W 2015 roku debaty mieszkańców były jedną z najbardziej efektywnych metod wykorzystywanych przez Fundację Rozwoju “Dobre Życie” w zwiększaniu partycypacji publicznej w gminie Strzyżów. Mieszkańcy opracowali szereg tematów, które zostaną włączone do strategii rozwoju gminy. Równie ważnym efektem była integracja różnych środowisk, nawiązywanie współpracy, większa otwartość na siebie osób z różnych grup wiekowych czy zawodowych.
Założeniem, jakie miała nasza Fundacja przy organizowaniu debat obywatelskich w Strzyżowie było zgromadzenie, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Strzyżów, w jednym miejscu i czasie osób, którym leży na sercu dobro i rozwój gminy. Zależało nam, aby grupa ta była jak najbardziej różnorodna oraz na tym, aby umożliwić każdej z przybyłych osób wypowiedzenie swojego zdania i pomysłów.
W różnorodności siła
W czterech debatach wzięło udział łącznie blisko 150 mieszkańców gminy Strzyżów. Wśród nich była zarówno młodzież, jak i dorośli - uczniowie i uczennice oraz nauczyciele trzech strzyżowskich szkół i pięciu szkół gimnazjalnych gminy Strzyżów, pracownicy kultury, organizacji pozarządowych, samorządowcy i emeryci. Wszyscy pracowali w grupach, gdzie młodzież, dorośli i seniorzy poznawali się nawzajem, słuchali swoich pomysłów i wymieniali się doświadczeniami. Była to dla wszystkich możliwość spojrzenia na siebie nawzajem innymi oczami, bez stereotypów i uprzedzeń. Różnorodność grup stałą się też szansą na wypracowanie bardziej kreatywnych i skutecznych rozwiązań.
Warsztatowe metody prowadzenia debat
Debaty prowadzone były aktywnymi metodami, z wykorzystaniem elementów World Cafe, Open Space, czy kolażu. Sednem debaty była praca w małych grupach nad zagadnieniami związanymi z teraźniejszością i przyszłością gminy. Tematy zostały wyłonione z rozmów, które przed debatami przeprowadzili z różnymi grupami mieszkańców współpracownicy Fundacji. Każdy z przybyłych na debatę mógł też zgłosić własny temat do dyskusji. Postawiliśmy na tematy, które łączyły przybyłych i skłaniały ich do dzielenia się przemyśleniami i pomysłami. Dzięki temu wszyscy obecni mocno zaangażowali się w dyskusję. Uczestnicy i uczestniczki, dzięki pracy w mniejszych zespołach, mogli wyrazić swoją opinię, podzielić się doświadczeniami i pomysłami bez tremy, czy obaw towarzyszących wystąpieniom przed dużym audytorium. Pracę w grupach wspierali specjalnie do tego przygotowani facylitatorzy z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie“.
Ostatnia z debat zorganizowana 19 listopada 2015 odbyła się pod hasłem „Mieszkańcy - biznes - władza. Wspólne cele lepsze jutro”. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób. Przedstawiamy raport z tej debaty, który oprócz przebiegu dyskusji prowadzonych w grupach, czy opinii uczestników debaty, zawiera również subiektywny komentarz naszej Fundacji. Komentarz może być rekomendacją do działań na rzecz gminy Strzyżów. Mamy nadzieję, że może stać się także inspiracją dla innych organizacji i gmin. Jak dowiedzieliśmy się od samorządowców, rekomendacje i raport były brane pod uwagę przy tworzeniu strategii rozwoju gminy na lata 2016-2025 co daje nam, i mamy nadzieję wszystkim uczestniczącym mieszkańcom, satysfakcję i motywuje nas do dalszej aktywności społecznej i publicznej.
Debata była częścią projektu „Aktywny Strzyżów” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i projektu „Zaloguj się do działania” realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG i dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego. Partnerami debaty byli: Gmina Strzyżów, Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie i Agencja Reklamowa Midas.