Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich zapewniając im m.in. bezpłatną opiekę i pomoc społeczną.
Usługi opiekuńcze bezpłatne dla Powstańców Warszawskich
Osobom, które potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych mogą zostać przyznane usługi opiekuńcze, które będą realizowane w domu. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS). Ośrodek Pomocy Społecznej może udzielić wsparcia także w formie ciepłych posiłków.
Decyzją Rady m.st. Warszawy uczestnicy Powstania Warszawskiego zostali zwolnieni z odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze realizowane przez Warszawę w zakresie zadań własnych gminy.
Numery telefonów do OPS-u w każdej dzielnicy można uzyskać pod numerem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.
Bezpłatny pobyt w Domach Pomocy Społecznej m.st. Warszawy
Rada m.st. Warszawy podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym uczestników Powstania Warszawskiego, którzy przebywają w Domach Pomocy Społecznej m.st. Warszawy. Więcej informacji na temat można uzyskać w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie, pod nr telefonu 22-599-71-00.
Domy Dziennego Pobytu w każdej dzielnicy
W każdej dzielnicy znajdują się Domy Dziennego Pobytu, w których osoby starsze mogą uzyskać wsparcie. Ośrodki zapewniają kilkugodzinną opiekę dla seniorów - informacje na temat oferty oraz kryteriów zakwalifikowania do Domu Dziennego Pobytu można uzyskać w dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej.
Pomoc w życiu codziennym i utrzymaniu samodzielności
Na zlecenie Warszawy dodatkową ofertę wsparcia realizują również organizacje pozarządowe, którym miasto przyznało 1,5 mln zł dotacji na działalność w latach 2019-2021. Wolontariusze pomagają w sytuacjach codziennych, podczas wizyty u lekarza, zakupów lub pomocy pielęgnacyjnej. Wspierają także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie wychodzą z domów. Poniżej lista organizacji pozarządowych, które oferują pomoc:
Fundacją Pomoc Potrzebującym, tel.: 22-614-13-16; 22-674-74-42
Fundacją Cultura Memoriae, tel.: 22-635-13-64
Mazowieckim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża, tel.: 22-506-51-91
Fundacją ART tel.: 607-139-310.
Dom Dziennego Wsparcia dla powstańców
Z powodu epidemii koronawirusa Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 pozostaje zamknięty do odwołania. Opiekę nad powstańcami, którzy do niego przychodzili, sprawują pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski, czyli operatora placówki. Pomoc polega na rozwożeniu do domów powstańców posiłków, robieniu zakupów i realizacji recept, zawożeniu na zabiegi rehabilitacyjne oraz umawianiu rehabilitantów do domów powstańców. Informację można uzyskać w Stowarzyszeniu Monopol Warszawski pod nr tel. 572-817-999.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy