Ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego – wyróżnienia Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Formularz może wypełnić każdy – nauczyciel, rodzic, kolega lub koleżanka, a także szkoła, czy organizacja pozarządowa.
– Tadeusz Mazowiecki był pierwszym premierem wolnej Polski. To jego rząd tworzył polską samorządność, społeczeństwo obywatelskie, upowszechniał prawa człowieka, kształtował postawy demokratyczne – mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Przez tę nagrodę chcemy uhonorować zarówno jednego z ojców założycieli wolnej Polski, jak i młodych ludzi, którzy działają dziś na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
W tegorocznej edycji nagradzane będą działania i projekty zrealizowane w 2021 roku. Pula nagród to 30 tys. zł. Spośród przesłanych zgłoszeń Kapituła wyłoni laureatów w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 i 20-26 lat. Zgłosić można jedną osobę lub kilka osób działających wspólnie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 października. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.
W ubiegłorocznej edycji przyznano dwie główne nagrody (po 10 tys. zł). W kategorii wiekowej 15-19 lat zwyciężyła Krystyna Paszko za innowacyjne działania na rzecz osób doświadczających przemocy, wyjątkowy przykład solidarności z potrzebującymi podczas pandemii COVID-19 oraz imponującą skuteczność w dążeniu do celu. W kategorii 20-26 lat nagrodę otrzymał Kacper Sienicki za działania prodemokratyczne na rzecz Białorusi, odwagę i niezłomność w dążeniu do prawdy, a także działalność społeczną wspierającą osoby represjonowane przez białoruskie władze na terenie Białorusi oraz przebywające w Polsce.
Nagrodzie towarzyszy szereg bezpłatnych wydarzeń edukacyjnych. Są to warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które pozwolą uczniom lepiej poznać sylwetkę patrona Nagrody – pierwszego premiera wolnej Polski – i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju. Stworzą też bezpieczną przestrzeń do rozmowy o różnych formach aktywizmu społecznego. Spotkania będą połączone z projekcją filmu krótkometrażowego „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Kolejne z wydarzeń towarzyszących to seminarium i warsztaty dla nauczycieli stworzone we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Podczas tych spotkań nauczyciele i nauczycielki zapoznają się z zawartością komiksu oraz pakietu edukacyjnego na temat Tadeusza Mazowieckiego. Spotkania poświęcone będą wykorzystaniu komiksu jako tekstu kultury i narzędzia edukacji obywatelskiej oraz scenariuszom lekcji zachęcających do odkrywania wartości płynących z idei wolontariatu i proaktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej.
Szczegółowe informacje można znaleźć w internecie na miejskich stronach – na temat warsztatów dla uczniów oraz warsztatów dla nauczycieli.
Nagroda jest jednym z narzędzi wprowadzającym w życie uchwaloną we wrześniu przez Radę Miasta politykę młodzieżową m.st. Warszawy. Dokument ten określa priorytety, wartości i postawy kluczowe w pracy z młodzieżą, które stanowią wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i wszystkich podmiotów współpracujących z młodzieżą lub na jej rzecz.
Organizatorzy zachęcają – w razie pytań lub wątpliwości – do kontaktu mailowego pod adresem nagrodadlamlodych@um.warszawa.pl lub telefonicznego – na numer sekretariatu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy: +48 22 443 34 00 lub +48 22 443 34 01.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy