Dług, jeśli przerasta nasze możliwości finansowe, prowadzi do ubóstwa. Na pytanie, jak nie wpaść w spiralę prowadzącą na dno starano się odpowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej 12 września 2014 r. przez Stowarzyszenie CIS BPO Warszawa w ramach projektu pt. „Długi – wspólny problem”. Wśród prelegentów znalazły się osoby z Polski i Francji, działające na polu poradnictwa obywatelskiego, pracy naukowej z zakresu prawa i socjologii.
Zadłużenie a ubóstwo, ubóstwo a zadłużenie
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie najczęściej długotrwałe, dotyczące przy tym potrzeby zupełnie podstawowej – posiadania dachu nad głową. Kredyt na mieszkanie to zupełnie co innego niż ten zaciągnięty np. przez przedsiębiorcę na zakup nowych maszyn do firmy. Te bowiem w założeniu mają przynajmniej „na siebie zarabiać”, zwiększać zyski przedsiębiorstwa. Kredyt „rozwojowy” jest więc „bezpieczniejszy” niż ten zaciągnięty na własny dom. „Pętlę na szyi” zaciskają nam najczęściej kredyty hipoteczne.
Długi – wspólny problem
Dobra praktyka działania na rzecz zadłużonych - Francja
Jean-Louis Kiehl, Prezes Federacji Cresus przedstawił działania odnoszące sukces w walce z nadmiernym zadłużeniem. Federacja Cresus to sieć 25 stowarzyszeń, od 22 lat pomagająca osobom zadłużonym, a od 2008 r. działająca też prewencyjnie na polu zadłużeń. Dysponuje 120 punktami przyjęć. Od 4 lat prowadzi innowacyjną platformę internetową, której celem jest aktywna polityka zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu. Jak to działa? Natychmiastowo oraz na zasadzie współpracy z… bankami, które monitorują terminowość spłat zobowiązań wśród swoich klientów. Gdy pojawia się pierwsze opóźnienie wpływu należności, informują o tym Cresusa. Wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności, tzn. klient banku zostaje przezeń uprzednio poinformowany o możliwości skorzystania z pomocy Federacji i kierowany do niej, o ile wyrazi zainteresowanie. Uwagę zwraca zaangażowanie banków, dla których ta współpraca jest po prostu korzystna. Mówiąc potocznie, Cresus „dostaje” od banków dłużników, „zwraca” zaś wypłacalnych klientów. Banki także pokrywają koszty utrzymania platformy. Cresus utworzył również fundusz mikropożyczek dla osób ubogich. Mikropożyczki finansują podstawowe potrzeby umożliwiające codzienne funkcjonowanie, jak np. zakup samochodu w celu dojazdu do pracy, czy pralki, a także bardzo drobne nabytki, jak np. okulary. Od 5 lat Cresus prowadzi także edukację biznesową. Flagowym produktem w tym zakresie jest gra dla młodzieży, dzięki której młodzi ludzie nabywają wiedzę w zakresie szeroko rozumianych zagadnień finansowych: jak działa bank, co to jest budżet domowy, jak go skonstruować, jak nim zarządzać. Inna ciekawa, niekonwencjonalna forma pomocy osobom ubogim to kupony na zdrową żywność (wprowadzone dzięki współpracy z rolnikami). Odbiorcy tej formy wsparcia nie tylko oszczędzają pieniądze przeznaczone na żywność, ale też zaczynają się zdrowiej odżywiać, co samo w sobie jest pozytywne.
Portret dłużnika czynszowego
Projekt „Długi – wspólny problem” ukierunkowany na pracę z zadłużonymi lokatorami mieszkań komunalnych, realizowany jest w 3 dzielnicach Warszawy: Pradze Północ, Pradze Południe oraz na Woli. Jego realizację i efekty omówiła Małgorzata Kaźmierczak – doradczyni warszawskiego Biura Porad Obywatelskich.
W ciągu 12 miesięcy z bezpłatnych porad dotyczących zadłużeń skorzystało 1175 osób, z czego 421 zadeklarowało współpracę na rzecz rozwiązania problemu zadłużenia, polegającą m.in. na: stałym kontakcie z doradcą, informowaniu go o każdej zmianie sytuacji, wspólnym wypracowaniu planu działania, niezaciąganiu nowych zobowiązań finansowych bez konsultacji z doradcą.
W wyniku realizacji przedsięwzięcia zebrano wyczerpujące informacje dotyczące osób zalegających z opłatami czynszowymi. Połowę stanowią osoby powyżej 50-tego roku życia. Druga co do wielkości grupa wiekowa mieści się w przedziale 30-39 lat. 63% dłużników to kobiety, 64% zadłużonych ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. Bez mała 80% zamieszkuje lokale komunalne. Tylko co 4 dłużnik podjął (przed realizacją projektu) negocjacje z wierzycielem, zaś aż 68% nie zrobiło nic na rzecz rozwiązania problemu zadłużenia. 39% dłużników czynszowych ma jeszcze inne długi niż te wynikające z zaległości w opłatach czynszu. Żyją najczęściej w ubóstwie; przeciętny dochód dłużników objętych projektem wynosi 600 zł.
Co dalej?
Realizacja projektu przynosi namacalne i imponujące rezultaty: aż 42% dłużników czynszowych zaczęło terminowo regulować opłaty bieżące, zaś ponad 1/5 uczestników projektu zawarła stosowne porozumienia regulujące ten problem. Wypracowano także wiele rekomendacji dotyczących zmian w prawie miejscowym i krajowym. Czy ten sukces okaże się trwały? Czy wypracowany model działania zostanie przyjęty w innych dzielnicach Warszawy, innych miastach? Dlaczego - jak słusznie podczas panelu kończącego konferencję spytała Julia Wygnańska - wieloletnia działalność BPO na rzecz osób zadłużonych czynszowo, prowadzona we współpracy z miastem i ośrodkami pomocy społecznej finansowana jest z pieniędzy szwajcarskich i unijnych, a nie została wpisana w prawne działania systemowe w naszym kraju?
Projekt „Długi – wspólny problem” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Prelegenci: dr Ryszard Szarfenberg, dr Tomasz Kaźmierczak, Jean-Louis Kiehl, Ija M. Ostrowska, Laurent Berthel - partner projektu, prawnik, konsultant, Paulina Sobiesiak-Penszko, Małgorzata Kaźmierczak.
Uczestnicy panelu kończącego konferencję: Bogusława Biedrzycka (dyrektor OPS Wola), Jean-Louis Kiehl (Prezes Federacji Cresus), Witold Olender (Dyrektor ZGN Wola), Marcin Sobocki (Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy), Beata Wrońska-Freudenheim (Dyrektor Biura Polityki Lokalowej m.st. Warszawy), Julia Wygnańska (Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej).