W związku z obchodzonym Tygodniem Mediacji Stowarzyszenie Centrum Komunikacji i Mediacji DIALOG przeprowadziło szereg działań mających na celu promowanie mediacji, jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów.
W porozumieniu z Prezesami Sądów Rejonowych w Będzinie i w Dąbrowie Górniczej w dniach 12-14 i 16 października mediatorzy pełnili dyżury w siedzibach sądów. Dzięki otrzymanym plakatom i ulotkom z Ministerstwa Sprawiedliwości - informacja o planowanych działaniach została rozpowszechniona w obu miastach Zagłębia.
W debacie uczestniczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości - kuratorzy zawodowi, ławnicy, asystenci sędziów, funkcjonariusze Policji, przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, oświaty, samorządowcy oraz członkowie organizacji pozarządowych wspierających dzieci i rodziny. Dla zainteresowanych przygotowane zostały broszury wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości na temat wszystkich rodzajów mediacji.
Członkowie Dialogu przedstawili rezultaty i wnioski z poprzedniej edycji projektu, a także informacje o prowadzonych przez stowarzyszenie równolegle innych projektach mających m.in na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i nietolerancji wśród młodzieży.
Przede wszystkim jednak, przedstawiane zostały działania planowane w ramach obecnej edycji projektu i zachęcali uczestników spotkania do promowania mediacji rodzinnych w swoich środowiskach. Poza dyżurami w Sądach Rejonowych w Będzinie i w Dąbrowie Górniczej, zapewniają bezpłatne porady psychologiczne oraz bezpłatne postępowania mediacyjne w sytuacji konfliktu rodzinnego. Planują także warsztaty dotyczące specyfiki sytuacji dziecka w rodzinie zagrożonej rozpadem, w których mogą wziąć udział osoby pracujące w obszarze wspierania dziecka i rodziny.
Realizowany przez DIALOG projekt jest współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje. To wielkie wyróżnienie, że projekt po raz drugi otrzymał grant przyznawany w ramach ogólnopolskiego konkursu Fundacji Dzieci Niczyje.
Ważnym punktem debaty była propozycja naszego stowarzyszenia organizowania cyklicznych spotkań w gronie przedstawicieli różnych środowisk, które sprzyjałyby integracji i wymianie doświadczeń w obszarze wspierania rodzin w sytuacjach kryzysowych / konfliktowych. Ta idea wydaje się szczególnie istotna w związku ze zmianami w zakresie mediacji, które zaczną obowiązywać od stycznia 2016 roku. Uczestnicy debaty przychylnie odnieśli się do pomysłu zorganizowania Klubu mediatora - takie zdanie wyrazili w ankiecie przeprowadzonej na koniec spotkania.
Po zakończonej debacie mediatorzy, asystenci sędziowscy oraz psychologowie pełnili dyżur dla zainteresowanych osób, a pracownicy biblioteki - zapewniali na ten czas opiekę dla dzieci.
Mając na względzie koncepcją Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości obchody tegorocznego Tygodnia Mediacji opierały się na propagowaniu inicjatyw lokalnych promujących polubowne rozwiązywanie konfliktów.
W związku z powyższym, w ramach nawiązanej współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczna w Będzinie - przygotowano merytoryczne zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Będzinie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pn. "Spotkanie z bajką terapeutyczną" w oparciu o bajkę "Bohaterski pajączek" Małgorzaty Sałaj z książki "Bajkoterapia" pod redakcją Katarzyny Szeligi.