Od kilku lat sprawne, chociaż wysłużone samochody, którymi jeździli pracownicy stołecznych urzędów bezpłatnie trafiają do NGO. W tym roku pozarządowy tabor wzbogacił się o jeden samochód osobowy i jeden dostawczy. Szczęściarze odebrali kluczyki 21 sierpnia 2017 r.
Co pewien czas urzędy modernizują swoją flotę samochodową. Kupują nowe pojazdy, pozbywają się starych. Te wysłużone, chociaż jeszcze sprawne mogą znaleźć nowego właściciela np. w drodze licytacji. W Warszawie jednak coraz częściej urzędnicy wybierają inny sposób, aby pozbyć się niepotrzebnych aut: oddają je w formie darowizny organizacjom pozarządowym.
Szczęściarze
W rywalizacji o samochód wzięło udział 18 stowarzyszeń i fundacji z Warszawy.
W tym roku zauważyli ogłoszenie na czas, wypełnili formularz zamieszczony na stronie Urzędu Miasta i udało się.
– Na początku sierpnia dostaliśmy informację, że przyznano nam samochód. Musieliśmy dosłać brakujące dane do umowy i teraz czekamy na jej podpisanie – mówi prezeska Ergo Sum.
Fundacja otrzymała samochód ciężarowy marki Peugeot Partner, rok produkcji 2001, kolor srebrny.
O ten sam duży samochód ubiegała się Fundacja Zwalcz Nudę. Organizacja promuje zdrowy styl życia i ciekawe spędzanie wolnego czasu.
Fundacja Zwalcz Nudę dostanie granatowego Renault Lagunę z 2001 roku.
Kluczyki do „nowych” samochodów wręczono organizacjom 21 sierpnia 2017 r.
Czytaj także:
Darczyńcy
– Mieliśmy dwa stare samochody i dwie opcje, co z nimi zrobić. Mogliśmy albo wystawić je na licytację, albo nieodpłatnie przekazać organizacjom pozarządowym. Burmistrz zarządził, że przekażemy organizacjom – mówi Krzysztof Przybysławski, który organizował całe przedsięwzięcie ze strony urzędu.
W kontaktach między urzędem dzielnicy a organizacjami pośredniczył Urząd Miasta Warszawa.
– Opublikowaliśmy ogłoszenie i formularz zgłoszeniowy na naszej stronie, bo urząd dzielnicy nie ma takiej bazy danych organizacji jak my. Pomogliśmy także w rozstrzygnięciu konkursu – mówi Paweł Zaczek, naczelnik Wydziału Wspierania Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. – Za mojej kadencji to pierwszy przypadek, gdy dzielnica przekazuje samochody organizacjom. Każda dzielnica sama decyduje o tym, jak rozporządza majątkiem miasta.
– W 2013 roku przekazaliśmy samochody Fundacji „Pomoc potrzebującym”, Fundacji „Sławek”, Fundacji „Pomoc Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo”, Towarzystwu Pomocy Głuchoniemym oraz Stowarzyszeniu „Wyżyny”. Rok później samochody z urzędu miasta zostały przekazane Fundacji „Alter Eko”, Okręg Mazowiecki ZHR Warszawa, Fundacji „Pomoc na rzecz żołnierzy AK”, a także Stowarzyszeniu Rodziców i przyjaciół dzieci niewidzących i słabowidzących „Tęcza” – mówi Katarzyna Pieńkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.
W 2014 roku do wzięcia były trzy Daewoo Lanosy (biały, zielony metalik i bordowy metalik) oraz Peugeot 406.
– Ogłoszenie znaleźliśmy gdzieś w prasie. Złożyliśmy wniosek i dostaliśmy Daewoo Lanosa – mówi pani ze Stowarzyszenia „Tęcza”. – Przez pierwsze kilka miesięcy musieliśmy go dość często naprawiać, wymienić kilka części, zainwestować kilka tysięcy złotych, ale od kiedy to zrobiliśmy, nasz samochód sprawuje się świetnie.
Wymagania
– W tom roku w komisji konkursowej były cztery osoby. Najpierw każdy z nas sam przeglądał aplikacje konkursowe i wybierał swoich faworytów, potem spotkaliśmy się i podzieliliśmy wnioskami. Okazało się, że każdy wybrał mniej więcej te same 3-4 organizacje. Większość zgłoszeń dotyczyła samochodu dostawczego. Dwie fundacje, które wybraliśmy najlepiej uzasadniły, że samochód jest im potrzebny oraz, że będą go mogły utrzymać – opowiada Monika Chrzczonowicz, członkini komisji konkursowej i Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23