Sytuacja osób niepełnosprawnych na wsiach była głównym tematem konferencji „Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie”, która odbyła się 22 marca 2013 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnych Ruchowo.
Sytuacja osób niepełnosprawnych na wsiach była głównym tematem konferencji „Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie”, która odbyła się 22 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie rozpoczęła Minister Irena Wóycicka Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, która przekazała list Prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników konferencji. Następnie doc. dr Jarosław Żbikowski z PSWBP przedstawił stan badań naukowych dotyczących sytuacji niepełnosprawnych mieszkańców wsi. Jego wystąpienie było inspiracją do burzliwej dyskusji o roli organizacji pozarządowych w realizacji rozwiązań systemowych, służących poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnością. Następnie dr Katarzyna Roszewska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zaprezentowała najważniejsze informacje dotyczące wdrażania w Polsce konwencji ONZ o prawach niepełnosprawnych.
W kolejnej części konferencji przedstawiciele organizacji pozarządowych przedstawiali swoje doświadczenia związane z realizacją działań i projektów skierowanych do niepełnosprawnych mieszkańców terenów wiejskich. Elżbieta Głogowska i Iwona Plater zaprezentowały działalność Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Rafał Kramza z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przedstawił Program Rozwoju Bibliotek, a Zbigniew Witkowski, opiekun e-Centrum w gminie Gdów, opowiedział o zajęciach realizowanych w ramach projektu „e-Centra szansą na usamodzielnienie się niepełnosprawnych mieszkańców z terenów wiejskich” w tej placówce.
Konferencję zakończył prowadzony przez Bartosza Mioduszewskiego z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: Roman Uhlig – zastępca Prezesa Zarządu PFRON ds. programowych, Przemysław Żydok z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Ewa Stokłuska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Agata Spała z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Głównymi tematami panelu były sposoby kompleksowego wsparcia oraz aktywizacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych mieszkańców terenów wiejskich, a dyskusja, która wywiązała się po jego zakończeniu, pokazała, że wszyscy uczestnicy konferencji mają świadomość konieczności wyrównywania szans niepełnosprawnych mieszkańców wsi.