Debatowano po oksfordzku o Programie Rozwoju Współpracy
Urząd Miasta st. Warszawy nie powinien finansować zadań związanych z rozwojem instytucjonalnym organizacji. Ta teza znalazła więcej zwolenników podczas debaty oksfordzkiej, która była częścią konsultacji Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2020 roku.
17 lutego odbyła się dyskusja, w formie debaty oksfordzkiej, między zwolennikami a przeciwnikami jednej z tez z zapisów Programu Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2020 r.
Wynik debaty: 20 głosów ZA tezą "Ta strona uważa, że Urząd Miasta st. Warszawy nie powinien finansować zadań związanych z rozwojem instytucjonalnym organizacji", 16 – PRZECIW może się wydać dość zaskakujący, jeśli wziąć pod uwagę, że większość debatujących i głosujących to przedstawiciele III sektora. Pamiętajmy jednak, że w tej formie dialogu uczestnicy nie trzymają się kurczowo swoich przekonań, a oceniają siłę argumentów. To znaczy, że „z bólem serca” mogą przyznać rację przeciwnikowi, gdy widzą, że lepiej argumentuje swoje zdanie.
Jakie to były te silne argumenty przemawiające za wspomnianą tezą? Jej zwolennicy uznali przede wszystkim, że poddane pod głosowanie rozwiązanie mogłoby grozić utratą niezależności NGO-sów, różnorodności, zmniejszeniem kreatywności w poszukiwaniu rozwiązań. Oponenci twierdzili natomiast, że silnie instytucjonalnie organizacje pozarządowe lepiej wydatkują środki publiczne, a zatem ewentualne wsparcie miasta na tym polu to de facto inwestycja m.in. w realizację zadań publicznych.
Warto powiedzieć, iż wynik dysputy zdziwił uczestniczących w niej urzędników. Przeciwnicy głosowanej tezy przyznali jednak, że dyskusja pozwoliła im dostrzec nieuświadamiane wcześniej zagrożenia związane ze wspieraniem przez miasto rozwoju instytucjonalnego organizacji. Na przykład taka opinia: „urząd miasta samo nie ma dużych kompetencji w zakresie rozwoju instytucjonalnego” skłania co najmniej do zastanowienia. Może do takiego zadania należałoby poszukać ludzi z zewnątrz? A zatem nie uwikłanych ani w struktury miasta, ani III sektora?
Jedno jest pewne: debata spełniła swe zadanie: poddano dyskusji kontrowersyjne zapisy Programu, wysondowano opinie na ich temat, zebrano rzeczowe argumenty. Wynik debaty nie przesądza o ostatecznych zapisach PRW. Odbyte spotkanie to raczej świadome narzędzie namysłu w dalszych konsultacjach.
Nagranie z debaty w najbliższym czasie zostanie zamieszczone na stronie: ngo.um.warszawa.pl.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)