Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Zakończyła się debata z przedstawicielami komitetów wyborczych. Jakie kroki zamierzają, jako parlamentarzyści, podjąć, aby organizacje mogły wypełniać swoją rolę. A jak ją rozumieją? Spotkanie poprowadzili: Lidia Kołucka-Żuk z Trust for Civil Society oraz Marek Zając z TVP.
W debacie udział biorą: Jolanta Fedak - Polskie Stronnictwo Ludowe, Małgorzata Gosiewska - Prawo i Sprawiedliwość, Magdalena Janiszewska - Polska Partia Pracy, Ryszard Kalisz - Sojusz Lewicy Demokratycznej, Małgorzata Kidawa-Błońska - Platforma Obywatelska, Janusz Palikot - Ruch Poparcia Palikota, Paweł Poncyliusz - Polska Jest Najważniejsza.
Reklama
Zamykamy drzwi i zaczynamy :)
17. 33: Kołucka-Żuk wita gości.
Marek Zając: Jesteśmy wdzięczni za przybycie, pracy w sejmie niemało, a kampania wyborcza wchodzi w najgorętszy czas.
Lidia Kołucka-Żuk: Jedna rzecz już nam się udała: Polska to także kobiety: mamy wśród uczestników debaty parytet. I jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi.
Nasze spotkanie podzieliliśmy na trzy części. W pierwszej: wizja i rola NGO-sów, druga część - swobodna dyskusja. Trzecia część - podsumowanie.
Marek Zając: Czas odlicza zegar :) Można wysyłać SMS-y z pytaniami na nr 533858426. Koszt operatora. Prosimy się podpisywać :)
Jolanta Fedak: Pracę swoją w MPiPS rozpoczęłam od nowelizacji ustawy o organizacjach pożytku i wolontariacie. Pochodzę z województwa lubuskiego, miałam związek z organizacjami lokalnymi. Działałam w jednym ze stowarzyszeń, które wywalczyło powstanie mojego województwa. Moi rodzice również byli działaczami społecznymi zaangażowanymi w tworzenie małych ojczyzn. Ja poszłam w ich ślady. Największe wrażenie robią na mnie organizacje, które właśnie budują tożsamość lokalnych społeczności. Dlatego też tak bliskie jest mi ułatwianie funkcjonowania małych organizacji. I to robiłam, i to planuję robić dalej.
17.39: Małgorzata Gosiewska: Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Gdyby nie to, że jest kampania byłabym po drugiej stronie, bo także działam w organizacji pozarządowej, zajmującej się pomocą społeczną. Zawsze współpracowałam z organizacjami pozarządowymi, m.in. na Bielanach. Moje biuro było otwarte dla was, także dla osób niepełnosprawnych. W mojej pracy będę się starała bazować na waszych doświadczeniach, także w procesie legislacyjnym.
Podczas mojej pracy w Kancelarii Prezydenta także współpracowałam z NGO-sami przy organizacji wielu wydarzeń. Myśleliśmy nawet o powołaniu rady organizacji pozarządowych przy Prezydencie, ale proces ten został dość dramatycznie wstrzymany. Współpracowałam także z organizacjami z Białorusi, Ukrainy, Gruzji.
17.48: Magdalena Janiszewska: Jestem osobą młodą. Nie mam tyle doświadczenia, co inni uczestnicy tej debaty, dlatego będę mówić o Polskiej Partii Pracy. Mamy duże doświadczenia w walce o prawa pracownicze. Stoimy na straży walki o społeczeństwo obywatelskie. W badaniach światowych poziomu szczęścia u obywateli najlepiej wypada Szwecja. A to właśnie tam największe jest uczestnictwo obywateli. Polska Partia Pracy jest inicjatywą państwa obywatelskiego.
17.55: Ryszard Kalisz: Organizacje stanowią piątą władzę. Jedyną władzę merytoryczną.
Sala: oklaski
Ryszard Kalisz: Wanda Nowicka zna się na prawach kobiet. Hodowcy kanarków znają się na kanarkach.
Władza pierwsza (czyli ustawodawcza) nie może się obejść bez władzy piątej. Bo politycy często nic nie wiedzą. Muszą korzystać z wiedzy organizacji.
W pracach rządu powinni być wykorzystywaniu ludzie z organizacji, prawnicy, socjolodzy, działacze organizacji lokalnych. Premier i politycy po czterech latach władzy się alienują.
Nie ma Rzeczpospolitej, stanowiącej dobro obywateli, bez organizacji samorządowych (sic!).
Sala: entuzjastycznie reaguje.
