Serwis Samorządowy PAP podał, że na spotkaniu w Białowieży w drugiej połowie lutego 2013 r. Konwent Marszałków uzgodnił stanowisko, w którym proponuje wprowadzenie w krajowym systemie programowania w zakresie środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich (EFRROW) 16 programów regionalnych. Oprócz tego marszałkowie proponują stworzenie jednego programu krajowego zarządzanego przez ministra właściwego do spraw rolnictwa i rozwoju wsi.
Zgodnie z koncepcją funkcję instytucji zarządzających miałyby w nich pełnić zarządy województw.
W skład programów zarządzanych przez wojewdztwa miałyby wejść następujące działania:
- wspieranie działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich,
- inwestycje w gospodarstwach rolnych,
- programy rolnośrodowiskowoklimatyczne,
- podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej i odnowa wsi,
- Leader,
- przetwórstwo rolno-spożywcze,
- tworzenie grup producentów.
W swoim stanowisku Konwent przekonuje, że przekazanie marszałkom kompetencji we wskazanych obszarach „pozwoli skuteczniej wykorzystywać dostępne mechanizmy i zapewnić komplementarność działań w celu zapewnienia spójnego rozwoju regionu".
Ponadto Konwent zwraca uwagę, że projekty aktów prawnych na poziomie europejskim, dotyczące perspektywy finansowej 2014-2020, nie stoją na przeszkodzie przyjęciu rozwiązań, które pozwolą zaangażować regiony w programowanie i wdrażanie PROW 2014-2020 w sposób przedstawiony w niniejszym stanowisku.
W ocenie marszałków taki model decentralizacji PROW 2014-2020 umożliwi lepsze i skuteczniejsze ukierunkowanie unijnego wsparcia zgodnie ze specyfiką poszczególnych regionów.
/mp/
Serwis Samorządowy PAP
Źródło: Serwis Samorządowy PAP