W grudniu zakończył się całoroczny projekt edukacyjno-kulturalny „Senior na topie”. To wielokierunkowe przedsięwzięcie adresowane głównie do środowisk senioralnych było okazją do aktywnego uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.
Gościem ostatniego w tym roku spotkania była Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek „Prawdy jak chleba” i „Składana wanna”. Szerszej publiczności doskonale znana z pełnionej w latach 1989-1991 funkcji rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przez kilka miesięcy wspólnych spotkań Seniorzy doskonalili umiejętności z różnych dziedzin współczesnego świata, pogłębiali swoją wiedzę o sztuce, literaturze, filmie, muzyce, uczyli się podstaw obsługi komputera i korzystania z Internetu. Mieli ponadto okazję dowiedzieć się, jak być modnym i zadbanym, jak trenować pamięć, jak przyrządzać i dekorować potrawy z różnych stron świata. W ramach projektu odbywały się także kursy języka angielskiego i niemieckiego oraz zajęcia poprawiające kondycję fizyczną (Nordic walking, aerobik w wodzie, grota solna).
Z myślą o uczestnikach przedsięwzięcia zorganizowano szereg warsztatów rozwijających kreatywność osób starszych oraz wykładów, których gośćmi byli m.in.: Tomasz Zubilewicz, prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, Dariusz Rekosz, prof. dr hab. Zofia Kędzior, Zuzanna Celmer. W programie nie zabrakło również pasjonujących wycieczek do Teatru Bagatela w Krakowie, Teatru im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatru Rozrywki w Chorzowie czy Teatru Zagłębia w Sosnowcu. „Senior na topie” był nie tylko czasem wytężonej nauki, ale i dobrej zabawy w gronie życzliwych przyjaciół.
Podczas uroczystego zakończenia projektu nagrodzono Seniorów, którzy najbardziej aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciu. „Senior na topie” pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym, a poprzez przełamanie bariery strachu przed nowoczesnymi produktami, ułatwił osobom starszym sprawne odnalezienie się we współczesnym, zinformatyzowanym społeczeństwie. Ze względu na duże zainteresowanie projektem, a także pochlebne komentarze ze strony samych uczestników – MBP wspólnie z ZHP będą starały się pozyskać niezbędne środki finansowe, by w przyszłym roku móc kontynuować przedsięwzięcie.
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych