Dyrektor powierzył ci rolę koordynatora wolontariatu w waszej organizacji. Ty sam nie wiesz, czy się cieszyć czy nie, bo w zasadzie to o co w ogóle chodzi w tym wolontariacie? Zadanie pozornie proste. Przecież na pewno znajdą się osoby chętne do pracy i coś do zrobienia. STOP! Takie podejście zwiedzie cię na manowce. Jeśli ty oraz twoja organizacja chcecie podejść profesjonalnie do współpracy z wolontariuszami, to stoi przed wami duże wyzwanie. Warto się do niego solidnie przygotować.
Na początku zastanów się nad korzyściami, które wynikają z wolontariatu.
- Zrób listę korzyści, które może odnieść organizacja ze współpracy z wolontariuszami. Co wolontariusz wniesie do waszego zespołu? Co może wam dać? Czego nauczyć?
- Zrób listę korzyści, które możecie zaoferować wolontariuszom. Czego może się od nas nauczyć? Co może zyskać?
- Przyjrzyj się jeszcze zasobom organizacji, zarówno ludzkim jak i materialnym, aby realnie określić możliwości organizacyjne na przyjęcie wolontariuszy. Innymi słowy odpowiedz sobie na pytanie, czy będziecie mieli odpowiednią ilość czasu dla wolontariuszy, którzy np. będą potrzebować odpowiedzi lub wskazówek do powierzonych im zadań.
Odpowiedzi na te pytania pomogą ci uświadomić sobie, czym w ogóle jest wolontariat i jak wiele korzyści mogą z niego czerpać obie strony. Kiedy już wykonasz to ćwiczenie, spróbuj umiejscowić wolontariat w strukturze i wizji twojej organizacji. W tym zadaniu pomogą ci poniższe pytania:
- Jakie miejsce i jaką rolę będzie pełnić wolontariat w naszej organizacji?
- W jakie działania, projekty chcemy angażować wolontariuszy?
- W jaki sposób dobrze zarządzać wolontariuszami i efektywnie współpracować?
Organizacje różnią się od siebie strukturą i trybem pracy. W niektórych organizacjach można spotkać pojedynczych wolontariuszy w gąszczu etatowych pracowników. W innych zaś działanie organizacji opiera się wyłącznie na ich pracy. Niezależnie od tego, do którego typu należy twoja organizacja, postaraj się wpisać wolontariuszy w strukturę jej działań. Pozwoli to wolontariuszom poczuć się częścią całego zespołu w przyszłości. W planowaniu warto uwzględnić głosy pracowników organizacji. Dzięki temu zyskasz pewność, czy wszyscy dobrze rozumieją przyszłą rolę wolontariusza w całej strukturze, a przyjęcie wolontariusza do zespołu będzie bardziej życzliwe.
Kiedy już przygotujesz spójną wizję, zastanów się jakie zadania zlecisz naszym wolontariuszom. Sporządź dokładną listę zadań, jakie planujesz dla wolontariuszy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ich czas i zaangażowanie zostanie zmarnowane. Charakter powierzonych obowiązków może być różny. Jednak pamiętaj, żeby nie ograniczać się wyłącznie do zadań pomocniczo-asystenckich. Wolontariat nie musi przecież oznaczać wyłącznie pracy technicznej czy mechanicznej. Nie bój się powierzać wolontariuszowi odpowiedzialnych i nietypowych zadań. Dzięki takim zleceniom poczuje się doceniony i jeszcze bardziej zmotywowany do pracy. Możesz też zastanowić się nad przygotowaniem takich zadań, które wolontariusz będzie mógł wykonywać dla organizacji zdalnie, np. za pośrednictwem Internetu czy telefonu. W ten sposób uelastycznisz współpracę, a wolontariusz będzie mógł realizować zadania w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.
Przygotowując analizę potrzeb organizacji, nie zapominaj o potrzebach wolontariusza, którego zaprosisz do współpracy. Wolontariusz nie oczekuje i nie otrzymuje wynagrodzenia finansowego za swoją pracę. Angażując się społecznie, liczy jednak na zaspokojenie pewnych potrzeb, co niejednokrotnie jest podstawą jego wewnętrznej motywacji. Może to być potrzeba spłacenia długu społecznego („bo ktoś mu kiedyś pomógł”), sprawdzenie się w nowych zadaniach, poszukiwanie uznania czy akceptacji. Przeprowadzając wstępną rozmowę, zapytaj wolontariusza, z jakich powodów chce się zaangażować w działania organizacji. Mając na względzie motywacje wolontariusza, postaraj się zachować elastyczność w doborze zadań. Pozostań też otwarty na jego inicjatywę.
Czasem zdarza się też tak, że twoja propozycja dla wolontariusza ograniczy się wyłącznie do przysłowiowego naklejania znaczków lub innej mechanicznej pracy, ponieważ taką potrzebę ma w danej chwili twoja organizacja. Nie ma w tym oczywiście nic złego. Należy wówczas pokazać wolontariuszowi , że to co będzie robił, jest potrzebne i przyczynia się do rozwoju organizacji. Szczególnie w takich przypadkach pamiętaj, aby zapoznać wolontariusza z szerszym kontekstem działań organizacji. Pozwoli mu to poczuć się częścią większego przedsięwzięcia.
Ważnym elementem dobrego przygotowania jest dobry koordynator. Dlatego nastaw się do swojego zadania jak najlepiej. Najważniejsza jest życzliwa postawa i umiejętność nawiązywania kontaktu z wolontariuszami. Twoim zadaniem będzie nie tylko nadzorowanie, ale też wsparcie i rozwiązywanie problemów, które mogą przytrafić się wolontariuszowi podczas wykonywania jego zadań.
Dobre przygotowanie całej organizacji to klucz do dobrego wolontariatu. Jeśli na początku zainwestujesz czas i zyskasz przychylność całego zespołu, twoja organizacja będzie w stanie zaoferować wolontariuszom wartościowy czas. To między innymi od ich satysfakcji zależy, jak nasza organizacja będzie postrzegana na zewnątrz.
Ireneusz Jundziłł, wydawca: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Warszawa 2011.
Jeśli szukasz wolontariuszy w stolicy wejdź na stronę ochotnicy.waw.pl.
Źródło: www.dobrywolontariat.pl