17.54:Małgorzata Kidawa-Błońska: W pełni zgadzam się z panem Kaliszem. Organizacje pozarządowe i ich kondycja są miernikiem wysokiego rozwoju kraju. Są łącznikiem pomiędzy obywatelami a władzą. Bardzo często ich surowy osąd jest ważnym głosem dla polityków. To on pozwala zmieniać prawo i zmieniać świat.
Najważniejsze z rzeczy, które możemy dla nich zrobić to propagować ich działalność. PO chce stworzyć specjalny kapitał żelazny, który pozwoli rozwijać organizacje. Trzeba ułatwić im zdobywanie środków. Wszystkie procedury należy upraszczać i prowadzić takie działania, które najlepiej wzmocnią organizacje. Ważne jest to, że w samorządach powstają funkcje osób będących łącznikami z organizacjami.
Nie ma nowoczesnego państwa bez organizacji pozarządowych.
Sala: oklaski
17.56: Janusz Palikot: Co trzeba zrobić, aby wzmocnić sektor pozarządowy?
Ograniczyć partyjniactwo. Jak? Zlikwidujemy powiaty, urzędy wojewódzkie - ich zadania przekażemy do urzędów marszałkowskich. Zaoszczędzimy pieniądze.
Zlecanie zadań organizacjom - zamiast urzędom; na przykładzie urzędów pracy - zajmują się statystyką bezrobocia, a nie zapobieganiu bezrobociu - tym zajmują się organizacje. A wydajemy setki na utrzymanie administracji.
Więcej pieniędzy: zwiększyć 1% do 2,5% - na kościoły, partie i organizacje pożytku publicznego. Wprowadzi to konkurencję. Wytrąci kościół z zajmowania się polityką. Więcej pieniędzy będą miały organizacje.
Całe życie zajmowałem się organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Fundacja Kresy. Na naszych listach jest najwięcej przedstawicieli organizacji pozarządowych - jak np. obecna tu Wanda Nowicka.
Sala: oklaski.
18.02: Paweł Poncyliusz: Nie byłoby mnie tu, gdyby nie organizacje pozarządowe. Zacząłem od harcerstwa. I żonę tam poznałem. A koledzy z harcerstwa mnie wciągnęli do polityki. Jako poseł od 10 lat też istnieję dzięki organizacjom pozarządowym. Takim małym hobbystycznym, np. ludzi fascynujących się starymi samochodami, którzy ciągle mnie odwiedzają.
Na co się skarżą organizacje: na to, że są gorzej traktowane niż przedsiębiorstwa - muszą spełniać więcej wymogów związanych z administracją. Drugą kwestią jest księgowość. Dlaczego w większości organizacji musi być zatrudniony księgowy? Dlaczego muszą one prowadzić tak rozbudowaną księgowość, jak wielkie firmy? Trzecią rzeczą są konsultacje społeczne. Organizacje się ich domagają, a ciągle nie dostają tego, o co walczą. Wszyscy Państwo możecie na mnie liczyć. Możecie przyjść, a ja obiecuję, że będę walczyć o Wasz interes.
18.04: Marek Zając: Druga runda: pytania do poszczególnych komitetów wyborczych, pytania od słuchaczy: skąd brać kapitał żelazny?
Małgorzata Kidawa-Błońska: ze środków publicznych, od darczyńców. Przykłady: Fundacja Auschwitz Birkenau, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - dobrze zainwestowany kapitał żelazny pozwala jej działać bezpiecznie. Musimy od czegoś zacząć, mamy tradycje - przed wojną takie były.
18.05: Marek Zając: Chciałbym zwrócić uwagę na kwestie związane z funduszem żelaznym. Taki fundusz powinien być bardzo dobrze pomyślany i dobrze administrowany.
Małgorzata Kidawa-Błońska: Wiadomo, że pieniądze te muszą być dobrze przekazywane. Powinny być łączone z innymi, pozyskanymi z innych źródeł.
18.14:Ryszard Kalisz odpowiada na pytanie o rolę organizacji strażniczych: organizacje strażnicze odgrywają ważną rolę - administracja rządowa nie może przekroczyć norm i standardów państwa demokratycznego. Występują do sądu, jeśli organy władzy nie chcą ujawnić informacji publicznej.
Przypomnienie walki SLLGO o dostęp do informacji o Tarczy Antykorupcyjnej: jest to niezwykle istotne - orzeczenie NSA - każda następna władza będzie o tym pamiętać i wystrzegać się kompromitacji.
Ochrona praw człowieka - np. przedłużanie aresztów tymczasowych, inwigilacja służb specjalnych. Gdyby nie organizacje strażnicze - służby nie miałyby żadnej kontroli.
Piąta władza stoi na straży funkcjonowania państwa w interesie obywateli.
Instytucja organizacji porządku (sic!) publicznego została ustanowiona w 2003 r., za rządów SLD.
