Dialog z interesariuszami, wolontariat pracowniczy i zrównoważony rozwój
O Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”, wyjątkowych inicjatywach wspieranych w województwie lubelskim, oraz o dobrych praktykach CSR, z przedstawicielami i przedstawicielkami Fundacji rozmawia Katarzyna Zabratańska.
Katarzyna Zabratańska: – Skąd zaczerpnęliście inspirację do utworzenia fundacji?
– Wszystko zaczęło się pod koniec roku 2008, kiedy Zarząd CEMEX podjął decyzję o konieczności uporządkowania kwestii udzielania darowizn finansowych. Konieczne było wypracowanie takiego rozwiązania, które będzie dla wszystkich przejrzyste i jednocześnie będzie kierowało się klarownymi zasadami, dającymi równe szanse w staraniu się o wsparcie ze strony firmy. Tak właśnie powstała idea powołania Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”, której na początku głównym filarem stał się konkurs grantowy dla szkół i organizacji pozarządowych.
W 2011 r. postawiliśmy kolejny krok i wdrożyliśmy drugi filar naszej Fundacji – program wolontariacki dla pracowników i pracownic CEMEX. To właśnie w naszych pracownikach i pracownicach widzieliśmy potencjał, dzięki któremu uda się Fundacji prawdziwie zbliżyć do ludzi i organizacji działających wokół naszych zakładów.
– Działalność naszej Fundacji wpisuje się w globalną strategię firmy i koncepcję zrównoważonego rozwoju. W prowadzone działania angażujemy zarówno pracowników i pracownice firmy, lokalne organizacje pozarządowe, szkoły, jak i osoby mieszkające w sąsiedztwie naszych zakładów.
Celami naszej Fundacji – w odniesieniu do globalnej strategii zrównoważonego rozwoju firmy – są m.in.: usystematyzowanie współpracy z organizacjami społecznymi, zaangażowanie lokalnych organizacji społecznych i pracowników oraz pracownic CEMEX w działania zrównoważonego rozwoju oraz wzmacnianie wizerunku CEMEX jako firmy odpowiedzialnej społecznie.
W latach 2009-2014 Fundacja wsparła 154 wyjątkowe inicjatywy, przy realizacji których zaangażowały się 63 organizacje. Jak na przestrzeni tych lat oceniacie rozwój potencjału waszych wnioskodawców, ich kreatywność, konsekwencję w działaniu, długofalowość myślenia?
– Fundacja to ludzie. Ludzie wyjątkowi, bo często pełni świetnych, kreatywnych pomysłów. Co roku widząc ilość i jakość składanych wniosków, a co za tym idzie, osób chętnych do pomocy i uczestnictwa w działaniach Fundacji, czujemy satysfakcję. Cieszy nas również fakt, że wsparte przez nas szkoły i organizacje wracają do nas z kolejnym wnioskami i pomysłami.
Skąd wziął sie pomysł, aby analogiczny program uruchomić dla pracowników i pracownic CEMEX?
Największym wyzwaniem, przed jakim stoją fundacje, takie jak nasza oraz lokalnie działające organizacje, jest znalezienie odpowiednio zmotywowanych i chętnych do działania ludzi, którzy wolontariacko włączą się w realizację założonych celów. Z tego właśnie powodu zaczęliśmy myśleć nad koncepcją programu wolontariatu dla naszych pracowników i pracownic, wdrożonych w 2011 r.
Powiedzcie proszę, czy NGO, szkoły wracają do was? Nie chodzi mi o to, że robią to dla dotacji, ale z powodu jakości współpracy i zrozumienia waszych celów w kontekście CSR i współidentyfikowania się z nimi?
– Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, wspierane przez nas organizacje bardzo często wracają do nas z kolejnymi wnioskami i pomysłami. Nie tylko z powodu otrzymania kolejnej dotacji, ale głównie dlatego, że dzięki współpracy razem możemy osiągać nasze wspólne cele.
Wsparte przez nas organizacje wielokrotnie podkreślają, że nie jest sztuką otrzymanie jednorazowego grantu, ale długofalowość działań i wypracowanych efektów. Są organizacje, z którymi współpracujemy praktycznie od samego początku istnienia naszej Fundacji np. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dar Serca”.
Działacie ogólnopolsko, czy dostrzegacie różnice w postrzeganiu CSR w poszczególnych regionach Polski? Jak na mapie waszych doświadczeń i spostrzeżeń wypada Lublin i lubelskie?
– Firma CEMEX posiada ponad 50 zakładów zlokalizowanych w całej Polsce, dlatego wnioski, które dostajemy pochodzą praktycznie ze wszystkich regionów naszego kraju. Jednak najwięcej z nich pochodzi z miejsc, gdzie znajdują się nasze dwie kluczowe lokalizacje – z Chełma i Rudnik. Jeżeli chodzi o organizacje z Lubelszczyzny, to są one wyjątkowo aktywne. Każdego roku otrzymujemy statystycznie największą liczbę wniosków właśnie z tych terenów, a przykładem może być tegoroczny konkurs grantowy, gdzie 8 z 19 przyznanych grantów trafiło właśnie do organizacji z województwa lubelskiego.
Jaki projekt z Lublina i woj. lubelskiego zapadł wam najbardziej w pamięci?
– Od początku istnienia naszej Fundacji wspieramy inicjatywy na Lubelszczyźnie, m. in. dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Współpracujemy również z Chełmskim Domem Kultury, z którym organizujemy wiele projektów kulturalnych w tym regionie.
Fundacja to nie wszystko, jakie inne działania podejmujecie, aby podkreślić wasze społeczne zaangażowanie – szczególnie mam na myśli przedsięwzięcia dedykowane Lublinowi i regionowi?
– Zrównoważony rozwój jest elementem naszej strategii, ale też ważną częścią w naszych codziennych działaniach, dlatego oprócz działalności Fundacji prowadzimy również inne działania wspierające zrównoważony rozwój. Istotny wpływ na funkcjonowanie naszej firmy mają nasi interesariusze, w związku z tym zależy nam na budowaniu z nimi partnerskich relacji opartych na zaufaniu i długofalowej współpracy. Aby budować takie relacje prowadzimy z poszczególnymi grupami, obejmującymi również przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych i szkół dialog, oparty na transparentnym, międzynarodowym standardzie AA1000 SES.
Raz na dwa lata wydajemy Raport Zrównoważonego Rozwoju CEMEX, w którym przedstawiamy tematy poruszane przez naszych interesariuszy podczas spotkań dialogowych w dwóch kluczowych lokalizacjach firmy (Chełmie i Rudnikach). W raporcie stawiamy sobie nowe cele i zobowiązania na kolejne lata, aby móc jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania rynku i naszych interesariuszy.
Prowadzimy również tzw. Spotkania „Okrągłego stołu”, na które zapraszamy organizacje pozarządowe i jednostki oświatowe, z którymi współpracuje Fundacja, ale również wszystkie organizacje z poszczególnych regionów, które mogą ubiegać się o granty w Fundacji CEMEX. Na tych spotkaniach informujemy o bieżącej działalności i projektach Fundacji oraz odpowiadamy na pytania zadawane przez interesariuszy. Efektem tych spotkań było m.in. wypracowanie koncepcji programu partnerstwa strategicznego dla NGO i szkół oraz przywrócenie dwóch kategorii grantów finansowych.
W tym roku uruchomiliśmy nowy, skierowany do szkół, program dotyczący bezpieczeństwa na drogach. W pierwszej kolejności programem chcemy objąć placówki oświatowe z małych miejscowości, gdzie prowadzimy naszą działalność.
Jako firma CEMEX przez nasze zakłady produkcyjne przekazujemy darowizny materiałowe. Decyzję o przekazaniu darowizny podejmuje kierownik danego zakładu oraz członkowie i członkinie zarządu naszej firmy. Każdego roku określane są limity, które regulują ilość darowizn materiałowych ,jakie mogą dostać wnioskujące o nie organizacje.
Jeżeli chodzi o przedsięwzięcia dedykowane regionowi lubelskiemu, to w Cementowni Chełm organizujemy lekcje edukacyjne dla uczniów i uczennic z lokalnego liceum, w ramach których młodzież bierze udział w spotkaniach dotyczących zagadnień zrównoważonego rozwoju – w tym wykorzystania paliw alternatywnych, produkcji cementu oraz Fundacji CEMEX. Zajęcia, prowadzone przez naszych pracowników i pracownice, dzielimy na część teoretyczną – w postaci wykładu z sesją pytań i odpowiedzi oraz część praktyczną – czyli wycieczkę po zakładzie, co umożliwia zobaczenie jak w praktyce wygląda praca w cementowni.
Ilu potrzeba osób w zespole CSR, aby dokonać tego rodzaju rzeczy?
– Nasza Fundacja nie ma swoich etatowych pracowników. Wszystkie prace na jej rzecz wykonują wolontariacko pracownicy i pracownice CEMEX. W skład Rady i Zarządu naszej Fundacji wchodzi siedem osób. Warto podkreślić że blisko 40% kadry menadżerskiej angażuje się w działania wolontariackie naszej Fundacji. Co więcej, w ciągu czterech lat funkcjonowania programu wolontariackiego pracownicy i pracownice CEMEX angażowali się aż 638 razy.
Jakie wyzwania, waszym zdaniem, stoją przed biznesem w kontekście CSR? Z czym szczególnie w swojej codziennej pracy zmagają się zespoły, które odpowiadają za kreowanie i wdrażanie standardów społecznej odpowiedzialności?
– Przed naszą działalnością w obszarze CSR wciąż stoi wiele wyzwań, zaliczają się do nich m.in.: stabilność funduszy, zależnych od koniunktury naszej firmy oraz branży, w której działamy, przebicie się z pozytywnymi informacjami w obecnym natłoku różnych, niekoniecznie dobrych informacji w mediach, edukacja NGO na temat tego, jak poprawnie pisać dobre wnioski, czy efektywny monitoring projektów szczególnie trudny ze względu na to, iż nasza Fundacja nie posiada własnych pracowników i pracownic – wszystkie działania Fundacji wolontariacko wykonują pracownicy oraz pracownice CEMEX.
Źródło: lublin.ngo.pl