Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego?
Trwa rozliczanie PITów, czyli rocznych zeznań podatkowych. Przy tej okazji możesz przekazać 1,5 % swojego podatku wybranej przez Ciebie organizacji pozarządowej. Sprawdź, czym zajmuje się Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego i dlaczego właśnie nam warto przekazać nam 1,5% .
Ponad 19 lat działalności na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami
"20 lat minęło, jak jeden dzień"… Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, z siedzibą w Krakowie i oddziałami w Warszawie, Łodzi oraz Wrocławiu, została założona 2 sierpnia 2003 roku, co oznacza, że w tym roku świętować będzie 20-lecie swojego istnienia. Od samego początku działalności, celem Fundacji było wspieranie osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z dysfunkcją wzroku, ale nie tylko, a jej podstawową misją stało się zapewnienie tym osobom równych praw i samodzielności.
Fundacja prowadzi na rzecz osób z niepełnosprawnościami rozmaite działania:
- czynnie uczestniczy w procesie zmiany prawa,
- wspiera szkoleniowo i doradczo osoby z niepełnosprawnościami w ich niezależnym życiu,
- propaguje ich pełny udział w społeczeństwie, w tym włączającą edukację,
- upowszechnia wiedzę o osobach z niepełnosprawnościami.
Współpracuje z Parlamentem, urzędami centralnymi, samorządami, uczelniami i pracodawcami, a także z podmiotami zagranicznymi w ramach licznych projektów ponadnarodowych. Fundacja już od pierwszych miesięcy funkcjonowania również aktywnie działała na rzecz wspierania społeczności lokalnych, szczególnie w aspekcie rozwoju kulturalnego i edukacyjnego.
Dostępność naszą siłą
Od kilku lat działalność Fundacji skupia się również szczególnie intensywnie na propagowaniu idei dostępności:
- komunikacyjnej,
- informacyjnej,
- cyfrowej,
- architektonicznej.
Prowadzone przez Fundację szkolenia i warsztaty mają na celu upowszechnianie wiedzy na temat wprowadzonej w 2019 roku Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz na temat wynikających z niej obowiązków podmiotów publicznych.
W trakcie szkoleń, realizowanych w ramach projektów, przekazujemy uczestnikom nie tylko teoretyczną wiedzę, związaną z dostępnością urzędów, szkół, podmiotów publicznych czy stron internetowych, lecz również prezentujemy szereg praktycznych działań i usprawnień, które przyczyniają się do zwiększenia dostępności.
Nie bez znaczenia jest świadomościowa część naszych szkoleń, w trakcie której kładziemy nacisk na rolę i znaczenie wprowadzanych usprawnień dla budowy otwartego, włączającego i tolerancyjnego społeczeństwa.
Adresatami naszych projektów są nie tylko podmioty publiczne, lecz również przedsiębiorcy, inne organizacje pozarządowe, czy szkoły.
Projekty, projekty i jeszcze raz projekty
Działamy w systemie projektowym, co oznacza, że organizowane przez nas bezpłatne kursy i warsztaty odbywają się w ramach projektów. Finansowane są one częściowo ze środków Unii Europejskiej, a także przy mocnym wsparciu naszych partnerów, min. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
I tak na przykład projekt „Centrum im. Ludwika Braille’a” służy zwiększeniu umiejętności i kompetencji z zakresu rehabilitacji społecznej osób z dysfunkcją wzroku i osób ze schorzeniem psychicznym.
W jego ramach oferujemy kursy:
- językowe,
- z psychodietetykiem,
- z wizażystką,
- umiejętności miękkich
- rozwoju osobistego poprzez ruch,
- komputerowe,
- orientacji przestrzennej,
- z wykorzystaniem elementów echolokacji i nowoczesnych technologii,
- czynności życia codziennego,
Ponadto projekt „Centrum im. Ludwika Braille’a” to wsparcie prawnika, trening interpersonalny, warsztaty z zakresu rozwoju manualnego oraz wsparcie asystenta podczas udziału w powyższych formach wsparcia indywidualnego i grupowego.
Innym, ważnym dla nas projektem jest na przykład projekt „Dostępna Administracja”, którego celem jest wyposażenie pracowników administracji publicznej w kompetencje w zakresie zapewnienia równości szans i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Inne projekty, prowadzone przez Fundację, to:
- Kontynuacja prowadzenia placówki wsparcia i rozwoju osobistego osób niepełnosprawnych w okresie 2021-2024 (II etap)
- Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich
- Akademia Dostępności – wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami
- Praca dla Absolwenta
- PWSZ im. Witelona w Legnicy – Uczelnia dostępna
- PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- Dostępny UG – kompleksowy program likwidacji barier w dostępie do kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami
- Dostępna szkoła
- Dostępna administracja publiczna – szkolenia dla kadry
- Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą
- Uniwersytet Pedagogiczny uczelnią równych szans
- Staże drogą do zatrudnienia na otwartym rynku pracy IV
- Prowadzenie na oddziałach ginekologiczno-położniczych oraz w szkołach rodzenia usługi „przewodniczki” dla kobiet w ciąży i rodziców nowonarodzonych dzieci mieszkających w Krakowie
- Tyflotechniczna Platforma Medialna (01.04.2022 – 31.03.2023)
- Świadczenie usługi asystenta w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnością,
- Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą.
Dlaczego warto przekazać Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego 1,5 %?
Przekazując 1,5 % Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego przyczyniasz się do tworzenia dostępnego i przyjaznego świata dla wszystkich, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Masz realny wpływ na to, jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość i jak zmienia się świadomość społeczna.
Warto zdać sobie sprawę, że osobą ze szczególnymi potrzebami może stać się w każdej chwili każdy z nas.
Dbając o innych, dbasz również o siebie.
Pomagaj z nami i zmieniaj świat na lepsze!