Słoneczna pogoda, drewniane domki na brzegiem mazurskiego jeziora, możliwość poznania kultury bułgarskiej, to jedynie część zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Aktywny Rozwój” atrakcji podczas projektu międzynarodowej wymiany młodzieży, finansowanego z Programu Młodzież w Działaniu.
Kraje biorące udział w projekcie to Polska (gospodarz) i Bułgaria. Główne cele projektu to: Uświadomienie młodym ludziom z Polski i Bułgarii wyzwań przed jakimi staną w niedalekiej przyszłości, rozpoczynając karierę zawodową. Poszukanie rozwiązań, które pozwolą uaktywnić młodych w Europie. Integracja kulturowa młodych ludzi z Polski i Bułgarii uczestniczących w projekcie.
Podczas pobytu i zajęć w Marózku na Warmii uczestnicy – młodzież ponadgimnazjalna i studenci – wspólnie zastanawiali się nad możliwościami, jakie stawia przed nimi rynek pracy – u progu kariery zawodowej. Mieli możliwość poznania miasta Olsztyn, uczestnicząc w grze miejskiej oraz pobliski skansen w Olsztynku. W obu miastach uczestnicy podzieleni na grupy polsko-bułgarskie prowadzili wywiady z mieszkańcami miast nt. związane z rynkiem pracy, zatrudnieniem, pracą za granicą, możliwościami jakie stoją przed młodymi, wkraczającymi w dorosłe życie.
Ćwiczenia metodami nieformalnymi, jak warsztaty, przedstawienia oprócz możliwości aktywnego uczestnictwa w przygotowanych zadaniach, wspomagały integrację pomiędzy stronami bułgarską i polską.
– Podczas pobytu w Marózku, oprócz zajęć obejmujących temat zatrudnienia młodych ludzi na rynku europejskim, była możliwość zakosztowania kultury i potraw bułgarsko-polskich – wspomina Anastazja Korzec, koordynator projektu. – Dwa wieczory poświęcone były poszczególnym krajom. Uczyliśmy się narodowych tańców, próbowaliśmy narodowych potraw, dzięki prezentacjom mogliśmy się przenieś do Bułgarii i Polski, poznać nasze kraje oraz miejscowości, z których pochodzimy – dodaje.
– Wymiana była niesamowitym doświadczeniem dla samego stowarzyszenia, jak i młodzieży uczestniczącej w projekcie. Nie co dzień grupa 17 osób ma możliwość wyjazdu z obcokrajowcami na 7-dniowe spotkanie, podczas którego mogą podszkolić i wykorzystać umiejętności językowe, popracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi, umiejętnością pracy w grupie oraz poprzez zabawę metodami nieformalnymi powymieniać się opiniami, doświadczeniem, umiejętnościami, w naszym przypadku, dotyczącymi rynku pracy – tłumaczy Justyna Kantyka, lider projektu.
Źródło: Stowarzyszenie Aktywny Rozwój