, dlatego tak ważne jest podkreślanie ich ogromnej roli oraz pracy jaką wykonują. Doroczna konferencja NIW-CRSO, to wydarzenie, które w całości poświęcone jest organizacjom pozarządowym. Celem konferencji jest nie tylko stworzenie miejsca dialogu i wymiany doświadczeń dla organizacji pozarządowych, ale także promowanie ich działalności. Wydarzenie to także nowe otwarcie dla Instytutu – transparentnego, sprawiedliwego i budowanego razem z III Sektorem” – powiedział Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.
Pierwszy dzień konferencji otworzy debata główna pt. „35-lecie III Sektora w demokratycznej Polsce”, w której wezmą udział: Janina Ochojska, polska działaczka humanitarna, założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej; Paula Sawicka przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Jakub Wygnański, założyciel i obecnie Prezes Zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA; Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Zbigniew Gluza, Prezes Fundacji Ośrodka KARTA. Dyskusję poprowadzi Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć też udział w sesjach tematycznych i warsztatach m.in. o programach NIW-CRSO, mediach obywatelskich, tworzeniu misji organizacji, prawach pracowniczych w NGO, uniezależnieniu organizacji od środków publicznych oraz wykorzystaniu mediów społecznościowych w NGO.
Na 6 listopada zaplanowano również wykład na temat AI, który poprowadzi Jagoda Zakrzewska z Google, a także debatę organizowaną wspólnie z Rzeczpospolitą pt. „Relacje: Organizacje pozarządowe – rząd. Nowe otwarcie”. W debacie wezmą udział m.in. Adriana Porowska, Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Marta Cienkowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Katarzyna Nowakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, a także Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO. Tego samego dnia ogłoszone zostaną konkursy w ramach rządowych programów NOWEFIO i PROO, po których odbędą się konsultacje z pracownikami NIW-CRSO.
Organizatorem konferencji jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Po pół roku zmian prowadzonych przez nową dyrekcję Instytut posiada nowe procedury, zespół oceniający wnioski i wypracowane w szerokich konsultacjach z NGO-sami Programy Wsparcia.
„Zapraszam wszystkie chętne organizacje pozarządowe do składania wniosków w konkursach NIW. Rywalizacja o środki będzie sprawiedliwa i transparentna. Instytut dziś to nowa jakość we współpracy z organizacjami pozarządowymi” - deklaruje Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.
W najbliższych dniach ogłoszone zostaną otwarte konkursy ofert na rok 2025 w ramach rządowych programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego: Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030 oraz Rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Organizacje pozarządowe (np. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne) będą mogły ubiegać się o dotacje na realizację projektów społecznych (NOWEFIO) oraz na rozwój własnej organizacji (PROO). Nabór ofert i wniosków planowany jest w listopadzie br. Wszystkie informacje będą publikowane na stronie Narodowego instytutu Wolności (www.niw.gov.pl) oraz w mediach społecznościowych instytutu. W trakcie naboru przeprowadzone zostaną także działania informacyjne nt. konkursów – zorganizowane zostaną webinaria oraz spotkania stacjonarne w każdym województwie.
Źródło: Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego