Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "Tłok" zaprasza do zapoznania się z wynikami najnowszych badań sektora organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim zrealizowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Ośrodek Tłok od marca do grudnia 2015 roku.
Badania pokazują powolną stabilizację sektora w regionie. Istotny wpływ na działania organizacji ma ich położenie terytorialne. Organizacje z dwóch największych miast województwa (Bydgoszcz i Toruń) w badania wyróżniają się pod względem udziału w całości sektora oraz posiadanych zasobów. Drugą istotną kwestią jest element stabilizacji sektora. Umacnia się „klasa średnia” NGO, organizacje, które nie są już młodymi małymi podmiotami działającymi okazjonalnie, ale organizacjami, które sprofesjonalizowały swoje działania oraz posiadają wystarczające zasoby, aby je realizować w miarę stabilnie. Jednocześnie organizacje pod względem współpracy i kontaktów z innymi podmiotami są bardzo lokalne, brakuje integracji sektora na poziomie województwa. Wiele z organizacji nadal jest uzależnionych od środków samorządowych i grantowych. Istotnym czynnikiem wspierającym niezależność finansową organizacji staje się prowadzenie działalności odpłatnej oraz gospodarczej.
Badanie przeprowadzone zostało na próbie 174 organizacji. Stowarzyszenie Klon/Jawor realizowało je jako element ogólnopolskich prac badawczych – „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015”, największego niezależnego badania polskich stowarzyszeń i fundacji. Organizacje pozarządowe z województwa kujawsko-pomorskiego zostały wyodrębnione z ogólnopolskiej próby oraz poddane odrębnej analizie przez zespół badawczy Stowarzyszenia Kujawsko Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „Tłok”.
Obok badania ankietowego, drugą zastosowaną techniką badawczą był indywidualny wywiad pogłębiony (IDI). Pozwoliła ona na rozszerzenie analiz o dodatkowe, interesujące z badawczego punktu widzenia wątki, które nie zostały wystarczająco zdiagnozowane w badaniu ilościowym. Wywiady zostały przeprowadzone na próbie 20 organizacji na przełomie sierpnia i września 2015 roku. Przyjęły formę rozmowy według ustalonego scenariusza. Zawierał on 27 pytań zgrupowanych w 4 blokach tematycznych: informacje podstawowe, model działania organizacji, wolontariat, współpraca z innymi podmiotami.
http://www.tlok.pl/735/raport-z-diagnozy-ngo-2015
Źródło: Stowarzyszenie TŁOK