Praca wolontariusza to najwspanialsza forma pomocy, jaką można sobie wyobrazić. Pełne zaangażowanie bez oczekiwania materialnego wynagrodzenia. Są jednak korzyści, których na pieniądze nie da się przeliczyć; choćby uśmiech dziecka podczas niesienia mu pomocy czy wdzięczność osoby potrzebującej. Aby wyrazić uznanie dla pracy wolontariuszy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 1986 roku z inicjatywy ONZ.
Co oznacza być wolontariuszem, z czym to się wiąże i dlaczego praca wolontariatu jest tak ważna? Postanowiliśmy spytać przedstawicieli organizacji non-profit, które na co dzień pracują z wolontariuszami z całej Polski.
Marcin Garczyński – koordynator Wolontariatu Fundacji WOŚP
Dlaczego pomaganie w formie wolontariatu jest ważne?
Dlaczego warto być wolontariuszem?
Wolontariat to działanie pro bono. Działający nie oczekują i nie otrzymują za swoją aktywność wynagrodzenia. Skąd zatem rosnąca popularność wolontariatu? Myślę, że sprawia to fakt, że pomaganie jest wartością samą w sobie. Jest to najlepsza motywacja do tego, aby zaangażować się w wolontariat.
Podejmując się pracy wolontariackiej realizujemy określone zadania. Pozwalają one na zdobywanie doświadczenia, nabywanie nowych umiejętności i wiedzy. Wolontariusze mają większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Bycie aktywnym może też istotnie pomóc w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami. Pierwsza umowa o pracę dość często jest kontynuacją współpracy w ramach wolontariatu lub efektem doświadczeń wyniesionych z takiej właśnie działalności. Wolontariusze dzięki swojej aktywności mają okazję do nawiązywania nowych znajomości. Bardzo ważną korzyścią jest samorealizacja, wyjście poza ramy pracy zawodowej, możliwość wykazania się w działaniu.
Czy jest to duża odpowiedzialność? W naszych działaniach kierujemy się bardzo prostą zasadą – obdarzamy naszych wolontariuszy zaufaniem, liczymy na nich i na ich ocenę co do możliwości zrealizowania określonego zadania. Jeżeli stwierdzają, że trzeba działać w inny sposób – akceptujemy to, jeżeli tylko pozwoli to na osiągnięcie celu.
Pierwszym krokiem dla każdego wolontariusza Pokojowego Patrolu jest szkolenie, podczas którego uczymy samodzielności w analizowaniu sytuacji i proponowaniu rozwiązań. Umiejętność ta jest bardzo szybko łączona z jeszcze jedną kompetencją – sprawną komunikacją i umiejętnością pracy w grupie.
W efekcie wolontariusze realizując określone działanie wspólnie mogą znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązań. W życiu zawodowym jest tak, że zadania bywają zlecane, a odpowiedzialność narzucana. W wolontariacie nie ma przymusu zaangażowania się. Jeżeli jednak decyzja o zaangażowaniu się zapada, to pojawia się wspomniana odpowiedzialność.
Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?
Wolontariat ma różne formy. Nie zawsze wiąże się z regularnymi działaniami, bywa się są to aktywności okazjonalne.
W Polsce działa wiele organizacji organizujących i korzystających z pomocy wolontariuszy – jesteśmy jedną z nich. Kontakt z nami czy z inną organizacją to jedna z dróg do wolontariatu. Inną równie popularną możliwością jest korzystanie z portali kojarzących wolontariuszy z instytucjami czy organizacjami potrzebującymi ich pomocy (np. TuDu.org.pl).
Ewelina Kycia – koordynatorka Greenpeace
Dlaczego pomaganie w formie wolontariatu jest ważne?
Ewelina Kycia – koordynatorka Greenpeace: Dyrektorka Greenpeace, Jenifer Morgan, powiedziała ostatnio: "Volunteers are lifeblood of Greenpeace". Wydaje mi się, że te słowa dotyczą nie tylko naszej organizacji, ale i każdej innej, która chce sensownie pracować z wolontariuszami. Moglibyśmy robić to samo, co robimy: zmieniać prawo, lobbować, pisać raporty, prowadzić badania naukowe bez wolontariuszy. Ale to dzięki nim, dzięki temu, że swoim świadectwem wspierają naszą wspólną misję, działalność Greenpeace nabiera mocy.
Dlaczego warto być wolontariuszem?
Dla niektórych jest to sposób na urozmaicenie monotonii życia - rekompensata za godziny spędzone w pracy, z której wartościami się nie utożsamiają. Inni szukają nowych znajomości, ludzi o podobnym światopoglądzie. Jeszcze inni chcą się w wolontariacie rozwijać, uczyć konkretnych rzeczy. Są też tacy, którzy pragną mieć realny wpływ na zmianę, aktywnie działać na rzecz ważnych dla nich wartości.
Działalność wolontaryjna jest ogromną inwestycją w samego siebie. To dzięki wolontariatowi rozwijamy swoje umiejętności pracy z innymi, takie jak komunikacja, czy praca w grupie.
Czy jest to duża odpowiedzialność?
W dobrym wolontariacie wszystko zależy od nas. To my, jako wolontariusze, wyznaczamy granice tego, w co jesteśmy w stanie się zaangażować, za co chcemy być odpowiedzialni. Oczywiście po tym, jak już te granice wytyczymy, nie możemy ich porzucić. Nie musimy się wspinać, możemy po prostu asekurować kogoś z dołu, ale kiedy już trzymamy tę linę, od naszej rzetelności zależy wszystko. Wolontariat jest więc sposobem na to, by nauczyć się wspomnianej odpowiedzialności. Myślę, że to szalenie ważna lekcja na całe życie.
Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?
Najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem dziś, w Międzynarodowy Dzień Wolontariatu! Pomyśl, co jest dla ciebie ważne, co chciałbyś robić, czy jest coś, co chciałbyś zmienić. Następnie usiądź przed komputerem i poszukaj organizacji, która pozwoli ci realizować te cele. Wolontariusze mogą robić bardzo różne rzeczy, zajmować się osobami starszymi, zwierzętami, prawami człowieka, ochroną środowiska, kulturą, sztuką czy cyfryzacją. Można zaangażować się na stałe, albo na chwilę. Coraz popularniejszy jest też e-wolontariat, który pozwala pomagać zza ekranu komputera.
W Greenpeace każdą osobę zainteresowaną wolontariatem w miastach, gdzie prowadzimy grupy lokalne, zapraszamy na rozmowę, podczas której opowiadamy o naszej organizacji i możliwościach zaangażowania się w nasze działania.
Ewelina Kycia – koordynatorka wolontariatu w Greenpeace. Ponad osiem lat temu dołączyła do Greenpeace jako wolontariuszka. Pomaga przy organizacji warszawskich happeningów, zbierała podpisy pod ochroną Puszczy Białowieskiej oraz prowadzi zajęcia w szkołach. Od sześciu lat w ramach wolontariatu jest także koordynatorką warszawskiej grupy lokalnej Greenpeace, gdzie zajmuje się rekrutacją wolontariuszek i wolontariuszy oraz planowaniem i realizacją lokalnych działań. W ramach działania z Greenpeace współtworzy także wiele różnorodnych projektów, jednym z nich była organizacja na tegorocznym Woodstocku wielkiego obrazu ludzi - obraz w kształcie serca był wyrazem wielkiego podziękowania dla wszystkich wolontariuszek i wolontariuszy, którzy każdego dnia zmieniają nasz świat na lepszy
Kamil Wrzos – dyrektor Programu PROJEKTOR
Dlaczego pomaganie w formie wolontariatu jest ważne?
Kamil Wrzos– dyrektor Programu PROJEKTOR: Działalność wolontariacka niestety często kojarzona jest z tym, że wymaga od nas kontaktu z cierpieniem lub problemami innych. Chciałbym przypomnieć, że istnieją różne rodzaje wolontariatów (wolontariat edukacyjny, wolontariat akcyjny, wolontariat dla zwierząt czy chociażby e-wolontariat) i w każdym możemy znaleźć coś dla siebie, by móc pomagać i przy okazji realizować siebie. Wolontariat to nie tylko pomoc innym, ale także budowanie własnych kompetencji. Zwłaszcza wolontariat długoterminowy daje ogromne efekty w rozwoju samych wolontariuszy.
Dlaczego warto być wolontariuszem?
Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR – wolontariat studencki” którym zajmuję się od 12 lat można traktować jako swoisty poligon nabywania i doskonalenia kompetencji społecznych. Wolontariat to jedyna w swoim rodzaju forma edukacji, kształcenia i formacji dla wszystkich, którzy się z nim stykają. Mamy wiele przykładów wolontariuszy biorących udział w PROJEKTORZE, którzy potem dzięki nabytym umiejętnościom, zakładają i prowadzą własne firmy, podejmują pracę w instytucjach publicznych lub znajdują zatrudnienie w NGO. Wolontariusze uczą się pracy w zespole, komunikacji, wystąpień publicznych czy radzenia sobie ze stresem. Jak wykazały badania, przeprowadzone w ponad 50-ciu średnich i dużych firmach, pracodawcy najbardziej cenią sobie u kandydatów na kompetencje osobowe i interpersonalne – jest to aż 32%.
Czy jest to duża odpowiedzialność?
Moim zdaniem każdy wolontariusz podejmując się działań na rzecz innych doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Prawdą jest, że wolontariat stawia przed nami wymagania i pewnego rodzaju wyzwania jednak nie zapominajmy, że jednocześnie oferuje wiele szans.
Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?
Najłatwiej zacząć od postawienia sobie pytania – w jaką formę wolontariatu chciałbym się zaangażować? Jeśli nie wiemy co moglibyśmy robić jako wolontariusz warto wtedy dokonać lokalnych poszukiwań organizacji pozarządowych które są obok nas i zapoznać się z ich działalnością. Nie zapominajmy o jednym – wolontariuszem możemy zostać w każdym wieku – wystarczy „oddać” trochę swojego czasu innym, a dzięki temu będziemy bardziej szczęśliwymi ludźmi. Z okazji dnia wolontariusza – składam serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim osobom, które dokładając swoją cegiełkę wspierają organizacje pozarządowe w działaniach społecznych.
Kamil Wrzos – zaangażowany w Program PROJEKTOR - wolontariat studencki od 2004 roku. Zaczął w nim przygodę jako wolontariusz podczas studiów, później został regionalnym koordynatorem w woj. podkarpackim, następnie od 2015 dołączył do zarządu Fundacji.
Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora i odpowiada za rozwój Programu, wprowadzanie nowatorskich rozwiązań oraz współpracę z partnerami. Zwolennik włączania się w wolontariat kompetencji, bo jak sam podkreśla, wolontariusze – to przecież najlepsi kandydaci na różne stanowiska pracy w firmach, bo są to osoby nie tylko z wykształceniem wyższym ale przede wszystkim praktyką wolontariacką.
Źródło: technologie.ngo.pl