Aktywność mieszkańców Warszawy wre. Najlepszym tego dowodem był Festiwal Aktywnych Mieszkańców, który odbył się 11 czerwca 2016 roku w Centrum Wielokulturowym. W jego trakcie miał miejsce Lokalex, podczas którego zaprezentowano między innymi kilka ciekawych lokalnych działań.
Oprócz Lokalexu Festiwal Aktywnych Mieszkańców zaproponował kilka innych atrakcji. Całość zaczęła się wspólnym śniadaniem, podczas którego można było spróbować przysmaków kuchni erytrejskiej i senegalskiej. Później nadszedł czas na Turniej Aktywnych Mieszkańców – sprawdzono wiedzę uczestników o Warszawie, warsztaty muzyczne oraz koncert senegalskiego artysty Pako Sarra.
W trakcie Lokalexu zaprezentowano kilka lokalnych działań organizacji pozarządowych:
1. Fundacja Na Miejscu - zmiany w przestrzeni na przykładzie modernizacji skweru przy ul. Krochmalnej 3.
Marta Trakul z Fundacji Na Miejscu opowiedziała o tym, w jaki sposób jej organizacja działa na rzecz wprowadzenia pozytywnej zmiany na skwerze przy ul. Krochmalnej 3 na Woli. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, zaś impulsem była złość na zastane warunki. Mieszkania w blokach wokół skweru z założenia były budowane jako małe, niewygodne klitki bez balkonów, ponieważ mieszkańcy mieli dostać dużą i dobrą przestrzeń publiczną. Była ona jednak systematycznie im zabierana – Fundacja Na Miejscu chce, wespół z mieszkańcami, odzyskać tę przestrzeń oraz rozwinąć wspólnotę i więzi lokalne. – Moją misją jest odzyskanie prawdziwych publicznych przestrzeni, za które nie trzeba płacić – mówi Marta Trakul.
W tym celu zorganizowano warsztaty projektowe z mieszkańcami, by dowiedzieć się, jak chcieliby zaaranżować przestrzeń. Tak powstał plan, by zorganizować skwer na bazie wysepek, które można w różny sposób rozwinąć architektonicznie, by każda z nich miała swoją funkcję. Przykładowo na jednej wysepce jest boisko, na innej rabaty z roślinami – specjalnie podniesione do góry, żeby seniorzy, którzy się nimi opiekują, nie musieli się schylać. Obecnie mieszkańcy budują na kolejnej wyspie labirynt z roślin.
Bardzo ważnym aspektem w działalności Fundacji Na Miejscu jest współpraca z lokalnym biznesem i instytucjami. – Gdyby nie partnerstwo z biznesem, musielibyśmy się zwinąć i zakończyć działania, zostawić rozgrzebaną sytuację. Założenie jest takie, by modernizować skwer za pomocą drobnych inwestycji, by można było prowadzić je etapami i systematycznie, jednocześnie stale poszerzając grono partnerów – przyznaje Trakul.
Dodatkowym źródłem pozyskiwania środków na działania jest budżet partycypacyjny – dzięki niemu wkrótce na skwerze pojawi się oświetlenie. Udało się również, po dwóch latach starań, pozyskać sympatię i współpracę spółdzielni mieszkaniowej.
Wszystko to prowadzi do tworzenia wielosektorowego partnerstwa lokalnego, budowania więzi społecznych i wspólnoty. Działania Fundacji Na Miejscu przyniosą zatem znacznie większą zmianę, niż tylko modernizacja skweru.
2. Centrum Wielokulturowe na Pradze
Jednym z celów Centrum Wielokulturowego jest rozwój kulturalny placu Hallera. W tym celu nawiązywana jest współpraca sąsiedzka z okolicznymi miejscami. Przykładowo, pewnego razu w Centrum Wielokulturowym organizowane były warsztaty, na które zgłosiło się siedem grup, ale pomieścić mogły się tylko sześć. Ostatnią przyjęła Biblioteka przy ul. Skoczylasa 9, która jakiś czas potem na wizytę do Centrum przysłała 40 dzieci. Centrum Wielokulturowe zaprasza do współpracy – organizacje imigranckie mogą chociażby korzystać z biur.
3. Nasze Boisko
Marek Kuszneruk zaprezentował zgromadzonym inicjatywę Nasze Boisko. Nie polega ona na warsztatach, dyskusjach, tylko wspólnym graniu w gry zespołowe, takie jak piłka nożna, koszykówka i siatkówka. Poza relaksem ma to na celu integrację lokalnych społeczności, tworzenie wspólnoty.
– Po pewnym czasie ludzie zaczynają się poznawać, nawiązywać przyjaźnie. Powstaje poczucie, że nie mieszka się w wielkim mieście, tylko małym miasteczku, gdzie mieszkańcy się znają i spotykają. Pomysłodawcy patrzą na boisko przez pryzmat koncepcji trzeciego miejsca: pomiędzy pracą, w której realizuje się zawodowo i domem, gdzie czekają obowiązki rodzinne. Chodzi też o to, by włączać osiedlowe boiska do przestrzeni publicznej miasta – tłumaczy Kuszneruk.
Obecnie w inicjatywie biorą udział ludzie już ośmiu warszawskich dzielnic. Według szacunków, w stolicy jest około 300 boisk, które można by wykorzystać. Dostęp do nich jest jednak na różny sposób utrudniany, więc na około stu z nich jest miejsce na działania systemowe. Nasze Boisko działa na razie na 22, więc, jak przyznał Kuszneruk, czeka go jeszcze dużo pracy.
Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zrealizowała ponad 80 wydarzeń, ma 42 boiskowych liderów, udział w rozgrywkach wzięło około 1400 graczy. Koordynatorzy akcji zapraszają wszystkich do dołączenia: sezon trwa od kwietnia do października, spotkania zaś odbywają się w każdą niedzielę, o godzinie 18:00.
Festiwal Aktywnych Mieszkańców, na który przybyło liczne grono uczestników z pewnością natchnął obecnych do zwiększenia działań w swoim najbliższym otoczeniu.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Fundacja Na Miejscu, Centrum Wielokulturowe na Pradze i Nasze Boisko – inspiracją dla aktywnych mieszkańców
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23