Do 11 maja 2017 trwa głosownie na kandydatów na przedstawicieli NGO w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji (w skrócie: WRP). Czym jest ten organ, jakie ma kompetencje i dlaczego warto interesować się jego działaniami?
WRP – czym jest?
Możliwość utworzenia powiatowej (lub gminnej) Rady Działalności Pożytku Publicznego została zapisana w art. 41e ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest to organ opiniodawczo-doradczy, wspierający współpracę między Urzędem m.st. Warszawy oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w Stolicy.
Powstanie pierwszej Warszawskiej Rady Pożytku zostało uchwalone przez Radę m.st. Warszawy w październiku 2010 roku, na wniosek warszawskich NGO. Obecnie trwa proces wyboru WRP już IV kadencji. W jej skład wejdzie 24 członkiń i członków, w tym 9 przedstawicieli Prezydenta m.st. Warszawy, 3 przedstawicieli Rady m.st. Warszawy oraz 12 przedstawicieli organizacji pozarządowych, na których do 11 maja 2017 organizacje pozarządowe działające na rzecz Warszawy mogą oddawać głosy.
WRP – jakie ma kompetencje?
- opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa stanowionych w Warszawie, dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z NGO,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a NGO,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
WRP – czym zajmowała się w III kadencji?
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23