18.13:Lidia Kołucka-Żuk: Organizacje strażnicze mają duży problem z pozyskiwaniem pieniędzy. One z założenia nie mogą korzystać z pieniędzy publicznych. Jakie widzą Państwo rozwiązanie tej sytuacji? Pan Kalisz?
Ryszard Kalisz: Chciałbym najpierw odpowiedzieć Januszowi Palikotowi. Jeśli pozwolimy przekazywać procent kościołowi, to nic dla organizacji nie zostanie.
Gromkie oklaski z sali.
Ważne, żebyśmy w Polsce tworzyli fundusze przyszłości. Na które obywatele wpłacaliby pieniądze, które byłyby później przekazywane organizacjom. Tak jest w Norwegii.
18.21: Janusz Palikot: SLD zawsze się martwi o kościół katolicki. Obywatele sami zdecydują.
Lidia Kołucka-Żuk: Pytanie o zlecanie zadań publicznych organizacjom.
Jolanta Fedak: Znam organizacje, które doskonale wypełniają zadania państwa w dziedzinie polityki społecznej - tworzyły hospicja, opiekowały się dziećmi, niepełnosprawnymi.
Znam takie organizacje z autopsji… Ludzie byli ogromnie zaangażowani. W województwie lubuskim samorząd przekazał część zadań organizacjom - prowadzenie hospicjum, aby to zadanie było lepiej wykonane. W nowelizacji staraliśmy się tę procedurę ułatwić. Duże organizacje sobie poradzą. Małe - mają coraz większe kłopoty. Teraz przygotowujemy nowelizację, aby odejść od pełnej rachunkowości.
18.23: Marek Zając: Te skoroszyty, które widzicie Państwo przed nami, to są programy partii politycznych. Postulat przekazywania zadań publicznych organizacjom znaleźliśmy również w programie PJN.
Paweł Poncyliusz: Wolność dla obywateli w każdej dziedzinie. Chcemy, żeby to obywatele decydowali o tym, jak rozwiązywać problemy lokalne. To ludzie z organizacji działają najbardziej skutecznie, bo najlepiej znają swoje środowisko. Wszystko, co nie jest zastrzeżone w konstytucji dla Państwa, powinno być domeną organizacji pozarządowych. Nie ma dziedziny, w której organizacje pozarządowe nie mogłyby się spełnić.
18.28: Lidia Kołucka-Żuk: Pytanie do pani Małgorzaty Gosiewskiej: w programie PiS pojawia się postulat tworzenia Funduszu Obywatelskiego - co to jest i czym miałby się różnić od FIO?
Małgorzata Gosiewska: Duże organizacje nie mają problemów z zatrudnianiem ekspertów, aby ubiegać się o duże środki. Znacznie trudniej jest małym organizacjom, działającym lokalnie. Taki fundusz mógłby ich wspierać - poprzez finansowanie, ale i poprzez szkolenia. Brakuje szkoleń dla małych organizacji. Za mało organizacji ubiega się o środki unijne - nie dlatego, że nie mają takich potrzeb, ale procedury są trudne, a ich nie stać na ekspertów. Fundusz zasilany częściowo środkami z prywatyzacji.
Lidia Kołucka-Żuk: Jakie kryteria?
Małgorzata Gosiewska: To ważne pytanie do dyskusji z organizacjami pozarządowymi. Formuły szczegółowe powinny być wypracowane w ramach wspólnej dyskusji.
18.29:Marek Zając: Jeśli miałbym streścić dużą część sms-ów, które przychodzą. KONKRETY!
aplauz sali
Marek Zając: Dwa, trzy pomysły na aktywizację Polaków proszę.
Magdalena Janiszewska: Referendum. Powinno być ono takim narzędziem, które będzie używane przy kluczowych decyzjach dotyczących państwa.
Organizacje są najbliżej problemów lokalnych. Organizacje pozarządowe muszą współpracować z organami władzy.
18.33:Lidia Kołucka-Żuk: Pytanie o konkrety (tego żądają w sms-ach) do Janusza Palikota: o dyskusję o ustawie do informacji publicznej - w sejmie będzie glosowanie. Gdzie powinna być granica między tym, co jest informacją publiczną, a co nie jest?
Janusz Palikot: To się powinno rozszerzać tak jak tylko się da. W Komisji Sprawne Państwo pytaliśmy np. stan zdrowia prezydenta. Nie widzę żadnego powodu, dla którego mielibyśmy ograniczać dostęp do informacji publicznej.
Ryszard Kalisz: Posłem jakiej partii był Janusz Palikot, gdy ta ustawa była uchwalona?
Janusz Palikot: Głosowałem inaczej niż mój klub.
