Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Za nami już piąta z dziesięciu zaplanowanych edycji Dnia Aktywnego Obywatela organizowanych w ramach projektu
"Partycypacja społeczna w praktyce - wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski". Odbyła się ona 4 grudnia 2013 w Zespole Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach.
Dzień Aktywnego Obywatela rozpoczął się od targów lokalnie działających organizacji pozarządowych. Podczas nich zaprezentowały się:
Reklama
Hufiec ZHP Myślenice,
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ISPINA
Stowarzyszenie Integracji Rodziny „WIĘŹ”
Szkolny Samorząd Uczniowski
oraz Centrum Aktywnego Obywatela działające w ramach projektu.
O godzinie 10.35, po uroczystym otwarciu wydarzenia przez Wicedyrektora Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera Pana mgr inż. Bogusława Lichonia, rozpoczęła się debata oksfordzka z czynnym udziałem uczniów. Tezę zaproponowali sami dyskutanci, a brzmiała ona: Ta izba twierdzi, że im więcej osób bierze udział w podjęciu decyzji tym jest ona lepsza. Warto podkreślić, że o tym, która z drużyn będzie bronić tezy, a która ją obalać zdecydowało losowanie przeprowadzone pół godziny przed debatą. Sama debata przebiegała bardzo dynamicznie. Po burzliwej wymianie argumentów, pytaniach od publiczności i kilku zdaniach podsumowania wygłoszonych przez przedstawicieli obu drużyn nastąpiło głosowanie publiczności. Stosunkiem głosów 45 do 32 zwyciężyła drużyna przeciwników tezy. Gratulujemy obu drużynom!
Po debacie miała miejsce prelekcja pt. W życiu możesz wybierać, a wygłosił ją Pan Mateusz Mrozowski, który pełnił również rolę Marszałka debaty oraz moderatora całego Dnia Aktywnego Obywatela. Prelekcja dotyczyła m.in. pojęcia partycypacji społecznej oraz jej narzędzi. W swoim wystąpieniu Pan Mateusz gorąco zachęcał młodzież do aktywnego działania na rzecz lokalnej społeczności oraz skutecznego dążenia do swoich celów.
Kolejnym punktem programu było krótkie spotkanie z Panem Marcinem Pawlakiem - Burmistrzem Gminy i Miasta Dobczyce oraz Panem Pawłem Machnickim – Zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce. Jako pierwszy wystąpił Pan Paweł Machnicki z prezentacją obrazującą raport z badań dotyczących aktywności mieszkańców gminy Dobczyce. Pytania zadane w badaniu oraz wnioski jakie wyciągnięto dotyczyły m.in. sytuacji młodzieży w gminie, jej zaangażowania oraz potrzeby organizowania konsultacji społecznych. Pan Burmistrz natomiast przywoływał przykłady organizacji pozarządowych działających na terenie gminy – zarówno tych starszych, jak i stosunkowo niedawno powołanych do życia. Zachęcał młodzież do udzielania się w ich szeregach oraz zakładania własnych stowarzyszeń i fundacji.
Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy Świadomy Obywatel na temat praw i obowiązków obywateli. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi uczniowie otrzymali nagrody w postaci gadżetów projektowych.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Zespołu Szkół w Dobczycach za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela. Ogromne podziękowania należą się Panu mgr Pawłowi Kniaziowskiemu za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty i organizację wydarzenia ze strony szkoły oraz Panu majorowi Jerzemu Krygierowi za przygotowanie uczniów do debaty. Dziękujemy również Panu Marcinowi Pawlakowi – Burmistrzowi Gminy i Miasta Dobczyce oraz Panu Pawłowi Machnickiemu – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Dobczyce.
Katarzyna Maźnica
Specjalista ds. aktywizacji młodzieży
Projekt Partycypacja społeczna w praktyce - wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.