– Mam nadzieję, że zdetonowaliście swoje projekty w swoich lokalnych społeczeństwach, że było Was widać, że było słychać, i że efekty tej detonacji pozytywne pozostaną na długo, i że jest to tylko początek – tak przywitał wszystkich uczestników spotkania podsumowującego program FIO – Mazowsze Lokalnie 2015 Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki.
8 grudnia 2015 r w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie spotkali się liderzy, społecznicy i aktywiści, przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz ambasadorzy programu FIO-Mazowsze Lokalnie. Przyjechali z różnych stron województwa mazowieckiego, aby razem podsumować bieżący rok.
Spotkanie zorganizowane było przez trzy organizacje, operatorów programu – Stowarzyszenie Europa i My, Fundację Fundusz Współpracy oraz Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych.
Skala działań przedstawiona była w odniesieniu do roku 2014, pierwszej edycji Programu, gdzie realizowane były 143 projekty. W ramach tegorocznych projektów zostało wydanych 21 publikacji, powstało 38 filmów, 25 koncertów, 32 strony internetowe, 38 nowych miejsc spędzania czasu razem, odbyły się 143 imprezy i 74 zajęcia.
Projekty to niesamowita energia i zaangażowanie – czy to w odnowienie placu zabaw, oczyszczenie stawu, przygotowanie koncertu, festiwalu czy zorganizowanie czasu wolnego dla swojej społeczności. Program opiera się na mikrodotacjach, które można uzyskać w dwóch ścieżkach: na rozwój młodej organizacji oraz na inicjatywy oddolne.
W tym roku okres trwania projektów wynosił 5 miesięcy, o 2 miesiące dłużej niż w pierwszym roku Programu. – Już na wiosnę 2016 roku planujemy uruchomić nabór do III edycji konkursu – mówił Daniel Prędkopowicz,
Jak ważne są takie działania podkreślał w swoim wystąpieniu również Wojewoda Mazowiecki, mówiąc: – Mam takie poczucie bardzo głębokie, że właśnie na takich ludziach jak wy, na inicjatywach obywatelskich, na lokalnej obywatelskiej aktywności wynikającej przede wszystkim z potrzeby zrobienia czegoś dobrego w lokalnej społeczności, ufundowana jest stabilność całego systemu demokratycznego w państwie polskim. Ta demokracja na szczeblu najwyższym musi być budowana od dołu, od samego dołu, od takich projektów, przedsięwzięć w których ludzie z własnej dobrowolnej ochoty chcą robić coś dobrego dla innych. Nie są obojętni na to co się dzieje wokół nich. Chcą zrobić coś więcej niż tylko dla siebie i swoich najbliższych. Na tym bazuje społeczeństwo obywatelskie – fundament każdej stabilnej demokracji.
Realizacja projektów to angażowanie się społecznych podmiotów z trzech sektorów. W projekty włączają się lokalne urzędy, biblioteki, domy kultury ale również przedsiębiorstwa prywatne i media. Energia robienia „czegoś” razem, działania dla dobra wspólnego, często dla swojej społeczności, aktywizuje ludzi i motywuje ich do kolejnych przedsięwzięć.
Obecny na spotkaniu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski bardzo mocny nacisk położył na wspólne działania, na aktywność uczestników i realizatorów programu. – Wszystkie formy zaangażowania mieszkańców po prostu budują współodpowiedzialność. Jeśli to mieszkańcy zaangażują się w zorganizowanie skweru czy też w budowanie miejsca aktywności lokalnej, to bardziej bronią go przed tymi, którzy są przeciwko temu, czy też którym się to nie podoba.
Podsumowanie Programu było okazją do dyskusji i wspólnych warsztatów wokół zagadnień – problemów, z którymi lokalni działacze spotykają się podczas realizowania swoich pomysłów. Wśród nich znalazły się m.in. zaangażowanie mieszkańców, właściwa diagnoza potrzeb lokalnych, ścieżka rozwoju organizacji pozarządowej czy promocja projektu.
Praca w grupach była czasem na wymianę doświadczeń i przedstawienie najlepszych rozwiązań. Jak postawić diagnozę: zaczepić na placu zabaw i porozmawiać – zapytać: na co macie ochotę, użyć ankiet, mediów społecznościowych, albo najprościej: „Ja robię to co lubię, a jeśli mój pomysł jest moją pasją to na pewno zarazi do działania” – takie odpowiedzi padały od liderów.
Nie zabrakło również wywiadów z lokalnymi aktywistami, którzy przedstawiali różne modele liderowania. Swoim doświadczniem podzieliła się Anna Łukawska-Adamczyk z Koszajca oraz Michał Helwak z Fundacji Przasnyskiej.
Obecna również na spotkaniu Joanna Malarczyk z Biura Dialogu Obywatelskiego w Departamencie Organizacji Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego podkreśliła: – Te projekty, które Państwo realizujecie po prostu rozsadzają jak dynamit lokalną bierność. I idąc w takie negatywne słowa jak detonator – sieją pozytywny ferment czy zarażają aktywnością.
Spotkanie był też okazją dla podziękowania Ambasadorom FIO, informującym o konkursie i pomagającym bezpośrednio lokalnym realizatorom. Podczas wydarzenia odbyło się również rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Opowiedz o swoim projekcie…”, który przeznaczony był dla realizatorów projektów. Prace można było składać w trzech kategoriach: fotoreportaż, film reportażowy oraz materiały promocyjne. Nagrodzone prace można było zobaczyć podczas spotkania.
Na koniec dla wszystkich wystąpił chór „Grochów”, jeden z laureatów konkursu, który zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania i zaprezentował Hymn dla Grochowa, efektu tegorocznego projektu.
Źródło: inf. nadesłana