30 listopada i 1 grudnia Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych spędziło w Podlesicach. Podczas sesji wyjazdowej zainaugurowano pracę nad nową strategią obywatelską dla Dąbrowy Górniczej w dalszej perspektywie czasu. Zobacz wnioski, które zapadły podczas sesji.
Obrady otworzył Jacek Różycki Przewodniczący Prezydium DFOP. Dwudniowe posiedzenie pozwoliło dokonać podsumowań obecnie realizowanego przez partnerstwo publiczno – społeczne Wspólnie dla Miasta „Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej w latach 2008-2013”. Przedstawiciele Biura Organizacji Pozarządowych: Magdalena Mike, Piotr Drygała, i Marcin Dziubek przypomnieli jak funkcjonuje dąbrowski model współpracy. Omówiono historię jego tworzenia od w 2007 roku oraz ewoluowania jego podstawowych elementów czyli: Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego i Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości jako ośrodka wsparcia. Przytoczono wyniki badań nt. współpracy i kondycji NGO jakie prowadzono na terenie miasta wiosną tego roku, a także częściowe wyniki prowadzone przez Śląski Związek Miast i Powiatów w ramach projektu „Benchmarking”.
Pozostałą część spotkania poświęcono warsztatom, których celem było wyznaczenie najistotniejszych kierunków do nowej strategii. Praca w grupach pozwoliła na określenie najsłabszych i najmocniejszych elementów obecnie działającego modelu w dwóch obszarach: współpracy i wsparcia. Kolejnego dnia dyskutowano o wyznaczonych na tej podstawie o najważniejszych kierunkach:
- Wzmocnieniu elementów dot. wzajemnego informowania się o planowanych przedsięwzięciach oraz większego włączenia strony pozarządowej w działania realizowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
- Dalszy rozwój systemu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w Dąbrowie Górniczej oraz wdrażanie nowych rozwiązań wynikających z przepisów prawa i stosowania dobrych praktyk.
- Wspólne opracowywanie dokumentów strategicznych i operacyjnych dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, w tym Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej w latach 2014-2020.
- Dalszym prowadzeniu ośrodka wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej, świadczącego bezpłatne usługi doradcze, szkoleniowe dla organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej oraz mieszkańców zainteresowanych wolontariatem lub podjęciem działalności w trzecim sektorze.
-
Wspieranie NGO w pozyskiwaniu na działalność środków pochodzących
spoza budżetu miasta.
Materiał wypracowany na sesji w Podlesicach posłuży teraz jako wyjściowy do dalszej dyskusji o nowej Strategii Obywatelskiej dla Dąbrowy Górniczej do 2020. Pracę nad jej projektem mają zakończyć się do końca I półrocza, tak aby jesienią poddać go konsultacją.
Gościem specjalnym sesji był Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pan Marcin Bazylak, który wspólnie z Piotrem Drygałą z Biura Organizacji Pozarządowych przedstawili model funkcjonowania w mieście mechanizmu Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego). Budżet Partycypacyjny ma być wdrożony w następnym roku jako jedno z narzędzi budowania społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno budżet patrycypacyjny, jak i mechanizmy konsultowania jak np. konsultacje Alei Majakowskiego, powinny również znaleźć się w strategii obywatelskiej.
Zobacz:
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych