Chyba największą wartością naszego działania jest to, że uczestnicy cały czas zbierają pomysły i nie mogą doczekać się kiedy znowu staną za kamerą i rozpoczną drugi etap swojej filmowej podróży, pokazując dużo więcej, niż to jak wygląda „Dom od środka”…
Dlaczego Wasza inicjatywa była ważna dla Warszawy?
W projekcie udało się stworzyć niezwykłą platformę spotkań osób, które żyjąc w bliskim sąsiedztwie nie mają ze sobą praktycznie żadnego kontaktu. Do spotkań dochodziło zarówno w realu (podczas realizacji filmów) oraz w wirtualu (z widzami filmów nakręconych w projekcie). Każdorazowo udowadniając jaka łatwo w bezpośrednim kontakcie zerwać ze stereotypami i izolacją w jaką wpychają. Otwarta premiera filmów w Kinie Wisła przybliżyła i zintegrowała uczestników ze społecznością lokalną. W pokazie brali również udział przedstawiciele władz lokalnych, dzięki czemu do decydentów bezpośrednio dotarły trudności z jakimi borykają się osoby z zaburzeniami psychicznymi, co może przełożyć się na lepsze projektowanie usług i wsparcia.
Jakie korzyści przyniosła uczestnikom?
Uczestnicy projektu (były nimi osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz z diagnozami chorób psychicznych) przez kilka miesięcy pracowały poznając sprzęt filmowy i podstawy pracy na planie. Wspólnie nakręcili 5 etiud filmowych, poruszających najciekawsze dla nich tematy. Poza podniesieniem umiejętności pracy w zespole, każdy uczestnik miał możliwość realizowania własnych potrzeb i ambicji: prowadząc dziennikarstwo śledcze dotyczące postrzegania osób z zaburzeniami psychicznymi; zamieniając się w wampira o gołębim sercu; zadając pytania, których wcześniej nikt nie słuchał i pokazując „innym” jak wiele nas wszystkich łączy. A chyba największą wartością naszego działania jest to, że uczestnicy cały czas zbierają pomysły i nie mogą doczekać się kiedy znowu staną za kamerą i rozpoczną drugi etap swojej filmowej podróży, pokazując dużo więcej, niż to jak wygląda „Dom od środka”…
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl