Zatrudnienie wspomagane to specjalistyczny, kompleksowy instrument wspierania aktywności osób niepełnosprawnych na rynku pracy, to instrument pozwalający im na podjęcie pracy i utrzymanie jej. Na terenie Dzierżoniowa w ramach projektu "Zatrudnienie Wspomagane" pracuje z rekrutowanymi do projektu uczestnikami z Warsztatów Terapii Zajęciowej trenerka pracy Ewa Dziwosz. Projekt realizowany jest przez Fundację Eudajmonia.
Zatrudnienie wspomagane to specjalistyczny, kompleksowy instrument wspierania aktywności osób niepełnosprawnych na rynku pracy, u których rodzaje i nasilenie niepełnosprawności powodują, że ich sytuacja na tym rynku jest szczególnie trudna, to instrument pozwalający im na podjęcie pracy i utrzymanie jej. Kolebką zatrudnienia wspomaganego są Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie system ten rozwinął się w latach 70.-80., a potem był zaimplementowany w Europie. Zatrudnienie Wspomagane nie jest formą wsparcia usankcjonowaną w Polsce prawnie.
Nie ma też wiarygodnego precyzyjnego wskazania, jakich osób ma dotyczyć ten system wsparcia, ale przyjmuje się, że odnosi się on do osób , którym ze względu na rodzaj i stopień uszkodzenia organizmu najtrudniej jest poszukiwać zatrudnienia. Zatrudnienie Wspomagane jest więc w Polsce realizowane, w bardzo zróżnicowanych formach i na bardzo różnych zasadach w stosunku do osób z wieloma rodzajami niepełnosprawności, w tym przede wszystkim w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi, ale także w stosunku do osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, takimi jak np. osoby głucho niewidome, przez organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Zatrudnienie wspomagane to kompleksowy instrument wspierania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością, którego założenia bazują na jednostkowym i podmiotowym podejściu do osoby, akcentując jej potencjał i minimalizując ograniczenia spowodowane jej trudnościami (dobieranie miejsca pracy do osoby, a nie osoby do miejsca pracy). Założenia zatrudnienie wspomaganego korespondują z Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych, która podkreśla poszanowanie godności osobistej oraz autonomii, jak również swobody wyborów.
Kwintesencją modelu zatrudnienia wspomaganego jest osoba i funkcja tzw. trenera pracy, którego celem jest rozpoznanie predyspozycji zawodowych, pomoc osobie w znalezieniu stażu, pracy, wspieranie jej na stanowisku pracy aż do momentu uzyskania przez nią samodzielności, wspieranie pracodawcy i współpracowników w procesie adaptacji niepełnosprawnego pracownika w miejscu pracy i monitorowanie przebiegu zatrudnienia, obejmujące wsparcie pracownika i jego zawodowego otoczenia. W zależności od potrzeb klientów trener pracy może pomagać w załatwianiu wszystkich formalności dotyczących zatrudnienia, w dotarciu do miejsca pracy, przeszkalaniu współpracowników z systemu komunikacji, którym posługuje się nowo przyjęty pracownik. Trenera pracy można nazwać swojego rodzaju pomostem pomiędzy osobą z niepełnosprawnością, pracodawcą a współpracownikami.
Na terenie Dzierżoniowa w ramach projektu Zatrudnienie Wspomagane pracuje z rekrutowanymi do projektu uczestnikami z Warsztatów Terapii Zajęciowej trenerka pracy Ewa Dziwosz. Projekt realizowany jest przez Fundację Eudajmonia a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu stawiamy sobie duże wyzwania. Trenerki pracy oraz osoby z niepełnosprawnością chciałyby, aby jak najwięcej uczestników projektu znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy, udowadniając w ten sposób że osoba z niepełnosprawnością może być aktywna zawodowo i że może być dobrym i pożądanym przez pracodawców pracownikiem.
Źródło: Eudajmonia