Dzięki wspólnemu działaniu Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Fundacji Skwer Sportów Miejskich warszawiacy będą mogli korzystać z nowego miejsca aktywnej rekreacji usytuowanego pod mostem Świętokrzyskim. Ale to tylko jedna z wielu realizacji, które powstają w partnerstwie między NGO i Miastem.
Pod mostem Świętokrzyskim, w ramach przebudowy kolejnego fragmentu bulwarów wiślanych, już jesienią powstanie Skwer Sportów Miejskich. Warszawiacy będą mogli skorzystać tam ze skateparku oraz siłowni plenerowej do treningu kalistenicznego i parkouru. Inwestycja została przygotowana w ramach współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.
Działanie poprzez dialog
Współpraca ta przyjęła postać partnerstwa, zawartego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy z Fundacją Skwer Sportów Miejskich, reprezentującą lokalne grupy aktywistów poszczególnych dyscyplin rekreacyjnych, m.in. Stowarzyszeń Parkour United oraz Szaber Bowl.
Jeszcze zanim Zarząd Zieleni powstał jako odrębna jednostka, Fundacja współpracowała już z zespołem, który potem wszedł w skład tej miejskiej instytucji.
– Mieliśmy okazję współpracować z Markiem Piwowarskim, obecnie dyrektorem Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, który wtedy prowadził działania związane z rewitalizacją nabrzeża Wisły – o początkach współpracy opowiada Grzegorz Gądek z Fundacji Skwer Sportów Miejskich. – Poznaliśmy się podczas otwartego spotkania z organizacjami społecznymi, dotyczącego komunikacji z mieszkańcami. Zasugerowaliśmy, żeby o przebywaniu nad rzeką mówić w kategoriach pozytywnych, a nie skupiać się na tym, czego ludzie mają nie robić nad Wisłą. Marek Piwowarski bardzo szybko dostrzegł potencjał tego podejścia i razem z zespołem stworzył ideę Dzielnicy Wisła. Wkrótce potem powstał Zarząd Zieleni, a my rozwinęliśmy naszą wiedzę na temat miejskiej rekreacji dla wszystkich pokoleń.
Fundacji udało się stworzyć katalog ok. 170 dyscyplin rekreacyjnych na terenie Warszawy.
– To bardzo dużo organizacji i świetnych ludzi, których często znamy od wielu lat – mówi Grzegorz Gądek. – Dzięki temu możemy razem działać na rzecz rozwoju ruchu dla wszystkich. Przede wszystkim chcemy się dzielić wiedzą oraz kontaktami z Miastem i chcemy, żeby nasza wiedza była jak najłatwiej dostępna dla wszystkich zainteresowanych osób – dodaje.
– Pomysł współpracy z organizacjami narodził się już w momencie powstania naszej jednostki, która została powołana także w tym celu, aby, tak to widzę, nawiązywać i kontynuować dialog z mieszkańcami – mówi Mariusz Burkacki, kierownik Działu Komunikacji Społecznej Zarządu Zieleni. – Uznaliśmy, że warto zaangażować te podmioty w prace związane z ulepszaniem przestrzeni miejskiej. Chcemy działać poprzez dialog.
Po partnersku
W przypadku prac nad Skwerem Sportów Miejskich współpraca między Zarządem Zieleni a Fundacją polegała na cotygodniowych spotkaniach, podczas których obie strony omawiały bieżące sprawy dotyczące aktywizacji terenów zieleni i zróżnicowanych form aktywności.
– Co tydzień spotykaliśmy się z liderem naszego partnerstwa – osobą reprezentującą Zarząd Zieleni, dbającą o to, żebyśmy działali sprawnie i we właściwym kierunku – opowiada Grzegorz Gądek.
– Stawialiśmy sobie wyzwania, określaliśmy problemy i wspólnie wypracowywaliśmy rozwiązania – dodaje Mariusz Burkacki.
Według Grzegorza Gądka, taka cotygodniowa, stała koordynacja jest bardzo ważna i wartościowa.
– Potraktowanie nas naprawdę po partnersku, Zarząd Zieleni był otwarty na współpracę operacyjną, a nie traktował nas tylko jako zespół piszący ekspertyzy – podkreśla Grzegorz Gądek.
Z jego punktu widzenia bardzo ważne jest też to, że zarówno zespół Zarządu Zieleni, jak i Fundacja mają poczucie misji.
– Czasem trudno szczegółowo zaplanować tak złożone projekty, więc zdarza się, że obie strony biorą na siebie więcej niż wynika to z formalnych ustaleń – mówi Grzegorz Gądek. – Pokazujemy, że wierzymy w to, co wspólnie robimy dla mieszkańców Warszawy – dodaje.
Publiczna przestrzeń za publiczne pieniądze
Prace nad skwerem pod mostem Świętokrzyskim to nie jedyne wspólne przedsięwzięcie Miasta i Fundacji Skwer Sportów Miejskich.
Osoby związane z Fundacją, działające jeszcze przed sformalizowaniem jako kolektyw architektów, sportowców, badaczy społecznych i aktywistów, od początku wiedziały, że przede wszystkim chcą współpracować z sektorem publicznym, by budować przestrzeń publiczną za publiczne pieniądze i realizować cele społeczne oraz poprawiać komfort życia.
Taką ideę podchwyciło wiele instytucji, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a potem władze dzielnicy Bemowo i administratorzy Stadionu Narodowego. Dzięki partnerstwu z Miastem Fundacji udało się – oprócz Skweru Sportów Miejskich – współtworzyć koncepcję kilku innych miejskich inwestycji, np. dwóch skwerów miejskich przy stacjach metra Świętokrzyska i Ratusz Arsenał.
– Przygotowaliśmy też wytyczne dla rozwoju zróżnicowanych aktywności dla projektantów, pracujących w programie zazieleniania ulic Warszawy – wizjonerskiego projektu, który myślę, że odmieni oblicze miasta i poprawi jakość życia mieszkańców – mówi Grzegorz Gądek.
Fundacja współpracowała również nad koncepcją pawilonu Emilia, który po zmianie lokalizacji będzie ogrodem zimowym, pawilonem ekspozycyjnym i miejscem rekreacji.
– Zostaliśmy też zapytani o opinię na temat funkcji, które można by wprowadzić na placu w pobliżu Syrenki, czyli na skwerze Kahla, w ramach czwartego etapu przebudowy bulwarów – mówi Grzegorz Gądek. – Udało nam się stworzyć wytyczne, które zostały włączone do konkursu architektonicznego, a praca, która wygrała ten konkurs, w dużej mierze je realizuje .
Inwestycje przy pomniku Syrenki czy pod mostem Świętokrzyskim odpowiadają na te same potrzeby. Z wielu badań bowiem wynika, że kluczową potrzebą użytkowników miejskiej przestrzeni jest zwiększanie jej dostępności, także przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
– Można to uzyskać między innymi wykorzystując istniejące wielkoskalowe konstrukcje, np. mosty, estakady, które – przy niskim koszcie – są w stanie zapewnić ochronę przed deszczem, ale też słońcem – tłumaczy Grzegorz Gądek. – Można tam lokować miejsca aktywnej rekreacji w dyscyplinach adresowanych do ludzi w każdym wieku, którzy mogą tam spędzać czas bezpłatnie, co też jest bardzo ważne – podkreśla Gądek. – Naszą wspólną misją z zespołem Zarządu Zieleni jest to, by tworzone projekty były dostępne i atrakcyjne niezależnie od płci, wieku, sprawności czy stopnia zamożności.
Od ogrodów deszczowych po milion drzew
Zarząd Zieleni również nie ogranicza się tylko do partnerstwa z Fundacją Skwer Sportów Miejskich. Na podobnej zasadzie podjął współpracę z kilkoma innymi organizacjami, by odpowiadać na różnorodne potrzeby mieszkańców.
W ubiegłym roku Zarząd współpracował z Fundacją Integracja na rzecz poprawy dostępności terenów zieleni.
– Korzystając z wiedzy Fundacji, chcieliśmy zlikwidować bariery architektoniczne, które uniemożliwiają korzystanie z terenów zieleni osobom z niepełnosprawnościami – mówi Mariusz Burkacki. – W wyniku tej współpracy powstał katalog wytycznych, które pomogą nam lepiej planować i projektować zieloną przestrzeń Warszawy pod tym kątem. Osoby, które zajmują się realizacją kolejnych inwestycji, będą mogły z tych wytycznych skorzystać.
Innym z partnerstw była współpraca z Fundacją Sendzimira, z którą Zarząd Zieleni stworzył 10 ogrodów deszczowych w ramach wykorzystania terenów przybrzeżnych, cieków, kanałów i wód płynących.
– Była to bardzo fajna, integrująca inicjatywa, wciągająca mieszkańców do współuczestnictwa w kształtowaniu terenów zieleni – wspomina Mariusz Burkacki.
W partnerstwie z NGO Zarząd Zieleni realizuje też program „Milion drzew dla Warszawy”. Do tego partnerstwa zaangażowana została Fundacja Gaja.
– Poprzez współpracę z Towarzystwem Dendrologicznym, chcieliśmy zadbać o zieleń w mieście, m.in. objąć opieką stare drzewa, które nie są pomnikami przyrody, ale które warto zachować – opowiada Mariusz Burkacki.
Z kolei w partnerstwie z Fundacją Alter Eko powstało kilka ogrodów przyszkolnych, głównie na Białołęce.
– Widać było bardzo pozytywny odzew wśród dzieci i młodzieży, które współdziałały ze specjalistami w zakresie sadzenia roślin – mówi Mariusz Burkacki. – W tym roku planujemy kontynuację akcji. Mamy już listę kilkudziesięciu szkół, które też chciałyby się włączyć w tę inicjatywę.
Również w tym roku Zarząd Zieleni liczy na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
– Nasze zapytania ofertowe będą publikowane od kwietnia na naszej stronie internetowej w zakładce Dział Zamówień Publicznych. Wszystkie podmioty, które będą chciały się zaangażować, mogą zgłaszać swoje oferty – zachęca Mariusz Burkacki.
Jak podkreśla, Zarząd Zieleni będzie kontynuować współpracę z Fundacją Skwer Sportów Miejskich, ale zapytania ofertowe w zakresie tej współpracy pozostają otwarte.
– Jeśli zgłosi się do nas organizacja, która przedstawi ciekawą ofertę, będzie mogła przystąpić do partnerstwa. Chcemy, by nasza działalność maksymalnie opierała się na dialogu społecznym. Rozmowa, słuchanie, wymiana doświadczeń – to stoi u podstaw wszystkich partnerstw, które zawieramy.
Jego zdaniem formuła partnerstwa z organizacjami pozarządowymi w Zarządzie Zieleni jak najbardziej się sprawdziła.
– Polecamy ją innym urzędom. Naprawdę warto – podsumowuje Mariusz Burkacki.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23