Minął pierwszy miesiąc funkcjonowania Dąbrowskiego Centrum Integracji Społecznej mieszczącego się przy ul. Wapiennej 17 w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. Dowiedz się więcej o projekcie.
Do I edycji projektu zakwalifikowano 20 uczestników, którzy spełniają założone we wniosku warunki, tj: są osobami:
- długotrwale bezrobotnymi lub nieaktywnymi zawodowo,
- powyżej 45 rok życia,
- posiadającymi zameldowanie (stałe lub tymczasowe) na terenie miasta Dąbrowy Górniczej.
Do grudnia br. uczestnicy Dąbrowskiego CIS-u zdobywać będą kwalifikacje zawodowe w czterech pracowniach. Każda z pracowni posiada opiekuna- instruktora zawodu. Instruktorzy przekazują uczestnikom wiedzę praktyczną wzbogacając ją o niezbędne, właściwe dla poszczególnych pracowni, informacje teoretyczne.
Pracownia gastronomiczna, do której zostało zakwalifikowanych pięć kobiet, przygotowuje posiłki regeneracyjne dla uczestników CIS-u. Ponadto uczestniczki poznają różne techniki przygotowania potraw, posiłków i deserów, a także techniki przygotowywania cateringu oraz dekoracji stołów. Udział w pracowni ma przyczynić się do rozwijania zainteresowań gastronomicznych oraz umiejętnego zastosowania poznanych technik w przyszłej pracy.
W pracowni zieleni miejskiej, również pracuje pięć kobiet, które dbają przede wszystkim o otoczenie budynku, w którym znajduje się siedziba biura Dąbrowskiego CIS. Panie zajmują się pielęgnacją terenów zielonych. Poznają zasady zakładania i pielęgnacji skalników, wrzosowisk, zieleńców. Zapoznają się z obsługą sprzętu niezbędnego w pracy w zieleni miejskiej. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą uczestniczkom pracowni wykorzystywać ją w przyszłej pracy zawodowej.
Do pracowni malarsko-wykończeniowej zostało zakwalifikowanych pięciu mężczyzn. Uczestnicy tej pracowni prócz zapoznawania się z prawidłową obsługą narzędzi i elektronarzędzi, pozyskują praktyczną i teoretyczną wiedzę nt. kładzenia podłóg i glazury, fugowania, adaptacji pomieszczeń, itp. Uczestnicy pracowni będą potrafili dokładnie i precyzyjnie wykonywać w przyszłości prace malarsko-wykończeniowe.
W kolejnej pracowni – ogólnobudowlanej, umiejętności budowlanych nabywa kolejnych pięciu mężczyzn. Panowie, zdobywają praktyczną wiedzę dot. wykonywania wylewek, kładzenia betonu, tynków, gładzi, ocieplenia pomieszczeń, demontażu ścianek działowych i stawianiu nowych. Zdobyte przez uczestników pracowni budowlanej umiejętności i technik, pozwolą im bez problemu poradzić sobie w przyszłej pracy zawodowej.
Założeniem projektu jest nie tylko reintegracja zawodowa, która realizowana jest dzięki poszczególnym pracowniom. Istotnym elementem powrotu na rynek pracy jest również reintegracja społeczna osób dotkniętych bezrobociem. W myśl tego, Dąbrowski CIS, zaproponował uczestnikom udział w warsztatach psychoedukacyjnych i poszukiwania zatrudnienia. Warsztaty te dają możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń oraz kształtowania umiejętności psychospołecznych niezbędnych na rynku pracy. Ważna dla uczestników jest również możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa zawodowego, psychologicznego, socjalnego i prawnego. Działanie to dodatkowo wzmacnia ich postawy na rynku pracy i niewątpliwie podnosi ich kompetencje psychospołeczne.
Istotnym jest również informacja, iż każdy z uczestników CIS-u otrzymuje świadczenie integracyjne, posiłek regeneracyjny, bilet miesięczny oraz odzież ochronną (zgodnie z Ustawą o zatrudnieniu socjalny).
Po zakończonym, 7-miesięcznym cyklu szkoleniowym, realizowanym w ramach Dąbrowskiego CIS-u, każdy z uczestników przystępuje do egzaminu końcowego, sprawdzającego nabyte umiejętności. Osoby, które pomyślenie zakończą projekt i zdadzą egzamin, uzyskają zaświadczenie potwierdzające posiadane kwalifikacje. Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej nie pozostawia swoich absolwentów samych na rynku pracy. CIS będzie ich nadal wspierał w pozyskaniu zatrudnienia. Przedsięwzięcie jakim jest Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej realizowane będzie do 30 kwietnia 2015 r.
autorka: Aneta Bieńczak
Projekt „Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Programu Operacyjnego kapitał Ludzki.
Źródło: Portal Organizacji Pozarządowych