Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Cross-financing pozwala na zakup środków trwałych, niezbędnych do realizacji projektu lub adaptację pomieszczeń dla potrzeb np. osób niepełnosprawnych. Szczegółowe zasady cross-financingu można znaleźć w „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL” oraz „Zasadach finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Najważniejsze zasady wskazuje doradca Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu.
- Cross-financing może dotyczyć wyłącznie takich wydatków, których poniesienie jest niezbędne do zrealizowania całości projektu – należy to uzasadnić we wniosku o dofinansowanie projektu.
- Wydatki objęte cross-financingiem muszą być bezpośrednio powiązane z zadaniami realizowanymi w ramach projektu. Cross-financing nie może dotyczyć wydatków o charakterze „administracyjnym” (tzw. kosztów pośrednich).
- Wartość wydatków objętych cross-financingiem nie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków stanowiących budżet projektu lub 15%, jeśli projekt obejmuje działania dotyczące integracji społecznej.
- W ramach cross-financingu nie można sfinansować budowy i zakupu budynków, zakupu gruntów i infrastruktury oraz dużych prac remontowych (dopuszczalne są prace budowlane o charakterze dostosowującym pomieszczenia np. dla potrzeb osób niepełnosprawnych).
- Sprzęt w ramachcross-financingu należy rozumieć jako środki trwałe, których wartość początkowa jest wyższa od 10% kwoty określonej w przepisach podatkowych, uprawniającej do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, czyli wartość początkowa jednostki sprzętu zakupionego w ramach cross-financingu powinna przekraczać 350 zł (z wyłączeniem zakupu pojazdów i mebli, które bez względu na wartość początkową stanowią cross-financing).
Szczegółowych informacji dotyczących cross-financingu, jak i innych zagadnień istotnych przy realizacji projektu, zasięgnąć można w Regionalnym Ośrodku Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu:
ul. Związku Jaszczurczego 17, 82-300 Elbląg
tel. 55 642 18 85, 55 236 27 16www.elblag.roefs.pl e-mail. info_elblag@roefs.pl
ul. Związku Jaszczurczego 17, 82-300 Elbląg
tel. 55 642 18 85, 55 236 27 16www.elblag.roefs.pl e-mail. info_elblag@roefs.pl
Regionalny Ośrodek EFS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Źródło: ROEFS Elbląg
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.