Ryszard Kalisz: Palikot nie jest skuteczny.
Wymiana zdań między posłami - nie do opisania:)
Marek Zając: Najgorętszym tematem jest Janusz Palikot jak widzę. Ale wracajmy do organizacji.
Paweł Poncyliusz: Wszystko, co nie jest objęte klauzulami tajności powinno być dostępne dla wszystkich obywateli. Nie tylko dla organizacji pozarządowych.
Ten sejm nie zrobił wielu rzeczy, których oczekiwano od niego. Ale wprowadziliśmy jednomandatowe okręgi. To jest duży sukces. Dzięki temu przedstawiciele Państwa organizacji mogą wejść do samorządów.
18.38: Marek Zając: 90 sekund konkretów poproszę.
Jolanta Fedak: Każda organizacja, żeby mogła dobrze działać, musi mieć fundusze. W czasie mojej kadencji środki dla organizacji znacząco wzrosły i w FIO, i w priorytecie 5. PO KL. Taką działalność będziemy kontynuować.
Kolejna rzecz - byłam tym ministrem, który nigdy nie odmówił dostępu do informacji publicznej.
18.40:Małgorzata Gosiewska: organizacje działają taniej niż państwo i są bliżej człowieka. Mogę obiecać, że będziecie brać udział w procesie legislacyjnym, będę przesyłać projekty i odwiedzać państwa organizacje, aby rozmawiać z państwem i być blisko problemów ludzi, z którymi pracujecie. Takie są moje priorytety. Nie zależnie od tego, czy zostanę posłem nadal będę współpracować z organizacjami.
18.41: Magdalena Janiszewska: Ostatnia kadencja sejmu jest pasmem porażek i niepowodzeń. Dla młodych nie zrobiono nic. Jeśli chodzi o organizacje pozarządowe - odgrywają one ważną rolę w życiu publicznym. I to trzeba wspierać. Państwo jest dla obywateli. Oni się kłócą, my wybieramy przyszłość. Słuchając tej i innych debat, widzę jak dobre jest hasło mojej partii.
Ryszard Kalisz: Proponujemy wiele rozwiązań, które spowodują, że te zasady, które przedstawiłem w pierwszej części wejdą w życie. Jedno z nich to, aby NGO-sy nie konkurowały w przetargach z firmami, np. jeśli chodzi o pomoc prawną dla osób ubogich. W ramach tych przetargów nie powinny konkurować z innymi firmami, np. kancelariami prawnymi. To jest pomysł lewicy.
Małgorzata Kidawa-Błońska: Nasze postulaty: bardzo ważna jest edukacja - od przedszkola do seniora. Uproszczenie procedur dla organizacji. Stworzenie funduszy, które pozwolą budować kapitał żelazny. Stworzenie centrów kulturalno-społecznych dla organizacji pożytku publicznego.
Janusz Palikot powtarza to, co na początku. Wprowadzimy pełną jawność dokumentów urzędów: delegacje, wynagrodzenia urzędników.
Paweł Poncyliusz: powinniście przez samorządy być traktowani lepiej niż przedsiębiorcy - rozliczenia nie powinny być tak skomplikowane jak w zamówieniach publicznych, samorządy powinny zadania delegować na rzecz organizacji - z impulsem finansowym - te samorządy, które dużo zadań przekazują organizacjom pozarządowym, powinny dostawać dodatkowe środki. Politycy powinni się zaangażować w promowanie organizacji, aby więcej obywateli włączało się w wasze działania.
18.49: Marek Zając: Chcielibyśmy rozdać wszystkim kandydatom kartki do Alesia Bialackiego. Zasypmy białoruskie więzienia tymi właśnie listami.
Brawa z widowni
Brawa biją również wszyscy kandydaci
Lidia Kołucka-Żuk: Druga ważna rzecz. SerwisMamPrawoWiedziec.plrozesłał do wszystkich kandydatów ankiety z pytaniami przygotowanymi przez różne organizacje pozarządowe. Dziękujemy tym, którzy odpowiedzieli na nasze pytania.
Nie wszyscy to zrobili, ale nie będą wymieniać nazwisk.
Tak właśnie wygląda polska demokracja.
Marek Zając: Jako przedstawiciel czwartej władzy obiecuję piątej władzy, że będę trzymał pierwszą władzę za słowo.
Przed debatą zaproszeni kandydaci (podobnie jak wszyscy kandydaci ze wszystkich list wyborczych) zostali poproszeni o wypełnienie internetowego kwestionariusza doświadczenia i poglądów. Z publikowanymi w kwestionariuszu wyborczymi deklaracjami można się zapoznać w publicznym serwisie internetowym www.mamprawowiedziec.pl.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.