Do kogo należą prawa autorskie do publikacji powstałej w projekcie? Sprawdź – Pełnomocnik wyjaśnia
Do kogo należą prawa autorskie do utworu, który powstał w projekcie dofinansowanym przez Miasto? - pyta organizacja. To zależy od tego, co zostało zapisane w umowie dotacyjnej - wyjaśnia Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI
W projekcie dofinansowanym przez UM wydaliśmy publikację, którą obecnie chcemy uzupełnić i wydać ponownie. Dofinansowany projekt jest już zakończony i rozliczony. Do kogo należą prawa autorskie do tej publikacji po zakończeniu realizacji zadania?
Kwestia praw autorskich będzie zawsze wyjaśniona w umowie dotacyjnej.
Organizacja, która chciałaby użyć utworów powstałych w trakcie realizacji zadania do innych zadań, musi sprawdzić zapisy w umowie. Najczęściej występują trzy sytuacje dotyczące praw autorskich:
- prawa autorskie przenoszone są na Miasto, które ma możliwość korzystania z utworów na wyłączność – tego typu zapisy mogą być stosowane do zadań, w ramach których powstają materiały dedykowane m.st. Warszawie. W takim przypadku Miasto w ogłoszeniu konkursowym powinno poinformować o konieczności przeniesienia praw autorskich po zakończeniu realizacji zadania;
- Miastu udzielana jest nieodpłatna licencja – w przypadku powstania utworów, z których Miasto będzie korzystać, ale prawa autorskie nie zostają przeniesione;
- Miasto nie uwzględnia zapisów dotyczących praw autorskich – taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy – pomimo powstania utworów w ramach realizacji zadania, ze względu na ich specyfikę – Miasto nie będzie korzystało z praw autorskich lub w ramach zadania nie powstaną żadne utwory, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23