Dla tych, którzy lubują się w muzyce, malarstwie, poezji i dobrej literaturze, wytworach sztuki rękodzielnictwa, pragną nabywać wiedzy o poszczególnych krajach świata, świetną propozycją są spotkania odbywające się w ramach Dąbrowskiego Salonu Artystyczno-Literackiego „Kawiarnia Literacka”.
Tym razem poznawano kulturę włoską. 19 listopada b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 25 w ramach Dąbrowskiego Salonu Artystyczno-Literackiego „Kawiarnia Literacka” odbył się Wieczór „Kultury Włoskiej”. W odpowiedni nastrój Gości wprowadził pokaz zdjęć z poprzednich wieczorów, dzięki czemu wszyscy poczuli się zintegrowani, połączeni niewidzialną więzią sympatii.. Po miłych powitaniach przez prowadzącą spotkanie – Krystynę Kozdroń przed publicznością wystąpiła: Małgorzata Łazowska (skrzypce, śpiew, słowo wiążące o włoskich muzykach) i Mateusz Lasatowicz (fortepian) . Pierwszą część występu dąbrowska Artystka rozpoczęła polonezem Fryderyka Chopina, przypominając, iż na całym świecie obchodzony jest Rok Chopinowski, także we Włoszech. Dopiero później na sali rozbrzmiewały utwory Vivaldiego i innych światowej sławy muzyków – przedstawicieli Narodu Włoskiego.
Znalazł się też czas na literaturę. Zagłębiowski pisarz, krytyk literacki, publicysta, którego matka pochodziła z Dąbrowy Górniczej – Bogdan Dworak – przedstawił w swoim wykładzie najwybitniejszych przedstawicieli literatury włoskiej. Wykład ubarwiony był recytacjami i czytanymi fragmentami prozy przez Bożenę Bryłę.
Prezentację multimedialną o kulturze i obyczajach Włochów przygotowała Agnieszka Sobolewska, zapraszając jednocześnie do korzystania ze zbiorów w Centrum Informacji o Unii Europejskiej w MBP, w którym pracuje. Gościem szczególnym był Włoch, będący czytelnikiem tego działu MBP – Giuseppe Falzarano. Zaprezentował się on przed publicznością jako gitarzysta i wokalista piszący własne teksty i muzykę do piosenek. Jego występ po włosku bardzo przypadł do gustu publiczności, bowiem udało mu się zaprosić do wspólnego śpiewu całą salę. Gromkie brawa podkreślały podziw dla Artysty i jego włoskiego temperamentu. Na spotkanie przybył ze swą żoną Bożeną – Polką.
Kolejnym gościem była p. Urszula Włosek-Żmijewska, mieszkająca we Włoszech w mieście Osimo, która dwa dni wcześniej specjalnie przybyła na to salonowe spotkanie. Przy pomocy wykonanych przez siebie zdjęć, w pokazie multimedialnym przybliżyła nam miasta: Osimo, Recanati, Florencja, Rzym, Watykan, swoje miejsce pracy, a także życie kulturalne we Włoszech, np. przedstawiła relację z promocji książki Giacomo Galeazi o polskim Papieżu – Karolu Wojtyle. Na zdjęciach przykuwały uwagę pejzaże, uliczki miast włoskich i niezwykłe dzieła architektury – piękne fontanny.
Stałym punktem programu Kawiarni jest degustacja kuchni włoskiej. Tym razem królowała pizza włoska, kawa capuccino i przeróżne sałatki lubiane przez Włochów. Nie brakowało też ciast i innych specjałów. Sponsorami tej części programu byli: Elżbieta Molicka-Zych, Elżbieta Krzeczowska, Wiesława Michalska, Bożena Polak, Jolanta Szulc, Natalia Wasiak, Stanisława Nędza, Henryka Orzeł i inni. Posiłek, wytchnienie, rozmowy kuluarowe przygotowały uczestników do kolejnego punktu programu, a mianowicie Konkursu Jednego Wiersza, tym razem najlepszym wierszem okazał się być utwór Darii Dziedzic „Na pokładzie”.
Kolejne spotkania są wyczekiwane. Do programów zgłaszają się zarówno placówki oświatowe i kulturalne, organizacje pozarządowe, wydawnictwa, indywidualni twórcy: poeci, malarze i rzeźbiarze, także rodzice z utalentowanymi dziećmi. W spotkaniu uczestniczyło ok. 140 osób. Spotkanie zaszczycili swą obecnością m.in.: Pani Iwona Krupa – Wiceprezydent Miasta Dąbrowy Górniczej, Iwona Bednarska – Sekretarz miasta, Marek Cygroń i Jerzy Talkowski – Radni Miasta, Małgorzata Pleszyniak – właścicielka Wydawnictwa „Alatus” z Katowic.
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych