„Dobro wspólne” – ogólnopolska debata z okazji 22. rocznicy Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się ogólnopolska debata pt. „Dobro wspólne”, zorganizowana z okazji 22. rocznicy wejścia w życie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Inicjatorką wydarzenia jest Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego – Adriana Porowska.
Przestrzeń dla refleksji nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego
Debata stanowiła ważny punkt odniesienia do przemyśleń na temat kondycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów między przedstawicielami różnych środowisk: organizacji pozarządowych, administracji publicznej, nauki i ekspertów trzeciego sektora.
Uczestnicy rozmawiali o potencjale organizacji obywatelskich, barierach ich rozwoju oraz możliwościach lepszego wykorzystania ich zasobów w kształtowaniu wspólnoty, solidarności i współodpowiedzialności za sprawy publiczne.
– Chciałabym dziś wsłuchać się w Wasz głos. To dla mnie niezwykle ważne, aby być wyrazicielką głosu organizacji pozarządowych i całego społeczeństwa obywatelskiego. Ten dzień oddaję do Waszej dyspozycji – podkreśliła ministra Adriana Porowska, otwierając debatę. – Od Was wszystkich, którzy każdego dnia dokładają swoją cegiełkę do budowy wspólnego dobra, oczekuję też wsparcia i zaangażowania. Dziękuję Wam, że jesteście i że razem tworzymy społeczeństwo obywatelskie – dodała ministra Adriana Porowska.
Eksperci, naukowcy, liderzy społeczni
Na zaproszenie ministry Porowskiej odpowiedzieli uznani eksperci i praktycy społeczeństwa obywatelskiego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:
- dr hab. Ryszard Szarfenberg i dr Maria Supera-Markowska z Uniwersytetu Warszawskiego;
- przedstawiciele organizacji pozarządowych: Agnieszka Sikora – Prezeska Fundacji Po Drugie i Gabriela Figura – Prezes Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej (FFLZB);
- Michał Braun i Stefan Kołucki z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego;
- Samorządowcy i przedstawiciele administracji: Barbara Zamożniewicz – Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Piotr Choroś –Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin oraz Adam Nowak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Trzy bloki tematyczne debaty:
- Społeczeństwo Obywatelskie: jego kondycja, potencjał i miejsce w politykach publicznych.
- Pożytek publiczny: w perspektywie aktualnych potrzeb, wyzwań i oczekiwań społecznych.
- Finansowanie NGO: stabilność systemowa, przejrzystość i równy dostęp do środków.
Wymiar symboliczny i praktyczny
Debata miała nie tylko charakter merytoryczny, ale również symboliczny – odbyła się dokładnie w rocznicę uchwalenia ustawy, w gronie praktyków, ekspertów, menedżerów i naukowców. Była nie tylko podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń, ale również inspiracją do dalszego wzmacniania roli organizacji społecznych w życiu publicznym. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że rozwój społeczeństwa obywatelskiego wymaga nie tylko stabilnych ram prawnych i finansowych, ale także wzajemnego zaufania, otwartości na dialog oraz wspólnej odpowiedzialności za dobro wspólne.
Zorganizowane przez Ministrę ds. Społeczeństwa Obywatelskiego wydarzenie wpisuje się w szersze działania na rzecz rozwoju trzeciego sektora i budowania państwa otwartego na aktywność obywateli.
Zapis wideo z całości spotkania jest dostępny poniżej
Źródło: Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów