Etap I (marzec – czerwiec 2010 r.). Zapewne nie wszystkie organizacje pozarządowe w Polsce wiedziały o wejściu w życie z dniem 12 marca nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Krakowskie Porozumienie Organizacji Obywatelskich (KPOO) wiedziało.
Od połowy 2009 r. kilkanaście krakowskich organizacji docierało się w dyskusjach, wypracowując wspólną formułę współpracy. Razem możemy więcej, wierzymy w synergię i we wzmacnianie potencjałów. 1 lutego 2009 r. 15 organizacji podpisało deklarację, formalnie tworząc porozumienie KPOO. Byliśmy przekonani, że „czas na nowe otwarcie”. W pierwszy dzień obowiązywania ustawy – 12 marca 2010 r. – złożyliśmy na ręce Krystyny Paluchowskiej, zastępczyni dyrektora Wydziału Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa wniosek o powołanie Krakowskie Rady Pożytku Publicznego. Inicjatywa spotkała się z aprobatą. Kolejnym krokiem było wypracowanie postulatów dotyczących nowych zasad współpracy Urzędu Miasta Krakowa z organizacjami pozarządowymi. 5 maja 2010 r. dokument był gotowy, sygnowany przez 20 organizacji i przekazany osobiście do Urzędu Miasta Krakowa. Spotkanie, delikatnie mówiąc, nie było łatwe. Analizowaliśmy punkt po punkcie. Decyzje nie zapadały. Jednak zrobiliśmy kolejny krok.
Nasze postulaty staraliśmy się upowszechnić w środowisku krakowskich organizacji. Otrzymało je także Forum Krakowskich Organizacji ds. Kultury – grupa 64 organizacji konsultujących i współtworzących projekt „Strategii rozwoju kultury w Krakowie”. Ustawa, nasze postulaty, KPOO, aktywność Forum i perspektywa prac nad nowym programem zaczęły mobilizować.
28 czerwca 2010 r. Fundacja BIS zorganizowała w Krakowie szkolenie na temat zmian i szans wynikających z nowej ustawy. Prowadziła je osoba, która brała aktywny udział w pracach nad ustawą.
Etap II (czerwiec - lipiec 2010 r.)
Urząd Miasta Krakowa, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta, opracował projekt programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2011 i w dniu 30 czerwca przystąpił do konsultacji. W reprezentacyjnych salach magistratu odbyło się spotkanie inauguracyjne, na które organizacje pozarządowe zaprosiła Elżbieta Lęcznarowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Aktywność i zaangażowanie licznie zebranych przedstawicieli krakowskich organizacji potwierdziły determinację środowiska. Deklarowane intencje władz i możliwości znowelizowanej ustawy stworzyły nadzieję na nową perspektywę współpracy. Głosy krytyczne dotyczyły głównie propozycji budżetowych, niższych niż w roku poprzednim. To dziwiło i zdumiewało. Konsultacje zaplanowane na 14 dni rozpoczęły się. Zebrani zostali zachęceni do składania uwag i wniosków, propozycji korekt. Obecni na spotkaniu zostali też zaproszeni na kolejne, które miało się odbyć 8 lipca w Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych (MOWIS). Wtedy, ku zaskoczeniu, zebrani otrzymali inną wersję projektu. Dokument zaprezentowała nowa osoba, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, Renata Lisowska – dotychczasowa rzecznik prasowy prezydenta. Było to kolejne zaskoczenie.
Tego samego dnia, w odpowiedzi na oczekiwanie KPOO, Przewodnicząca Zespołu wyznaczyła spotkanie z „Zespołem zadaniowym ds. opracowania projektu rocznego programu współpracy Miasta Krakowa z organizacjami pozarządowymi”, powołanym przez Prezydenta Miasta Krakowa (złożonym z dyrektorów, zastępców wydziałów i jednostek org. oraz pełnomocników Prezydenta i 3 radnych w charakterze ekspertów). Gospodarzem spotkania była Prezydent Krystyna Lęcznarowicz, a Pełnomocnik Prezydenta wysłuchała uwag organizacji i stanowiska członków Zespołu oraz zadeklarowała pisemną odpowiedź do każdego z przedstawionych wniosków.
W ostatnim dniu konsultacji nadeszła wiadomość o przedłużeniu ich o kolejny tydzień. KPOO, występując w imieniu organizacji członkowskich, a także sympatyzujących, przesłało 23 strony uwag odnoszących się do rozwiązań systemowych zaproponowanych w projekcie. Wiele organizacji, w tym istniejące koalicje nieformalne, niezależnie przesłały swoje uwagi dotyczące poszczególnych obszarów działania.
Po dwóch etapach konsultacji społecznych wiemy, że mamy też uwagi dotyczące ich organizacji i przebiegu, a to:
- krótki okres konsultacji i wybór wakacyjnego terminu;
- przekazanie projektu podczas spotkania bez możliwości wcześniejszego zapoznania się z dokumentem;
- istotne zmiany w projekcie programu w trakcie trwania konsultacji, kiedy już część organizacji przekazało swoje uwagi;
- brak wystarczającej edukacji, związanej z nowelizacją ustawy, poprzedzającej proces konsultacji;
- brak spotkań branżowych z odpowiednimi członkami Zespołu;
- brak udziału przedstawicieli istniejących porozumień i koalicji organizacji pozarządowych w pracach nad projektem i redakcją dokumentu: KPOP, Forum dla Nowej Huty, Forum Krakowskich Organizacji ds. Kultury.
W drugiej połowie sierpnia, po konsultacjach, opublikowany został na stronach UM Krakowa projekt PROGRAMU WSPÓŁPRACY Prezydenta Miasta, przedstawiany Radzie Miasta Krakowa wraz z projektem odpowiedniej uchwały. Jesteśmy w trakcie uważnej lektury tekstu.
W relacji z etapu III (niebawem) przedstawimy merytoryczne efekty konsultacji.
CDN.
Opracowali:
Danuta Szymońska - Towarzystwo Przyjaciół Ogrodu Doświadczeń, członek KPOO Tomasz Otko - Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, członek KPOO.
Źródło: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych